Sicílie

Sicílie

Sicílie je jihoitalský ostrov známý přírodními krásami, historickými městy, ale i nechvalně známou italskou mafií. U kořenů stále aktivní sopky Etny naleznete překrásné oblázkové pláže i antická města připomínající dávnou slávou starověké Sicílie.

<

Základní informace

Sicílie je součástí Itálie, která je členskou zemí Evropské unie i Schengenského prostoru, vstup do země je tak umožněn na základě platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč kurz platný k 16.5. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Policie: 113

Hasiči: 115

Záchranná služba: 118

Drtivá většina ubytovacích zařízení na Sicílii využívá „naše“ elektrické zásuvky s napětím 220V.

Ať už cestujete k moři či za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na Sicílii

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi v Sicílii

 

Pokud plánujete dovolenou s dětmi v Sicílii, zaměřte se převážně na východní pobřeží mezi Messinou a Catanií. Právě zde naleznete větší klid, mnoho příležitostí k výletům a lépe vybavená střediska s vysokou úrovní služeb. Pravým opakem je pak okolí Palerma, která je pro dovolenou s dětmi možná až moc živé. Písečných pláží je na Sicílii sice málo, ale pár jich tu najdete (Giardini Naxos či Lidi). Alternativou za východ pak může být severní letovisko Cefalú s dlouhými písčitými plážemi.

 

Do Sicílie na dovolenou se psem

 

Na veškeré placené pláže je vstup se psem zakázán. Buď se tedy budete muset smířit s menšími a ne tak dobře vybavenými neplacenými plážemi, nebo do Sicílie vycestovat v květnu či září, kdy je vstup na pláže zdarma. Vyhnout se hlavní sezoně je pro dovolenou se psem na Sicílii lepší i kvůli tomu, že podstatně více ubytovacích zařízení vám dovolí si s sebou psího miláčka vzít.

 

Sicílie jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Podobně jako pro dovolenou s dětmi lze i seniorům doporučit převážně východní pobřeží mezi Messinou a Catanií. Zde naleznete klidná, čistá a architektonicky zajímavá města i nejlepší služby na Sicílii.

 

Nákupy na Sicílii

Oblečení a šperky jsou na Sicílii sice mírně levnější než v České republice, nějaké extrémně výhodné nákupy, jako například v Milánu zde nepořídíte. Sicílie je proslavená unikátními šperky z korálů, mušlí a perel. Pokud tedy toužíte po typickém sicilském suvenýru, zvolte například korálové náramky. Módní a obecně nákupní centra na Sicílii jsou Palermo, Trapani, Syrakusy, Catanie a Traomina.

Otevírací doba se většinou pohybuje od 10:00 do 13:00 a poté od 15:00 do 20:00. O nedělích bývají malé i větší obchody zavřené.

 

Noční život na pobřeží Sicílie

Sicílie je bohatým nočním životem proslulá, přičemž centra zábavy jsou především na východním pobřeží a v Palermu.

Na východě jsou bujarým nočním životem vyhlášená především univerzitní města Catania a Messina, či turistické město Taormina. V Catanii a Messině se po večerech praktikuje studentský způsob trávení života movida, což vlastně znamená, že za jeden večer obejdete několik barů a v každém ochutnáte to nejlepší. Taormina je více zaměřena na turisty, což znamená více klubů, které jsou ale zase dražší. Mezi nejvyhlášenější bary v Taormině patří Morgana Lounge bar či Re di Bastoni.

Vyjma západu se v noci žije hlavně v největším městě Sicílie Palermu. Zde potkáte méně turistů a více místních, čemuž odpovídají i nižší ceny. Mezi nejznámější podniky v Palermu patří Bar Marocco a Birra e Basta.

 

Ubytování na Sicílii

Podél pobřeží ostrova se nachází přes 4 tisíce hotelů a hostelů, o dostatečnou nabídku rozhodně není nouze. Hotely jsou na Sicílii obecně levnější než ve zbytku Itálii, ceny však hodně záleží na sezoně a lokalitě. Nejdražší je okolí Syrakusy a Traominy, kde stojí pokoj pro dva kolem v sezoně kolem 1500 Kč na noc, ve zbytku Sicílie jsou ceny kolem 1100 Kč.

