3 měsíce v Americe – New Jersey

3 měsíce v Americe – New Jersey

Budou to už dva roky, co jsem se vydala na tři měsíce studovat do Ameriky, konkrétně na Princeton University ve stejnojmeném městečku vNew Jersey. Za můj pobyt ve státech jsem samozřejmě navštívila více míst a rozhodla jsem se tedy udělat krátký seriál rozdělený podle lokací. Začít bych chtěla právě sNew Jersey, protože to byl stát, ve kterém jsem vlastně trávila nejvíce času.

<

Jedná se o malý stát sousedící sNew Yorkem (hodina cesty do NYC), který ale nemá zrovna dobrou pověst, i když jsem nikdy vlastně přesně nepřišla na to proč. Zastávám názor, že je to stát jako každý jiný, který má své metropole, případně zajímavá místa, ale vzhledem kobrovské rozloze států tu je i mnoho nezajímavých míst, kterým není nutné věnovat příliš pozornosti. Hlavním městem NJ je Trenton a ani toto město není na americké poměry příliš velké a většina obyvatel dojíždí za prací často buď do NYC nebo do Philadelphie. Samotný Princeton je takovou výjimkou mezi okolními městy, jelikož se jedná o univerzitní městečko, což mu dává trochu jiný nádech a také strukturu obyvatelstva (vesměs studenti zdobrých rodin nebo vyšší sociální vrstva).

Já jsem zde bydlela u naší známé vmalé domkové čtvrti na kraji města, ze které bylo nutné dojíždět do centra autem nebo autobusem, pěšky cesta zabere zhruba hodinu a musí se jí skrz lesy, kterými je celé město obklopeno a velké vily jsou postaveny i vnich (noční horror vibes zaručeny). Na Princeton University jsem navštěvovala tři kurzy – Shakespeare, Quantitative methods in psychology a Cognitive psychology. Do studia jsem byla přihlášena vrámci komunitního vzdělávání a chodila na přednášky sdalšími studenty. Univerzitu jsem si zamilovala, předměty byly zajímavé, ale zejména mě nadchl celý kampus a architektura, kde se mísily budovy ve stylu jak vystřižené zHarryho Pottera smoderními výzkumnými centry. Moc ráda jsem tu trávila čas mezi hodinami a všude chodila pešky – čekat na autobus vtam malém městě ani nemá smysl, jelikož jezdí velmi nepravidelně a svíce jako hodinovými rozestupy.

Princeton jako takový ani nemá kromě univerzitního kampusu příliš „památek“, což je ale dané i americkou kulturou. Kromě prohlídky kampusu, během které je možné i obdivovat mnohá umělecká díla (například hlavy zvířat čínského zvěrokruhu od umělce Ai Weiwei, které je možné nalézt vmnoha městech různě po světě) a jeho přilehlého okolí se všechny významná místa nachází na hlavní ulici Nassau Street, například včetně St. Paul’s Church. Zde je i mnoho míst kde se zajíst jako Panera Bread, Fruity Yogurt, Cheeseburger Cheeseburger, Tomo Sushi (maximálně doporučuji – oběd pod 10 dolarů vzásadě nejde sehnat a zde za tu cenu dostane polévku, salát a dvě rolky sushi) či Hoagie Haven pro milovníky sendvičů. Zejména na podzim je poté taky možné se zajít podívat na nejrůznější univerzitní zápasy, já konkrétně byla na basketbalu – Princeton proti Columbia University.

Pokud by vás zajímalo sportovní utkání na vyšší úrovni, můžete zajít na zápas NHL. Vnedalekém Newarku sídlí tým New Jersey Devils, za který hrával i Jaromír Jágr či Patrik Eliáš. Hokej vAmerice je úplně jiný zážitek než naše O2 Arena. Obrovský stadion, uklidnění fanoušci, vážnost zápasu i velké emoce. Kromě stadionu a letiště toho ovšem vNewarku moc není, je to zněj ovšem už jen kousek do NYC.

Jako poslední zmíním to, že New Jersey je přímořským státem, tudíž jeho východní hranici tvoří pláže u Atlantického oceánu. My se konkrétně vydaly na Point Pleasant Beach, bohužel to ale vbřeznovém počasí není příliš na koupání. Přesto je to pořád pláž, hromada racků a krásné promenádové prostředí (sladkosti, junk food a herna included). Koupací pláž jsem si užila potom až o měsíc později, ale o tom až včásti o Floridě.