Itinerář na Island, aneb co podniknout a jak ušetřit

Čistý vzduch, okouzlující divoká příroda a přátelští lidé, to je Island. Když se na serveru pro levného cestování objevila cesta z Prahy do Reykjavíku za necelé 3 tisíce korun, neváhali jsme koupit 2 letenky na přelomu června – července a letět.

<

Ubytování na první noc jsme si našli v Guesthouse Pavi, kde nás vyšel dvoulůžkový pokoj na 49€. Zbytek pobytu jsme měli domluvený nocleh na zahradě u lokálního obyvatele přes Couchsurfing, takže jsme s sebou vezli malý stan pro 2 osoby. Jelikož bylo léto a chtěli jsme projet okolí, měli jsme v záloze ještě pár kempů, kdyby ubytování selhalo. Například Geysir, který byl 115km vzdálen od hlavního města, Kalmarsvík (42km), Hellisandur (204km), Ólafsvík (195km) nebo Austurvegur (50km).

Nakonec jsme nemuseli využít žádný jiný kemping, protože náš hostitel byl velice vstřícný a ochotný. Dokonce nám půjčil své auto na výlety po ostrově za podmínky, že ho vezmeme s sebou. Neměl řidičský průkaz kvůli alkoholu. Později jsme zjistili, že je to poměrně běžná záležitost na Islandu.

V Reykjavíku nás vzal do bierhousu jménem Dillon, kde jsme se seznámili u pár rezavých moků Vikinga. Mezi 18 a 20 hodinou je Happy hour, kdy pivo stojí polovinu. Procházka městem a návštěva vikingského muzea Perlan, odkud je nádherný výhled na celé město.
Náš první výlet byl na jižní cíp ostrova Vík, kde jsme po cestě míjeli spoustu vodopádů, např. Selfoss, výhled na ledovec a sopku Eyafjallajökull nebo Hekla (brána do pekel), až jsme dojeli k jednomu z největších vodopádů na Islandu jménem Skógafoss. Pokud se při návštěvě Geysir vydáte do vnitrozemí, doporučuji nabrat plnou nádrž paliva, protože se může stát že dlouho nenarazíte na žádnou benzínovou stanici. Pokud se vám to přeci jen přihodí, v městečku Skálholt můžete natankovat.

Při cestě dále na sever doporučuji navštívit vodopád Gullfoss, který je pro svou šířku a sílu považován za jeden z nejživelnějších. Islanďané do něj kdysi naházeli všechny vikingské sošky a bůžky, když si přisvojili křesťanství. Po cestě zpět do Reykjavíku jsme se ještě zastavili v Národním parku Þingvellir, kde se skrývá jeden z nejstarších parlamentů na světě z roku 903 – Althing. Tento park předěluje zlom litosferických desek, který určitě také stojí za shlédnutí. Tento okruh, který se jmenuje „Golden circle“, stojí v cestovních kancelářích 29 900 IKR a my si ho udělali za 8000 IKR a ještě obohacen o spoustu bonusů.

Západní výběžek ostrova je také velice zajímavý. Zaledněná sopka Snæfellsjökull, která je součástí stejnojmenného Národního parku vám ukáže, jak je Island mocný a vibrující energii okolo budete sami pociťovat. Sopka je také známá z románu Julese Verna – Cesta do středu Země, jež měla být bránou a průchodem. Cestu z Reykjavíku lze zvolit rychlejší a dražší přes tunel anebo delší, levnější a podle mne i krásnější kolem fjordů. Druhému z fjordů Hvalfjörður se říká Velrybí zátoka, ale dnes se tam již velryby nevyskytují. Z tohoto fjordu lze podniknout 4 hodinovou procházku k nejvyššímu vodopádu na ostrově, která vede údolím podél řeky, až nahoru ke spádu vodopádu. Cestou lze pokračovat k sopce Snæfellsjökull, která se tyčí již z dálky a zastavit se přitom u termálního bazénu poblíž Eldberg, kde se otvírá ve 13:00. Po návštěvě malebné vesničky Hof pokračujte směrem na Olafsvik, kde se můžete zastavit na protější hoře, kousek vyšlápnout a pokochat se výhledem na sopku Snæfellsjökull. Pohled na sopku s oceánem v pozadí je nepopsatelný a pohled na opačnou stranu do vnitrozemí v člověku vyvolává pocit zvláštní pozitivní energie a zároveň budí obrovský respekt.

Dále je možno navštívit Arnastapi a odpočinout si s výhledem na zelenomodré panorama hor a oceánu a pak z útesu Lóndranger lze pozorovat tučňáky. Každý kilometr se krajina mění k nepoznání od až toxicky se zelenajících planin po černou „měsíční“ krajinu, kterou po sobě zanechala valící se masa lávy. Okolo lze navštívit malé vesničky, každá má své kouzlo a jiný výhled. Hezkým výletem je i pozorování velryb nebo Papuchálků. Před cestou zpět domů se můžete ještě zastavit vyhřát kosti v termálním koupališti s léčivou minerální vodou, která vyvěrá rovnou ze země. Díky spoustě kalcia a silic je krásně bílo-modrá i když neprůhledná.

Ceny na Islandu jsou opravdu vysoké, vyplatí se dovézt alespoň část jídla z ČR, nebo si nakoupit v místních obchodech.

Ceny (v roce 2011):

100 IKR = 24 kč (červen 2017)

Pivo – 850 IKR
Brenivín – 800 IKR
Pohled – 100 IKR
Chleba – 300 IKR
Sýr 300g – 530 IKR
Šunka – 150 IKR
Benzín / Nafta – 247 IKR / litr

Vstupy:
Blue Lagoon – 5400 IKR
Whale watching – 8000 IKR