V září ceny padají zhruba na 60 – 75 % ceny v létě. Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Nejlevnější ubytování seženete v hostelech, ve kterých za noc v letní sezoně zaplatíte kolem 500 Kč. Alternativou může být Airbnb, tedy ubytování u místních. Skrze tento způsob ubytování nejen že ušetříte, ale také lépe poznáte tamní kulturu. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu naleznete zde.

 
Tipy na zajímavá místa, která Sicílie skrývá

Parco dell Etna

Parco dell Etna je chráněná oblast zahrnující s 3350 metry nad mořem nejvyšší aktivní evropskou sopku Etnu. Kolem Etny se nachází řada cyklostezek a turistických tras různých obtížností, určitě se ale vyplatí vylézt co nejvýše a kromě unikátní sopečné krajiny si vychutnat i výhled na moře.

 

Taormina

Taormina je navzdory své velikosti jedním z nejnavštěvovanějších měst celé jižní Itálie. Město proslavil Guy de Maupassant svými výroky o tom, že vše ve městě bylo stvořeno pro potěchu oka. Do jisté míry měl určitě pravdu, město plné subtropických dřevin a kamenných kostelů skutečně působí kouzelně. Nejznámější atrakcí města je poté antické řecko-římské divadlo, ve kterém se i dnes konají letní festivaly.

 

Messina

Messina je lázeňské a univerzitní město na samotném východu Sicílie. Dominantou města je katedrála Duomo 12. století stojící na Piazza Duomo. Naproti ní se pak nachází fontána Di Orione a unikání kostel Santissima Annunziata dei Catalani. Na pobřeží se nachází maják Il Faro u pláže Lido Mortelle. Nejkrásnější vyhlídky na město naleznete u barokního kostela Cristo Re či hřbitova Cimitero Monumentale s panteonem zdobeným jónskými sloupy.

 

Přírodní rezervace Zingaro

Na severu Sicílie se podél pobřeží nachází přírodní rezervace Zingaro. Naleznete zde nádherné stezky kolem skalnatého pobřeží tyrkysových vod středozemního moře. Vidět zde můžete i mnoho vzácných druhů mořského ptactva a po namáhavé túře se můžete na některých místech i smočit v moři.

 

Terrasini

Terrasini je malé městečko na severu Sicílie, které bylo vybudováno na skalnatém pobřeží moře. K vidění je zde katedrála Chiesa Madre či pískovcový palác Palazzo Aumale. Za hranicemi města jsou poté k vidění zbytky středověkých strážných věží Torre Alba a Torre di Capo Rama.

 

Syrakusy

Syrakusy je jedno z historického hlediska nejvýznamnějších měst jižní Itálie. Syrakusy, mimo jiné také rodiště Archiméda, bylo vybudováno již ve 14. století před naším letopočtem a zažilo svůj zlatý věk na pomezí doby bronzové a železné. Mezi nejznámější zachovalé antické památky patří Apollonův chrám a řecké divadlo, ve městě ale nalezneme také barokní Dóm a hrad Eurialo.

 

Agrigento

Agrigento je archeologicky významné město na západě Sicílie. Toto historické město bylo velice významné na přelomu našeho letopočtu, kdy zde byl vystavěn areál Údolí chrámů, který je s mnoha zachovanými budovami jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Sicílie.

 

Palermo

Palermo je hlavní město Sicílie, založené již 3000 let před naším letopočtem Féničany. Palermo bylo několikrát dobyto Araby, není tak divu, že asi nejznámější památka – kostel San Giovanni degli Eremitije spojen s mešitou. Katedrála Santa Vergine Maria Assunta byla zase vybudována na místě bývalé mešity, která zase nahradila zcela původní křesťanský kostel, což jen potvrzuje promíchanost dvou odlišných kultur v Palermu.

 

 

Tipy na jednodenní výlety po Sicílii

 

  • 1.Den – Etna a Giarre

Tentokrát začneme výlet návštěvou Parco dell Etna. Túru kolem Etny je vhodné naplánovat na ráno či dopoledne, odpoledne se zde totiž často vyskytují krátké, ale intenzivní přeháňky.  Odpoledne bude následovat přesun do nedalekého městečka Giarre, které je známé neoklasicistní katedrálou sv. Isidora z konce 18. století, muzeem zabývajícím se osídlením oblasti kolem Etny a mořským akváriem.

