Bulharsko

Bulharsko

Bulharsko je krásná země rozkládající se na západním břehu Černého moře, která se v Česku především kvůli krásným písečným plážím, nedotčeným pohořím, unikátním byzantským památkám a levným službám řadí každoročně mezi nejnavštěvovanější letní destinace a to především na last minute.

 

<

 

Základní informace o Bulharsku

Na území Bulharska lze legálně vstoupit s občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Měna: Bulharské leva (1 BGN = 13,82 Kč k 11. 5. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

  • Tísňová linka: 112
  • Hasiči: 160
  • Ambulance: 150
  • Policie: 166

Bulharsku se stejně jako v České republice používají zásuvky s napětím 220V, není tedy třeba pořizovat redukce.

Ať už cestujete k moři nebo do hor, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy do Bulharska

Nejlepší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na invia.cz či dovolena.cz.

 

 

Mapa Bulharska

Bulharsko jako destinace pro dovolenou s dětmi

Co se koupání týče, je Bulharsko pro děti skvělou volbou. Drtivá většina pláží je písčitých, vlny bývají mírné a břehy se svažují velice pomalu, takže moře se jeví mělké. Většina hotelů nabízí animátory a zábavný program, přestože služby v Bulharsku stále nedosahují úrovně západní Evropy, děti se nudit nebudou. Pokud však budete bydlet ve starších ubytovacích zařízeních, je vhodné nakupovat balenou vodu.

 

 

Do Bulharska se psem

V Bulharsku samotném jsou ke psím miláčkům poměrně tolerantní, rozhodně nebudete mít problém najít ubytování či pláž, kde budete se psem vítání. Poněkud náročnější jsou však podmínky pro vstup se do Bulharska se psem. Potřebovat budete pas zvířete v zájmovém chovu s nejdéle 5 dní (při vstupu do země) starým veterinárním osvědčením s nejdéle 60 dní starými údaji o léčbě proti tasemnici a očkovávání vůči vzteklině. Mimo to je zapotřebí identifikace zvířete mikročipem či tetováním.

 

 

Dovolená v Bulharsku pro seniory

Pro seniory je Bulharsko velice dobrá volba. Moře je klidné a mělké, země je bezpečná a především zde nebývá problém domluvit se rusky, či v některých letoviscích dokonce i česky. Úroveň služeb je na poměrně solidní úrovni a ceny v Bulharsku nebývají vyšší nežli u nás, spíše naopak.

 

 

Nákupy v Bulharsku

Co se týče nákupů značkového oblečení, Bulharsko nepatří mezi top destinace. Mnohem lépe uděláte, když za ušetřené peníze ochutnáte tamní kuchyni, která je výborná a navíc levná. Jako suvenýr poté můžete přivést tradiční růžovou kosmetiku. Bulharsko totiž patří mezi přední pěstitele růží, a v každém městě jsou tak k dostání levné, ale kvalitní růžové oleje, parfémy či netradiční pokrmy.

 

Menší obchody mívají přes týden otevřeno od 10 do 20 hodin, v sobotu končí otevírací doba kolem 14. hodiny a v neděli má mnoho obchodů zavřeno. Supermarkety fungují v pracovní dny často dokonce 24 hodin denně, o víkendech však otevírací doba končí již odpoledne.

 

 

Noční život v Bulharsku

Pokud si od dovolené slibujete i nějaký ten nightlife, i v Bulharsku si určitě přijdete na své. Velikým lákadlem bulharských barů je převážně to, že oproti například Španělsku či Itálii jsou podstatně levnější. Kromě největšího města Sofie se bary a noční kluby vyskytují převážně kolem pobřeží, nejživějšími destinacemi jsou pak Burgas, Sluneční pobřeží, Sozopol či Zlaté písky.

 

Pokud trávíte dovolenou v Sofii, určitě navštivte vyhlášený bar The New Sofia Pub Crawl, ve Zlatých píscích vás přivede do varu Arrogance Music Factory a na Slunečném pobřeží zase plážový Bubbles Beach Bar.

