8+1 míst, díky kterým si zamilujete Slovinsko

8+1 míst, díky kterým si zamilujete Slovinsko

Slovinsko může kvůli své velikosti nenápadně, nabízí ale tolik pokladů a nádherných míst, že vás jeho návštěva rychle přesvědčí o tom, že tuhle zemi prostě musíte na svůj seznam oblíbených zemí přidat s vykřičníkem. A která místa rozhodně při cestě Slovinskem nevynechat?

<

  1. Lublaň

Kouzelné hlavní město, které vás nadchne skoro lázeňskou atmosférou. Malé centrum obejdete za odpoledne a na červené střechy a klikaté ulice se nabízí výhled z hradu, který na celé město shlíží ze svého kopce, nebo z mrakodrapu Nebotičnik, v jehož horních patrech se schovává milá kavárna s krásným interiérem a ještě hezčím výhledem.

Lublan-Slovinsko

  1. Bled

Snad první místo, které nás v souvislosti se Slovinskem napadne, je jezero Bled. Užijte si cestu loďkou na ostrov – vezme vás tam převozník, nebo si můžete pronajmout vlastní loďku, pokud si troufáte dopádlovat k němu sami.

  1. Vintgar Gorge

Soutěska Vintgar je od Bledu jen několik kilometrů a byla by škoda takový přírodní skvost vynechat. Vstupné stojí pro dospělé 5€ a na její projití si nechte aspoň hodinu. Čekají vás krásné výhledy v jakémkoliv počasí – nebojte se sem vydat ani za deště, obklopí vás tajemná atmosféra a řeka pod vámi vytvoří ještě lepší víry a vodopádky.

  1. Pramen řeky Soči

Dostat se k pramenu bude vyžadovat trochu aktivity při výstupu směrem do kopce, každý krok ale stojí za to. V kopci objevíte studánku s průzračně modrou vodou, ze které vytéká řeka Soča a probíjí si cestu mezi kameny, vytváří malá jezírka i vodopády a vy to všechno můžete pozorovat od samotného pramene.

  1. Lipica

Lipica je podle mě jedno z nejkrásnějších míst ve Slovinsku vůbec (přiznávám, na koně jsem trochu zatížená), ale i ti, kteří nepatří mezi milovníky koní, by Lipicu neměli vynechat. Je to nádherný hřebčín, který je zařazený na seznamu UNESCO a kde chovají slavné Lipicány pro Vídeňskou drezurní školu. Jsou to jednoduše majestátní zvířata ustájená v nádherných zrekonstruovaných prostorách hřebčína se zajímavou historií. Navíc, pokud v létě přijdete na poslední odpolední prohlídku, můžete mít štěstí a zažít, jak kolem vás lipovou alejí probíhají klisny s hříbaty z pastvy zpět do stájí.

  1. Škocjanske jame

Na svou malou rozlohu nabízí Slovinsko překvapivě impozantní jeskynní komplexy – Škocjanske a Postojanske jame. Ať si vyberte kterékoliv jeskyně, budete odcházet nadšení, obzvlášť pokud jste na tom stejně jako já a mezi vaše největší jeskynní zážitky patří Moravský kras :).

  1. Postojna

Hrad Postojna vás dostane, slibuju! Jedna jeho polovina je přímo ve skále, druhá je vystavěná přímo na ní, stane se vám tak, že procházíte chodbou a na jejím stropě se spojuje skála s lidskou prací. Poslechněte si tu taky napínavý příběh o slovinském udatném rytíři, který se tu opevnil a bránil až do posledního dechu před obrovskou přesilou a projít si můžete také jeskyně, které začínají pod hradem a končí nad ním, no není to sen?

  1. Piraň

Nádherné přímořské městečko, které se nám nejvíc líbilo v noci. Doporučuji stavit se sem na večerní návštěvu, protože výhled od kostela na domky a moře při západu slunce vám vezme dech. Poseďte si u večeře na hlavní promenádě a užijte si zvláštně poklidný ruch města – auta totiž zůstávají na parkovištích před vjezdem do centra a návštěvníky z nich vozí ekobusy.

  1. Pula

Pula je sice v Chorvatsku, ale jestli do Slovinska vyrazíte autem, vyplatí se udělat si jednodenní výlet do “chorvatského Říma”. Budovy, které přečkaly celá staletí, Pula Arena, amfiteátr, který tu historickým změnám přihlíží už přes dva tisíce let, vás naprosto ohromí nejen svou velikostí, ale právě i nezlomností, se kterou čelí času. Cestou zpět si můžete na odpolední odpočinek vybrat jednu z mnoha oblázkových pláží a chvíli vstřebávat všechny dojmy :).