 

  • 2. Den – Messina a Taormina

Během dalšího dne prozkoumáme kulturní památky východního pobřeží. Dopoledne začneme v Messině, za dopoledne beze spěchu stihnete projít historickou část města s Piazza Duomo, fontánu Di Orione i kostel S. Annunziata. S Messinou se rozloučíme vyhlídkou od kostela Cristo Re. Následný přesun do Taorminy zabere asi 40 minut jízdy po nádherném pobřeží ostrova. Zbytek odpoledne bude bohatě stačit na prohlídku historického města a večer je poté ideální zakončit pozorováním západu slunce nad mořem od řecko-římského divadla.

 

  • 3. Den Terassini a rezervace Zingaro

Další den začneme ve městě Terassini. Za prohlídku stojí centrum města s katedrálou, mnohem zajímavější je však procházka za podél pobřeží k ruinám strážných věží, ze kterých je nádherný výhled na moře. Odpoledne následuje přejezd do nedalekého parku Zingaro, kde můžete nadále obdivovat krásné skalnaté pobřeží severu ostrova. 

 

  • 4. Den – Syrakusy

Na prohlídku města Syrakusy si určitě vyhraďte celý den. Nejznámější památky – ruiny Apollonova chrámu a Dóm naleznete na poloostrově v jižní části města. Odtamtud se můžete vydat severně k archeologickému muzeu, které se nachází nedaleko římského i řeckého divadla. Prohlídka zbylých půdorysů divadel vám následně zabere zbytek odpoledne.

 

  • 5. Den – Agrigento a Favara

Další výlet začneme ve městě Agrigento. Samotné město příliš zajímavé není, za jeho humny se však nachází Údolí chrámů s monumentálním a poměrně zachovalým Chrámem Agrigento. Přestože se archeologická oblast nazývá Údolí chrámů, samotný chrám se nachází na kopci, ze kterého je nádherná vyhlídka na moře. Odpoledne poté můžete popojet do nedalekého městečka Favara s barokní katedrálou a malým středověkým hradem.

 

  • 6. Den – Palermo a Bagheria

Den začneme prohlídkou Palerma. Za vidění stojí katedrály Santa Vergine i San Giovanni a náměstí Piazza Indipendenza s palácem a muzeem astronomie. Odpoledne pak pohodlně stihnete i barokní baziliku San Guissepe. Pokud vám zbude čas, vydejte se na večer ještě do nedalekého městečka Bagheria. To bylo postavěné v 18. století šlechtickým rodem Brancifortů, která zde postavil komplex zámků a vil s nádhernými zahradami přímo nad mořem.

Pláže a koupání na Sicílii

 

Skvělé renomé, co se týče pláží a čistoty moře, má především východní pobřeží. Velice oblíbený je úsek mezi Catanií a Taorminou zvaný Riviera dei Ciclopi. Zde najdete dobře vybavené oblázkové pláže s krásnou scenérií, ale také trochu horším přístupem k vodě. Nejkrásnější a nejvyhledávanější jsou pláže Iso Bella, Mazzaró a Giardini Nacos.

Písečných pláží je na Sicílii poskrovnu, nejlepší pak najdete buď na severu ve městě Cefalú, nebo jižně od Catanie. Vyhlášená je například pláž Lidi u Catanie, nebo Cala Mosche jižně od Syrakus.

Prázdné a tiché pláže naleznete na samém jihu města mezi městy Ragusa a Modica. Tuto oblast totiž ještě zcela nepohltil cestovní ruch, a znají ji tak prakticky pouze místní.

Na severu je ideální koupání v panensky čisté přírodě parku Zingaro, musíte však počítat s absencí jakýchkoliv služeb. Palermo a Trapani sice disponují několika plážemi, ale ty jsou většinou přeplněné a méně čisté.

