Londýn patří mezi nejdražší metropole na světě. Drahé je téměř všechno, od ubytování přes dopravu až po jídlo a pití. Přesto nás láká svými krásnými památkami, zajímavými místy, rozlehlými parky a jedinečnou atmosférou. Snad každý chce britskou metropoli navštívit. Jak však cestovat levně? Přináším vám dvacet tipů a rad, které vám ušetří nějakou libru a čas.

 

 

 

1. Nízkonákladové letecké společnosti 

Levné letenky do Londýna můžete zakoupit u nízkonákladových společností – Ryanair, EasyJet a Wizz Air. Mají většinou nižší ceny letenek než u ostatních aerolinek. V ceně je však zahrnuté pouze malé příruční zavazadlo. Abyste více ušetřili, leťte ve všední dny (nejvíce se mi vyplatilo létat v úterý a ve středu), mimo svátky a prázdnin. 

 

2. Jak se levně dopravit z letiště do centra do Londýna

Z letišť (Luton, Stanstead a Gatwick) do centra Londýna se dostanete pomocí autobusu nebo vlaku. Nejlevněji vychází autobusová společnost easybus, jenž nabízí transport z letiště do centra Londýna od £ 2. Doporučuji zjistit, jestli vaše letecká společnost neposkytuje slevu na dopravu (např: Wizz Air na letišti Luton na vlak) a porovnat ceny v předprodeji online. Vše najdete na webových stránkách a čím dříve zjistíte a nakoupíte, tím levněji vás to bude stát. 

 

3. V Londýně můžete bydlet i zadarmo

Bydlet zcela zdarma můžete v Londýně díky internetové službě Couchsurfing, u které stačí být jen aktivním členem. Levné ubytování můžete najít i prostřednictví Airbnb a přespat u rodilých Londýňanů, kteří vám i doporučí místa, o kterých vědí jen Angličané. 

 

4. Jídlo je levnější na trzích 

V restauracích zaplatíte nemalou částku a v některých si ani nepochutnáte. Londýn však nabízí mnoho trhů, na kterých se můžete levně a dobře najíst. Máte chuť na sushi, hovězí stejk nebo na čínské nudle? Na takovém Camden marketu najdete úplně všechno přes nejmastnější nudle až po to nejzdravější jídlo. A jedinečnou atmosféru jako na trzích, v restauraci nezažijete. Mezi nejznámější patří výše uvedený Camden market. Dále doporučuji Covent Garden, Borough market, Brick Lane market a Portobello Road market. 

 

5. Online rezervace a přípravy

Udělejte si itinerář, co vše chcete navštívit a kupte si vstupenky a jízdenky na dopravu předem prostřednictví internetu. Vyhnete se tak stresu a ušetříte mnoho času a peněz. Malou pomůckou na atrakce a na restaurace vám může být web Tripadvisor, na které lidi píši své recenze na ubytování, jídlo a zajímavá místa. 

 

6. Plaťte kartou 

Platební kartou zaplatíte v Londýně cokoliv. Pomocí bezkontaktní karty si zaplatíte i lístky na dopravu. Použití je velmi jednoduché. Stačí pouze kartu přiložit k čtečce (terminálu) v autobusech nebo v metru. Pokud se rozsvítí zelené světlo, tak platba proběhla v pořádku a vy si můžete najít místo. Při červeném světle musíte použít jinou platební metodu. Je tedy dobré zjistit jakou částkou jste limitováni. Pokud byste si nevěděli rady, tak u terminálů stojí vždy obsluha, která vám poradí a vše vysvětlí. Kurzy banky pro platbu karty bývají výhodnější než směnárenské. 

 

7. Oyster Card

Pokud nemáte bezkontaktní kartu nebo se platby kartou obáváte, můžete si koupit ústřicovou kartu (oyster v češtině znamená ústřice) a použít ji na hromadnou dopravu. Oyster Card zakoupíte za vratnou zálohu v kterékoli stanici metra. Výhoda této karty je, že vám poskytne slevy na známé atrakce a výhody u partnerů (Hard Rock Café London…)

 

8. Travel Card

Plánujete-li zůstat v Londýně nejméně týden, možná se vám více vyplatí Travel Card. Záleží jen, v jaké zóně Londýna se budete pohybovat. Stačí když se podíváte, v jaké zóně budete ubytovaní a kde leží památky a místa, která chcete navštívit. 

