Aktivity / Evropa / Portugalsko / Madeira / Nejkrásnější levády na Madeiře

Nejkrásnější levády na Madeiře

Nejkrásnější levády na Madeiře

Na co se můžete těšit

Madeira láká na nádhernou přírodu a spoustu turistických tras, které často vedou podél takzvaných levád. Levády jsou zavlažovací kanálky, které přivádí vodu z vlhkých deštivějších oblastí na severu ostrova do zemědělských oblastí na jihu. Historie levád sahá do 15. století a dnes jich na ostrově najdeme přibližně 200. Celková délka levád není známá, odhaduje se mezi 2 000 - 5 000 kilometry. 

Nejkrásnější levády na Madeiře - trasy a mapa

Levady se kromě zemědělského účelu se těší velké oblibě u turistů. Podél těchto zavlažovacích kanálků totiž vedou chodníky, které jsou hojně využívané pro turistiku. Výlety podél levád se tak řadí k nejoblíbenějším aktivitám na ostrově. 

Chůze podél většiny levád je bezpečná a nenáročná. Občas se ale připravte na velmi úzké úseky, ve kterých bude problém se vyhnout protijdoucím chodcům. Úseky nad srázem jsou ve většině případů zabezpečeny zábradlím, a tak není čeho se obávat. Nezbytnou výbavou pro cestu podél levád by měly být nepromokavé boty a bunda. Spousta kanálků prochází dlouhými tunely, a tak se nezapomeňte vybavit baterkou či mobilem. 

Levada do Risco.jpg

Nejoblíbenější levády na Madeiře 

Na Madeiře najdete bezmála 200 levád, z nichž přibližně stovka je aktivních. Nejdelší levádou ostrova je Levada dos Tornos s celkovou délkou 106 kilometrů. V tomto článku vám přinášíme seznam nejoblíbenějších levád na ostrově. 

Levada Moinho / Levada Nova

Levada do Moinho patří mezi nejoblíbenější levády na ostrově. Začíná i končí nedaleko městečka Ponta do Sol a v celé své délce měří necelých 7,5 kilometru. Nabízí nádherné výhledy na okolí a zdoláte ji přibližně za 4 hodiny. Cestu si můžete zpestřit tím, že se napojíte na trošku náročnější levadu Nova, která vede několik výškových metrů nad ní a prochází vodopádem. 

Levada do Moinho.jpg

Levada das 25 Fontes 

Mezi nejpopulárnější levády na Madeiře patří i levada das 25 Fontes. Najdete ji v oblasti Rabaçal a od parkoviště k samotnému začátku levady vás čeká poměrně nezáživná procházka po asfaltové cestě. Oficiálně leváda začíná u turistické chaty, od které se skrze vavřínový les vydáte na poměrně nenáročnou procházku až k jezírku, do kterého padá 25 pramenů/ vodopádů. Cestou vás čekají nádherné výhledy na vodopád. Leváda měří necelé 2,5 km v jednom směru a zdoláte ji za přibližně 3 hodiny. Zamířit můžete i k nedaleké levádě do Risco, která vede ke krásnému vodopádu. 

Levada das 25 Fontes.jpg

Levada Caldeirão Verde

Během pobytu na Madeiře by vám rozhodně neměla uniknout leváda Caldeirão Verde, která patří k nejkrásnějším na ostrově. Vede skrze madeirské hory a celou dobu se budete pohybovat v nadmořské výšce kolem 1 000 metrů. Cestou vás čekají nádherné výhledy i několik temných tunelů, a tak si na túru nezapomeňte sbalit baterku. V závěru levády na vás čeká nádherný vodopád. Celkově ujdete přibližně 12 kilometrů a na zdolání levády si vyhraďte cca 5 hodin času. Levádu je možné prodloužit o navazující a méně frekventovanou Caldeirão do Inferno. 

Levada do Caldeirão Verde.jpg

Levada do Rei

Mezi nejkrásnější patří i levada do Rei, která je oblíbená pro svou nízkou náročnost. Po celou dobu se jedná o rovinku, která je zakončena mírným stoupáním. Levada je tak ideální i pro méně trénované turisty a v její zdolání zabere přibližně 4 hodiny. V jednom směru měří přibližně 5 kilometrů. Provede vás typickým vavřínovým lesem a nabízí nádherné výhledy na městečka při pobřeží. 

Levada do Rei.jpg 

Letenky

Praha
Letiště Madeira

Doprava

z/na
Nejlevnější dopravaAutobus 20, 53, 113 ,2083,4 EUR / cca 80 Kč
Rychlejší doprava
Aerobus5 EUR / cca 130 Kč
Doprava až k hotelu (doporučujeme)
HolidaytaxisZarezervovat rozvoz
Nejflexibilnější dopravaPůjčení autaZarezervovat auto
Nejpohodlnější dopravaTaxiObjednat taxi

Průvodce letištěm

Podrobné informace nejen o dopravě naleznete v průvodci letištěm Madeira.