 

By: Tommie Hansen
 
Doprava po Sicílii

 

Na Sicílii se nacházejí tři mezinárodní letiště, a to v Palermu, Catanii a Trapani. Nejjednodušší je transfer z letiště v Catanii, odkud se dá za 1.30€ dostat oranžovými městy do Catanie, nebo za 7€ do Taorminy. V Palermu jsou autobusy dražší a zaplatíte za ně 7€. Z letiště v Trapani je buď možné za 2.40€ cestovat přímo do Trapani, nebo přejet s autobusy Terravision za 11€ do Palerma, cesta trvá cca 2 hodiny.

Jednotlivá města mají dobře organizované sítě autobusových linek. V celé Sicílii platí, že oranžové linky jsou pouze městské, zatímco modré vyjíždějí mimo město.

Jízdenky do oranžových linek se kupují v prodejnách tabáku nacházejících se na každém rohu a stojí kolem 1,30€, platnost je 90 nebo 120 minut, záleží na konkrétním městě. Jízdenky se označují v oranžových validátorech při vstupu do autobusu.

Pro výlety mimo město lze využít buď zmíněné modré autobusové linky, kde se lístky kupují u řidiče, nebo vlaky Trenitalia. Ty jsou většinou rychlejší a pohodlnější.

Pokud chcete prozkoumat celý ostrov, lepší než se spoléhat na veřejnou dopravu, je půjčit si automobil. Ušetříte tak spoustu času, a pokud vás budete cestovat více, nebudou výdaje o moc vyšší než za veřejnou dopravu. Ceny na Sicílii jsou srovnatelné s evropským průměrem, malé auto pořídíte i v sezoně do 1100 Kč na den, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

 

Počasí na Sicílii

 

Počasí v zimě

Počasí na Sicílii v lednu i únoru koupání u moře příliš neprospívá. Teploty se pohybují pod hranicí 10°C a kvůli častým srážkám se vám dostane pouze průměrných 6 hodin slunečného počasí denně.

Březnové počasí na Sicílii stále nahrává spíše výletům po městech. Teplota moře se sice pohybuje kolem 16°C a otužilci se tak mohou smočit, teplota vzduchu v březnu na Sicílii se však pohybuje kolem 13°C.

 

Počasí na jaře

Počasí na Sicílii v květnu je již dostatečně teplé pro občasné koupání v moři. Teploty vzduchu v květnu na Sicílii v průměru přesahují 20°C, teplota moře se pak pohybuje kolem 19°C.

V červnu je počasí na Sicílii ještě teplejší, teplota moře v červnu stabilně přesahuje 20°C a letní sezona je tak již v plném proudu. Srážky jsou přitom velice vzácné a dostane se Vám tak v průměru 13 slunečných hodin denně.

 

Počasí v létě

Počasí během hlavní turistické sezony v červenci a srpnu je na Sicílii velice teplé. Teploty často atakují hranici 30°C a teplota moře dosahuje až 27°C.

Počasí na Sicílii v září je pro koupání u moře naprosto ideální. Teploty vzduchu na Sicílii zůstávají v září nad 22 °C a teplota moře se pohybuje kolem 24°C. Srážky jsou sice častější, ale nemají dlouhého trvání. Nabízí se proto letní dovolená bez teplotních extrémů a davů turistů.

 

Počasí na podzim

V říjnu je počasí na Sicílii velice deštivé, přeháňky se v průměru objevují každý třetí den a jsou velice intenzivní. Ačkoliv je teplota moře na pobřeží Sicílie stále nad 20°C, pro koupání říjen příliš vhodný není.

V listopadu a prosinci je počasí na Sicílii velice nevyzpytatelné. Velice časté jsou rychlé přeháňky a teploty vzduchu se pohybují mezi 6°C a 17°C. Moře zůstává teplé, jeho teplota neklesá pod 18°C a může se tak stát, že i v prosinci vám počasí dopřeje koupání v moři.

Aktuální počasí v Itálii naleznete zde.

Předpověď počasí v Itálii na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Sicílii

 

Nejlevněji se na Sicílii dostanete na palubě nízko nákladového Ryanairu. Díky levným letenkám z Prahy do Milána se lze s přestupem v severoitalské metropoli na Sicílii na začátku sezony dostat pod 3000 Kč oběma směry. Alternativou mohou být přímé lety na trase Berlín – Palermo či pro Moravu atraktivní Bratislava – Trapani. S nimi se s trochou štěstí na letenky dá pořídit zpátečné let i za 1800 Kč.

