Budou to už dva roky, co jsem se vydala na tři měsíce studovat do Ameriky, konkrétně na Princeton University ve stejnojmeném městečku v New Jersey.  Za můj pobyt ve státech jsem samozřejmě navštívila více míst a rozhodla jsem se tedy udělat krátký seriál rozdělený podle lokací. Začít bych chtěla právě s New Jersey, protože to byl stát, ve kterém jsem vlastně trávila nejvíce času.

 

 

Jedná se o malý stát sousedící s New Yorkem (hodina cesty do NYC), který ale nemá zrovna dobrou pověst, i když jsem nikdy vlastně přesně nepřišla na to proč. Zastávám názor, že je to stát jako každý jiný, který má své metropole, případně zajímavá místa, ale vzhledem k obrovské rozloze států tu je i mnoho nezajímavých míst, kterým není nutné věnovat příliš pozornosti. Hlavním městem NJ je Trenton a ani toto město není na americké poměry příliš velké a většina obyvatel dojíždí za prací často buď do NYC nebo do Philadelphie. Samotný Princeton je takovou výjimkou mezi okolními městy, jelikož se jedná o univerzitní městečko, což mu dává trochu jiný nádech a také strukturu obyvatelstva (vesměs studenti z dobrých rodin nebo vyšší sociální vrstva).

 

Já jsem zde bydlela u naší známé v malé domkové čtvrti na kraji města, ze které bylo nutné dojíždět do centra autem nebo autobusem, pěšky cesta zabere zhruba hodinu a musí se jí skrz lesy, kterými je celé město obklopeno a velké vily jsou postaveny i v nich (noční horror vibes zaručeny). Na Princeton University jsem navštěvovala tři kurzy – Shakespeare, Quantitative methods in psychology a Cognitive psychology. Do studia jsem byla přihlášena v rámci komunitního vzdělávání a chodila na přednášky s dalšími studenty. Univerzitu jsem si zamilovala, předměty byly zajímavé, ale zejména mě nadchl celý kampus a architektura, kde se mísily budovy ve stylu jak vystřižené z Harryho Pottera s moderními výzkumnými centry. Moc ráda jsem tu trávila čas mezi hodinami a všude chodila pešky – čekat na autobus v tam malém městě ani nemá smysl, jelikož jezdí velmi nepravidelně a s více jako hodinovými rozestupy.

 

  

Princeton jako takový ani nemá kromě univerzitního kampusu příliš „památek“, což je ale dané i americkou kulturou. Kromě prohlídky kampusu, během které je možné i obdivovat mnohá umělecká díla (například hlavy zvířat čínského zvěrokruhu od umělce Ai Weiwei, které je možné nalézt v mnoha městech různě po světě) a jeho přilehlého okolí se všechny významná místa nachází na hlavní ulici Nassau Street, například včetně St. Paul’s Church. Zde je i mnoho míst kde se zajíst jako Panera Bread, Fruity Yogurt, Cheeseburger Cheeseburger, Tomo Sushi (maximálně doporučuji – oběd pod 10 dolarů vzásadě nejde sehnat a zde za tu cenu dostane polévku, salát a dvě rolky sushi) či Hoagie Haven pro milovníky sendvičů. Zejména na podzim je poté taky možné se zajít podívat na nejrůznější univerzitní zápasy, já konkrétně byla na basketbalu – Princeton proti Columbia University.

 

 

Pokud by vás zajímalo sportovní utkání na vyšší úrovni, můžete zajít na zápas NHL. V nedalekém Newarku sídlí tým New Jersey Devils, za který hrával i Jaromír Jágr či Patrik Eliáš. Hokej v Americe je úplně jiný zážitek než naše O2 Arena. Obrovský stadion, uklidnění fanoušci, vážnost zápasu i velké emoce. Kromě stadionu a letiště toho ovšem v Newarku moc není, je to z něj ovšem už jen kousek do NYC.

 

 

Jako poslední zmíním to, že New Jersey je přímořským státem, tudíž jeho východní hranici tvoří pláže u Atlantického oceánu. My se konkrétně vydaly na Point Pleasant Beach, bohužel to ale v březnovém počasí není příliš na koupání. Přesto je to pořád pláž, hromada racků a krásné promenádové prostředí (sladkosti, junk food a herna included). Koupací pláž jsem si užila potom až o měsíc později, ale o tom až v části o Floridě.

 

 

 

 

 

 

 

 

3 měsíce v Americe – New Jersey
Štítky:                        

1 komentář u „3 měsíce v Americe – New Jersey

 • 24.2.2019 (13:37)
  Trvalý odkaz

  Ahoj,
  chtěla jsem se zeptat, v dubnu budeme s kamarádkami projíždět přen New Jersey do NYC a napadlo mi po cestě se zastavit v Princetonu, je možné si to tam tak nějak trochu prohlédnout, ikdyž nejsme studenti??

  Děkuji
  Martina Barochová

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!