Aktivity / Evropa / Chorvatsko / Itinerář týdenního okruhu po severním Chorvatsku

Itinerář týdenního okruhu po severním Chorvatsku

Týdenní okruh po severním Chorvatsku

Severní okruh Chorvatskem zahajte v hlavním městě Záhřeb, kam dojedete buď autem, nebo sem přiletíte letadlem. Druhý den se seznamte s poloostrovem Istrie a pak už pokračujte dále na jih za koupáním a přírodou, která vám ukáže mnoho svých tváří. Navštivtě místa známá z filmů o Vinnetouovi a užijte si procházky městy s jedinečným geniem loci. Itinerář končí výletem na Kornati, ale pokud byste měli pár dní navíc, zastavte se ještě na ostrově Pag a užijte koupání a klid tohoto ostrova. u prospěchu vám mohou být levné letenky do Záhřebu a výhodné půjčení auta.

Itinerář týdenního okruhu po severním Chorvatsku

1. denZáhřeb
2. denPula, Rovinj, Poreč
3. denRijeka, Crikvenica
4. denPlitvická jezera
5. denNárodní park Paklenica
6. denNárodní park Krka, Šibenik
7. denKornati

Chorvatsko mapa

První den

Putování po Chorvatsku zahajte v hlavním městě Záhřeb. Pokud přiletíte letadlem, vyzvedněte si na letišti (nejlépe předem rezervované) auto a vydejte se na cestu. V případě, že bude cestovat z Čech vlastním autem, zabere vám cesta z Prahy při příznivé dopravní situaci asi 7 hodin.

Hlavní město Chorvatska má pestrou historii a žije v něm téměř čtvrtina obyvatel země – tedy skoro milion. Tvoří jej Horní město, Kapitol a Dolní město. Při své návštěvě si prohlédněte nejdůležitější symboly města, kterými jsou Kostel sv. Marka, budova parlamentu a věž Lotrščak. Procházku zahajte například u Kostela sv. Marka, který pochází ze 13. století a pyšní se pozoruhodnou střechou z roku 1880, na níž uvidíte středověký erb Chorvatska, Dalmácie a Slavonie a emblém Záhřebu. Od kostela je to jen kousek k budově chorvatského parlamentu. Odsud pokračujte několik set metrů chůze k věži Lotrščak, z níž se vám naskytne krásný výhled na celé město. Pokud budete mít poté chuť, můžete v Záhřebu navštívit také sídlo chorvatské vlády Bánský dvůr, Městské muzeum a mnoho církevních památek.

Prohlídku hlavního města zakončete procházkou po Strossmayerově promenádě.

Záhřeb

Druhý den

Druhý den si přivstaňte a vydejte se směr Istrie. Cesta do Puly je dlouhá přibližně 270 km a potrvá přes 3 hodiny. V tomto městě plném dochovaných antických památek si budete chvílemi připadat, jako byste se vrátili v čase. Nejprve navštivte působivý amfiteátr Pula arena, kde dříve bojovali gladiátoři. Jde o nejznámější památku v Pule, která pochází z 1. století. V amfiteátru můžete navštívit malé muzeum. Poté se přesuňte k 1 km vzdálenému náměstí Forum, kde můžete obdivovat Dianin a Augustův chrám. Následně pokračujte k blízkému oblouku rodiny Sergiů, který byl postaven na počest místních hodnostářů z rodu Sergi ještě před naším letopočtem. V Pule můžete dále obdivovat ruiny různých historických bran (Dvojitá brána, Herkulova brána) a náboženské památky (Pulská katedrála, Kaple sv. Máří Formoské).

Pula, Chorvatsko

Cestou na sever nesmíte minout historické městečko Rovinj. Traduje se, že je to nejromantičtější město Chorvatska. Pravděpodobně je to díky úzkým chladivým uličkám, kterými se můžete v klidu procházet i uprostřed parného dne. Později odpoledne se vydejte do cca 40 km vzdálené Poreče. Toto přístavní město bylo původně římskou kolonií. Navštivte Eufraziovu baziliku, jež je zapsaná na seznamu UNESCO a pochází z 6. století. K večeru se můžete projít jedním z mnoha místních borových lesů nebo navštívit aquapark s názvem Aquacolors, který je otevřen až do 19 hodin.

Rovinj

Třetí den

Třetí den navštivte třetí největší město Chorvatska – Rijeka. Nejde o typické přímořské letovisko, ale i tak je tu jsou zajímavá místa k vidění. V rozlehlém přístavu můžete obdivovat monumentální trajekty, v historickém centru zase několik divadel, muzeí a galerií. Sídlí tu i univerzita. Pokud si chcete užít rušnější a větší město, je pro vás Rijeka to pravé.

Rijeka, Chorvatsko

Z Rijeky už je to jen kousek do přímořského města Crikvenica. Ta vyniká chráněnou polohou na úpatí výběžků pohoří Velika Kapela. Jde o krásně upravené letovisko s hojností vegetace, parků a promenád. Odpočiňte si od památek a historie předešlých dnů a hned po příjezdu do Crikvenice se osvěžte koupáním v moři a poté si odpočiňte na pláži. Následně se projděte zelení místních parků či živou promenádou, ať nasajete tu správnou atmosféru letního Chorvatska. Můžete navštívit mořské akvárium, kde uvidíte spoustu druhů všemožných ryb včetně piraní, vstupné vás vyjde na přijatelných 40 HRK za osobu. Večer se připojte k místnímu nočnímu životu a navštivte jeden ze zdejších klubů či diskoték.