Pokud chcete mít přehled o levných letenkách na Sicílii, nezapomeňte sledovat náš vyhledávač.

 

Přehled atraktivních oblastí na Sicílii

 

Agrigento

Agrigento je město na západním pobřeží Sicílie, proslavené především zachovalým antickým chrámem.

 

Alcantara

Alcantara je řeka protékající podél Etny. Skalnaté řeky břehy tvoří hluboké rokle plné jeskyní.

 

Bagheria

Bagheria je město nedaleko Palerma, proslavené přepychovými zámky a zahradami vybudovanými rodem Brancifortů v 18. století.

 

Caccamo

Caccamo je město na severu Sicílie s mohutným hradem na kopci nad městem.

 

Caltagirone

Caltagirone bylo v minulosti proslavené hrnčířské město. Dnes město láká spíše na normanskou katedrálu St. Julia a barokní kostel San Francesco di Paola.

 

Caltanissetta

Caltanissetta je malebné městečko na jihu Itálie, jehož největší atrakcí je velké náměstí s fontánou a katedrálou Santa Maria la Nova.

 

Catania

Catania je druhé největší sicilské město, které se kvůli své poloze na úpatí Etny muselo v minulosti vypořádat s mnoha přírodními katastrofami. Ze zachovaných památek nedominantní především katedrála sv. Agáty na Piazza Del Duomo.

 

Cefalú

Cefalú je přímořské letovisko na severu Sicílie. Nalezneme tu především dlouhou písčitou pláž nacházející se pod vysokou skálou.

 

Enna

Vnitrozemská oblast Enna je věhlasná jako archeologické naleziště s nekropolí a zbytky řeckého chrámu zasvěcenému Demeterovi.

 

Erice

Malé sicilské městečko Erice leží ve výšce 900 metrů nad mořem na bájné hoře Eryx, město je přitom od moře vzdálenou pouhé 3 kilometry. Město se proslavilo Venušiným chrámem, který byl za normanské nadvlády téměř zničen.

 

Etna

Etna je nejvyšší evropská aktivní sopka a stejnojmenný národní park u východního pobřeží ostrova. Oblast nabízí mnoho tras pro pěší turistiku.

 

Ficuzza

Ficuzza je malé sídlo v hornaté části severní Sicílie Od roku 2009 město láká turisty na otevřený Královský palác z počátku 19. století.

 

Halaesa

Halaesa je historické město na severu Sicílie plné ruin budov z původního řeckého osídlení.

 

Himera

Himera je starověké město vybudované Řeky. Nacházejí se zde ruiny antického řeckého chrámu Vítězství.

 

Letojani

Letojani je vyhledávané přímořské letovisko na východním pobřeží s dlouhou promenádou plnou barů a kaváren.

 

Marsala

Marsala je vyhlášená vinařská oblast na západě ostrova. Mimo vína je Marsala známá také větrnými mlýny a slanými jezery.

 

Messina

Messina je univerzitní město nacházející se na východním cípu ostrova. Nejzajímavější památky ve městě jsou kostel Cristo Re a Piazza Duomo s monumentální katedrálou. Okolí Messiny je také bohaté na oblázkové pláže.

 

Monreale

Město Monreale se možná poněkud překvapivě pyšní jednou z největších dochovaných památek normanské architektury. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie ze 12. století je jednou z nejnavštěvovanějších památek Sicílie.

 

Naxos

Město Naxos na východním pobřeží ostrova je proslavené širokou písečnou pláží a ruinami řeckého opevnění.

 

Noto

Město Noto ležící jižně od Syrakus je vyhledávané díky barokním stavbám zapsaných na seznamu UNESCO. Nejvyhledávanější památkou je barokní katedrála San Nicolo di Mira

 

Palermo

Palermo je největší město Sicílie, a tedy i centrum kultury a nočního života. Z památek je nejvýznamnější katedrála Santa Vergine Maria Assunta.

