Znáte Severní Sporady? Tři z těchto řeckých ostrovů jsme procestovali v průběhu dvou týdnů začátkem července 2016. Řeč je o Skiathosu, Alonissosu a Skopelosu. Tyto nádherné kopcovité ostrovy, pokryté z větší části zelenými lesy, na vás rozhodně udělají dojem.

 

Jak se tam dostat

Skiathos, nejznámější z nich, je dobře dostupný letecky z Vídně. Měsíc před odletem jsme kupovali přímé letenky od nízkonákladové letecké společnosti Niki (někdejší název flyNiki). Tahle destinace nebyla původně v plánu, nicméně rozhodla právě cena letenek v kombinaci s termínem, zejména s využitím červencových svátků 🙂 V té době se zpáteční letenky pohybovaly kolem 4 200 korun, ale pokud sledujete akce a nejste vázáni na konkrétní termín, narazíte i na poloviční cenu, případně různá místa odletu / příletu dle vašich preferencí. Další možností dopravy na Skiathos je letecky z Atén nebo trajektem z řeckého přístavu Volos.

Na další dva zmiňované ostrovy, tedy Skopelos a Alonissos, je potřeba dopravit se trajektem právě ze Skiathosu, případně z přístavu Volos. Letiště zde nejsou.

 

 

Kam po příletu

Z letiště na Skiathosu máte možnost jít pěšky k přístavu (to jsme udělali my – asi 1,5 až 2 km), odkud jezdí autobus po jižním pobřeží až do Koukounaries, nebo si vzít taxi či vyčkat na mini bus, který jsme však za celou cestu tam ani zpět nepotkali a dle informací na internetu není vhodné na jeho příjezd spoléhat.

 

Jak na přesuny po Skiathosu

Po ostrově jezdí tři autobusové linky – červená, zelená, modrá. Červená, již zmiňovaná linka, jezdí z přístavu podél jižního pobřeží až do Koukounaries, kde je konečná stanice, a odtud zase zpět do přístavu. Tato linka je nejvyužívanější na ostrově a jinou nejspíš ani nevyužijete. Všechna turistická střediska jsou právě na této trase. Jízdní řády ani nemá smysl zmiňovat, protože tento autobus jezdí opravdu spolehlivě od rána každých cca 20 minut, poslední někdy kolem jedné až druhé hodiny v noci. Celá trasa z přístavu do Koukonaries trvá přibližně 20 až 30 minut, v závislosti na denní době a počtu cestujících – a těch je ve špičkách opravdu hodně! Lístek z přístavu na konečnou stojí 2 eura, ale zda je to pevná cena na jakoukoliv, i kratší, vzdálenost, mi není známo. My jsme autobus využili pouze na cestu z přístavu do Koukounaries a zpět, jinak jsme chodili pěšky.

 

Skiathos – kde se ubytovat

Možností je spousta, v podstatě v jakémkoliv turistickém středisku podél jižního pobřeží, ale osobně doporučuji buď Skiathos, stejnojmenné hlavní město u přístavu, nebo městečko (či spíše vesnici, jelikož nic kromě přístavního Skiathosu město nepřipomíná :-)) Koukounaries. Tam jsme byli ubytovaní my.

 

A proč právě tato dvě místa? Z Koukounaries se pěšky dostanete na několik krásných pláží a nemusíte cestovat autobusem. V hlavním městě je zase naopak dostatek nočního života a možností zábavy, spousta taveren a obchůdků. Můžete tedy zvolit, zda budete jezdit autobusem na pláže ze Skiathosu (města) nebo z Koukounaries do Skiathosu večer za jídlem a zábavou. Osobně jsme večerní návštěvě hlavního města věnovali pouze jeden večer z pěti nocí na ostrově. V přístavu to žije, všude plno stánků a taveren, malebné úzké uličky, hudba nesoucí se z barů a diskoték. Ostatní večery jsme trávili v Koukonaries v nedaleké taverně, kde měli, mimo jiné, výborný a poměrně levný gyros na několik způsobů.

 

Když jsme u jídla, v hlavním městě doporučuji tavernu Koziakas. Vynikající jídlo, příjemná obsluha a ceny za tak skvělé jídlo nijak přehnané.

 

V případě, že zvolíte ubytování v kterémkoliv jiném středisku mezi přístavem a Koukounaries, budete muset autobusem cestovat v každém případě (pokud se tedy nespokojíte s válením na jedné, turisty, slunečníky a lehátky přeplněné pláži).

 

Ubytování rozhodně doporučuji zabookovat s předstihem. Dle místních začíná hlavní sezóna na těchto ostrovech v polovině července, nicméně i na začátku července byste na místě hledali dost těžko, zejména pokud si chcete vybrat a neplatit příliš. My jsme přes booking.com rezervovali Maistrali Studios s vysokým hodnocením a opravdu nemůžu nic vytknout. Poloha ideální, majitelé velmi přátelští a poradí se vším, co vás zajímá. Jeden večer jsme se v jejich baru zdrželi poměrně dlouho, čemuž napomohla společná ochutnávka jejich i našich pálenek 🙂 Nejen na uvítanou jsme dostali ovoce a láhev vína, ale ještě další láhev vína na cestu na Alonissos. Celkově jsou místní neuvěřitelně pohostinní, v tavernách nezřídka dostanete dezert či panáka jako pozornost podniku. A co víc – všichni zde mluví výborně anglicky, včetně řidiče autobusu. Což je pravděpodobně dáno tím, že 90 procent turistů na Skiathosu jsou Britové. A nebo jsme prostě jen měli štěstí.

 

 

 

 

Skiathos – pláže

Pláže, ostatně ani městečka, na trase z Koukounaries do přístavu dle mého za moc nestojí (soudím pouze dle fotografií a recenzí na internetu a vlastního pohledu na ně z okénka autobusu).

 

Údajně nejhezčí pláž je právě v Koukounaries, s čímž nemůžu souhlasit. Možná je tato pláž vhodná pro rodiny s dětmi a ty, kteří chtějí mít k dispozici určité zázemí, jako převlékárny, toalety, občerstvení či lehátka a slunečníky. Míří na ni většina turistů, nejen z Koukounaries. Podle toho také vypadá její obsazenost. Ale v pěším dosahu tohoto turistického střediska lze najít opravdu krásné a nepřeplněné pláže, které nás oslovily mnohem víc. Jedna například hned vedle té hlavní v Koukounaries – stačí přehopsat pár kamenů a objevíte schovanou malou plážičku téměř bez lidí. Nedaleko je pak třeba hezká pláž Banana (nepleťte se Small Banana hned vedle, ta je nudistická :-)) a o kousek dál, ale příjemnou procházkou lesem, stojí za návštěvu pláž Mandraki nebo Agistros. Ty se nachází asi 2 kilometry severně od Koukounaries. Krásných pláží je na ostrově rozhodně víc, ale tam už se pěšky tak lehce nedostanete. Lze však využít modrou či zelenou linku autobusu, případně vlastní dopravní prostředek. Pláže na Skiathosu jsou písčité, na Skopelosu a Alonissosu většinou oblázkové.

 

 

 

 

Rada na závěr

Kdo se chce do cílové destinace jednoduše dopravit, užít si dostatek písečných pláží, dobrého jídla a večerní zábavy, nechť zůstane na Skiathosu. Kdo chce poznat víc a využít blízkosti dalších ostrovů, tomu nabízím další destinaci – Alonissos. O něm zase příště 🙂

marsty

14 dnů a 3 řecké ostrovy – první destinace Skiathos
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!