Crikvenica, Chorvatsko

Čtvrtý den

Čtvrtý den bude ve znamení jedné z největších krás Chorvatska – Plitvických jezer. Z Cirkvenice se k nim dostanete autem za 1,5 až 2 hodiny. Jsou vzdálené cca 90 km. Plitvická jezera jsou snad nejznámější přírodní krásou Chorvatska a jsou zapsané na seznamu světového přírodního bohatství UNESCO, takže si jejich návštěvu nesmíte rozhodně nechat ujít. Zdejší panenská příroda a průzračná tyrkysová voda jezer vás jistě okouzlí. Vydejte se k Plitvickým jezerům hned ráno, ať zde můžete strávit co nejvíce času, protože ta nádhera za to opravdu stojí. Za vstupné zde necháte v hlavní sezoně 180 HRK (červenec, srpen), ve vedlejší sezoně 110 HRK (duben, květen, červen, září, říjen) a ve zbytku roku jen 55 HRK. V národním parku Plitvická jezera uvidíte soustavu 16 jezer, které jsou propojeny vodopády a kaskádami.

Národní park Plitvická jezera,

Pátý den

Pátý den budete opět obdivovat přírodní krásy Chorvatska, a to v národním parku Paklenica. Národní park se nachází necelých 100 km jihozápadním směrem od Plitvických jezer, vyniká krasovými jevy, nedotčenou přírodou a pohořím Velebit. Největší atrakcí Paklenici jsou dva kaňony – Malá Paklenica a Velká Paklenica. Můžete zde obdivovat chráněné rostliny, úzkou soutěsku Klenac, která je široká pouze 30 až 40 metrů, nebo si vyzkoušet horolezectví.

Pokud nemáte strach a láká vás to, určitě lezení zkuste – odnesete si jedinečný zážitek, na který nikdy nezapomenete. Jestliže budete mít pocit, že vám zdejší prostředí něco připomíná, vězte, že se tu (stejně jako na Plitvických jezerech) natáčely filmy o Vinnetouovi. U vstupu do kaňonu Velká Paklenica je od roku 2017 zprovozněn jako muzeum systém štol – takzvané bunkery, který v minulosti vybudovali vojáci jugoslávské armády.

lezec, NP Paklenica

Šestý den

Šestý den se vydejte do národního parku Krka, který je od národního parku Paklenica z minulého dne vzdálen cca 85 km. Cesta vám zabere přibližně hodinu.

Po zaplacení vstupného - 180 HRK (červenec, srpen), 110 HRK (duben, květen, červen, září, říjen), 30 HRK (zbytek roku) – můžete v národním parku Krka obdivovat velké množství přírodních krás. Jde např. o Skradinské vodopády na řece Krce, modré jeskyně na ostrově Biševo nebo malé město Skradin, kde se nachází krásné přírodní koupaliště.

Využijte výletních lodí a během plavby národním parkem se rozhlédněte po jeho krásách i odjinud než ze souše. Odpoledne zamiřte od národního parku Krka do nedalekého Šibeniku.

Šibenik je velmi významné město, jelikož funguje jako důležitý dopravní uzel, přístaviště a je vyhledávaným turistickým letoviskem. Navštivte zde Katedrálu sv. Jakuba, která je zapsaná na seznamu UNESCO a okouzlí vás svoji jedinečnou architekturou. Jde o jednu z nejkrásnějších staveb pozdního středověku v Evropě a nejcennější dílo přechodu gotiky v renesanci v celé zemi. V Šibeniku můžete dále obdivovat spoustu kostelů (ve městě je jich více než 20) a 4 městské pevnosti.

NP Krka

Sedmý den

Posledním bodem itineráře je výlet do národního parku Kornati, který se rozkládá na stejnojmenném souostroví. To je považováno za nejhustější v celém Středomoří. Tvoří ho 147 větších nebo menších ostrovů tvarem připomínající kornouty. Je zde nedostatek vody, což brání osídlení. Téměř nikdo nežije na ostrovech po celý rok. Nejčastěji zde zahlédnete pasoucí se ovce, které se dokonale přizpůsobily místním podmínkám a dokonce pijí slanou mořskou vodu, protože té sladké je tu velký nedostatek.

Kornati jsou také rájem pro jachtaře užívající si soukromí v labyrintu ostrovů. Ale nebojte se, počet jachtařů je regulován a není jich tu moc. Ostrovy můžete objevovat z paluby výletní lodi, které vyplouvají z Šibeniku, z městečka Vodice a dalších míst v okolí.

Kornati, Chorvatsko

Po návratu na pevninu naberte buď směr zpět do Záhřebu a dál domů,nebo se ještě na pár dní zastavte třeba na ostrově Pag, jehož některé pláže jsou téměř bez turistů. Opakem je pláž Zrće, která leží na stejném ostrově a je rájem barů a diskoték. Zde zažijete pravý noční život a s dovolenou se rozloučíte ve velkém stylu.

Letenky

Praha
Letiště Záhřeb Franjo Tudmana

Doprava

z/na

Pro tento itinerář je nejvhodnější si zarezervovat auto přímo na letišti. Porovnat nabídky všech autopůjčoven můžete zde.

Detailní informace nejen o dopravě najdete v průvodci letištěm Záhřeb.