 

Pantalica

Pantalica je rozsáhlá nekropole na jihovýchodě ostrova, který čítá přes pět tisíc hrobů vytesaných do skal mezi 13. a 7. století před naším letopočtem.

 

Porto Rosa

Porto Rosa je letovisko v severní části ostrova, které je proslavené dlouhými písečnými plážemi. Z této oblasti lze také podniknout výlet na nedaleké Liparské ostrovy.

 

Ragusa

Město Ragusa potkal smutný osud, když ho v roce 1693 téměř celé zdemolovalo silné zemětřesení. Poté však bylo město kompletně přestavěno, díky čemuž zde nalezneme množství barokních památek.

 

San Vito

San Vito je letovisko na severozápadu ostrova nedaleko rezervace Zingaro. Jedná se o jedno z nejlepších míst ke koupání na západě ostrova.

 

Scopello

Pobřeží Scopello na severozápadě ostrova je lemované malebnými skalnatými zátokami s oblázkovými plážemi, které se staly velice oblíbené mezi filmaři.

 

Segesta

Segesta je město na severozápadní části ostrova. Segesta je oblast velice bohatá na památky z dob řecké vlády na ostrově, naleznete zde řecké divadlo a nedaleko od města se nachází také dórský chrám z 5. století před naším letopočtem.

 

Selinunte

Město Selinunte nacházející se na západním pobřeží ostrova se může pyšnit zbytky řecké akropole z 5. století před naším letopočtem.

 

Syrakusy

Syrakusy byly za dob řecké nadvlády jedním z nejvýznamnějších měst Středomoří. Tomu nasvědčuje i množství archeologických památek, které činí ze Syrakus jedno z nejnavštěvovanějších míst Sicílie.

 

Taormina

Taormina je město a turistická oblast na východním pobřeží ostrova. V okolí města se nachází množství oblázkových i písčitých pláží, samotné město je zajímavé především starověkým řeckým divadlem.

 

Tyndaris

Tyndaris je antické město na severu Sicílie nedaleko nádherné písečné zátoky. Ve městě nalezneme známou Černou Madonu a zbytky řeckých památek včetně zachovalého divadla.

 

Trapani

Město Trapani rozprostírající se na západní části ostrova je díky svému přístavu a letišti velice důležitou dopravní křižovatkou. V Trapani se nachází řada krásných kostelů v čele s kostelem San Agostino. Mimo jiné je toto město také centrum kultury a nočního života západní Sicílie.

 

Vendicari

Rezervace Vendicari nacházející se jižně od Syrakus je vyhlášená především širokými oblázkovými a písčitými plážemi.

 

Zingaro

Zingaro je rezervace na severu ostrova vedoucí podél skalnatého pobřeží nebývale čistého moře. Podél pobřeží se nachází stezky lemované palmami i čisté oblázkové pláže.

 

 

Jazyk a několik základních frází

Vyjma nejturističtějších oblastí na východním pobřeží typu Traomina, Messina či Catania se na Sicílii anglicky domluvíte pouze s velikými problémy. Je tak vhodné naučit se alespoň pár základních frází a mít s sebou italský slovník.

Ahoj – Ciao (čáo)

Ano – Si (sí)

Ne – No (no)

Dobré ráno / dopoledne  – Buon giorno (bon džórno)

Dobrý večer – Buona sera (buona sera)

Jak se máte? – Come stai? (kóme stai?)

Dobře – Bene (béne)

(Velice) Vám děkuji. – (Molte) grazie. (molte grácje)

Není zač – Non c`é di che (non če di ke)

Dobrou noc  – Buona notte (buona notte)

Promiňte – Scusi (skúzi)

Kolik to stojí? – Quanto costa questo? (kuanto kósta kvésto?)

Mluvíte italsky/anglicky? – Parla italiano / inglese? 

Jen trochu – Solo un poco (sólo un póko)

Dobrou chuť – Buon appetito (buon apetýto)

Dobrou noc – Buona notte (buona notte)

Omluvte mne- Mi dispiace (mi dyspjáče)

Nerozumím – Non capisco (non kapísko)

Dnes  – Oggi (odži)

Včera / zítra – Ieri / domani  (iéri / domány)