 

9. Půjčte si kolo

Pokud máte zájem si projet Londýn na kole (nebo spíše parky kvůli počtu lidí), jsou vám k dispozici stanice s koly, které se nachází pomalu za každým rohem. Cena za půjčení jsou £ 2 na 24 hodin a zaplatit můžete jen kartou. Musíte však dodržovat určitá pravidla, aby vám nenaskakovaly penále. Pokud byste například kolo nevrátili do určité hodiny, tak vám bude naúčtována pokuta £ 300. Nezapomeňte, že údaje vaší platební karty jsou známy. 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

10. Zapomeňte na vyhlídkové autobusy  

Vyhlídkové autobusy se staly velmi populární záležitostí ve větších metropolí. V Londýně můžete za projížďku v takovém autobusu zaplatit až £ 30. Přitom můžete využít autobusové linky, které jezdí okolo známých památek a míst. Stačí si sednout do autobusu číslo 11, který jezdí okolo Westminster Abbey, Trafalgar Square, St Paul´s Cathedral… 

 

11. 2 for 1 

Slevy na významné památky a atrakce můžete získat díky Travel Card. Pokud cestujete ve dvou, využijte slevy 2 for 1 s Days Out Guide. Nabídka se například vztahuje na London Eye, na muzeum Madame Tussauds nebo na prohlídky stadionů. Jistě si vyberete. Občas se takové akce vyskytují i na krabicích cereálií nebo sušenek. 

 

12. London Pass

Chcete během krátké doby navštívit co nejvíce atrakcí a památek. The London Pass je plastová kartička umožňující vstupy na vybrané atrakce. Velkou výhodou této kartičky je, že se vyhnete frontám na lístky. Jednoduše několikametrovou frontu přeskočíte. 

 

13. Free walking tours

Průvodci jsou velmi drazí a někdy jen znuděně odříkávají naučený text. Co z toho pak turisté mají? Naštěstí existuje free walking tours, kde vás provází necertifikovaní průvodci (většinou studenti a cizinci). Služba je zadarmo, ale pokud budete spokojeni, můžete průvodci dát nějakou libru do kapsy. Slušností je přibližně pět liber.

 

14. Navštivte muzea a galerie

Významná muzea a galerie jsou v Londýně zadarmo. U vstupu jsou pokladničky, kam můžete hodit dobrovolné vstupné. Pokud nic nedáte, nikdo vás z muzea nevyhodí. Záleží jen na vás, jestli chcete přispět nějakou částkou. 

 

 

 

 

15. ISIC Card

Jste student? Nezapomeňte si sebou vzít svou studentskou kartu ISIC Card. V Londýně je totiž hodně věcí k vidění, mnoho jídel k ochutnání a spousta zábavy. ISIC Card využijete skoro všude a ušetříte nějakou libru. 

 

16. Rozlučte se s London Eye

Výhled z obřího ruského kola na Temži vám vykouzlí úsměv na tváři, ale bude vykoupený velmi vysokou cenou vstupného. Zvýhodněné ceny najdete sice na internetu, ale když vám nevyjde počasí, tak budete jen naštvaní. Londýn nabízí mnoho krásných výhledů a úplně zadarmo. Sky Garden patří mezi nejoblíbenější. Musíte si však zarezervovat místo pro svou návštěvu. Je to jen z důvodu, aby uhlídali davy lidí. 

 

17. Za hranice Londýna

Chcete si odpočinout od Londýna a podívat se do jiného města v Anglii a nebo jen přeskočit do Skotska. Velmi zde doporučuji využít služby Megabusu, který provokativně hází jízdenky od jedné libry. 

 

18. Levné nákupy

Do Londýna se jezdí hodně na nákupy, jelikož slevy bývají často velmi lákavé. Levně nakoupíte především v novoročních termínech. Oblíbené je nakupování na Oxford Street, kde najdete Primark. Vyhledávaným obchodem se značkovým oblečením je však TKmaxx, který ukrývá zboží světových značek – Calvin Klein, Replay, Adidas, Guess… 

 

19. Zábava na ulicích je zadarmo

Nemusíte utrácet peníze, abyste si Londýn užili. Na ulicích uvidíte létajícího Mistra Yodu, Batmana nebo hadího muže. Pokud jste obdrželi pozvánku do Bradavic, tak nástupiště devět a tři čtvrtě najdete na londýnském nádraží King’s Cross. Hůlku a oblečení si můžete koupit hned u nástupiště. Čaj o páté si můžete vychutnat s Kloboučníkem, který na vás čeká v Camdenu. V Londýně si každý něco najde a nemusíte hned utrácet peníze. 

 

20. Jako Londýňané 

Užijte si atmosféru britské metropole jako Londýňané. Projděte se kolem Temže a podívejte se na Big Ben a London Eye z jiného úhlu pohledu. Pokud si chcete odpočinout, tak si udělejte piknik na Primerose Hill. Budete mít krásný výhled na Londýn a jednoduše splynete s Brity. A pozor na veverky. 

 

 

 

Renča, https://underonesky.blog/

 

20 tipů, jak si užít Londýn za málo peněz
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!