 

 

Ubytování v Bulharsku

Nejširší nabídku ubytování naleznete jednoznačně podél bulharského pobřeží, kde lze zvolit ubytování od hostelů po luxusní apartmány. Mimo pobřeží a velká města převažují rodinné penziony.

 

Co se týče cen, Bulharsko patří mezi velice levné destinace, pokoj pro dva v pěší vzdálenosti od pláže seženete v řádu několika sto korun na noc, často se snídaní v ceně. Nejlevnější hostely začínají již na 200 Kč na noc, příznivci levného cestování si tak přijdou na své. Do 1500 Kč na noc pak seženete i velice pěkné pokoje v hlavní sezoně, jedinou komplikací bývá to, že mnoho zařízení neoplývá moderním zařízením. Vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

 

Alternativou samozřejmě může být i Airbnb, které sice v Bulharsku není tak rozšířené, ale i tak se přes něj můžete dostat na zajímavé ceny. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

 

Tipy na zajímavá místa v Bulharsku

Nesebar

Nesebar je pobřežní město od roku 1983 zapsané na seznam UNESCO díky pozůstatkům z původní řecké výstavby z 5. století př.n.l.. Město je úzkou šíjí rozděleno na Staré (na ostrově) a Nové město. Nejzajímavější turistické atrakce ve městě jsou pozůstatky antických hradeb a kostel sv. Sofie pocházející z 5. století.

 

Varna

Varna je další bulharské město, které na vás dýchne svojí poutavou historií. Pozůstatky osídlení člověkem pocházejí již z 4. tisíciletí př.n.l., největší slávu však městu přinesla nedobytná pevnost Odesos vybudovaná kolem 570 př.n.l., jejíž ruiny si lze ve Varně prohlédnout i dnes. Mezi další důležité památky poté patří ruiny Varenských lázní s kostelem sv. Atanáše či katedrála Nanebevzetí Panny Marie – druhá největší pravoslavná katedrála v Bulharsku.

 

Sofia

Hlavní město Bulharska je proslavené nesčetným množstvím kostelů, a to antických, byzantských i pravoslavných. Nejznámější budovou ve městě je katedrála sv. Alexandera Něvského vybudovaná jako výraz díků ruskému caru za bulharskou nezávislost. Velice zajímavé je však také římský kostelík sv. Jiří ze 4. století a kostel sv. Sofie z 6. století, po kterém je město pojmenováno. Další pamětihodnou sakrální budovou je mešita Banja Baši, jeden z mála pozůstatků z turecké nadvlády během 16. století.

 

Sozopol

Sozopol je město s podobnou atmosférou jako Nesebar. Velice slavné jsou především kamenné domy s dřevěným obložením, které zasahuje přímo do ulic. Mimo jiné je Sozopol znám také svým pestrým městským parkem, který se nachází nedaleko Starého města i pláže, takže všechny tři hlavní turistické atrakce naleznete přímo u sebe.

 

Zámek Rovadinovo

Nedaleko Sozopolu se nachází malá vesnice Rovadinovo, ve které se jistý miliardář rozhodl postavit novodobý zámek. Rozhodně se však nejedná o kdejakou větší vilku, ale o zámek se vším všudy. Za 140 leva na osobu budete vpuštěni do nádherného komplexu zámeckých zahrad s jezírky a vodopády. Vrcholem veškeré té parády je poté zevnitř stále nedokončený zámek, který vypadá, jakoby byl vystřižen z pohádky.

 

Mys Kaliakra

Mys Kaliakra je poloostrov nacházející se na severu bulharského pobřeží nedaleko Albeny. Okolí mysu je poměrně nehostinné, pobřeží lemují vysoké útesy bez vegetace, ve kterých se nachází nesčetně jeskyní. Na samotném mysu se pak nacházejí ruiny starobylé pevnosti, která sloužila jako velice důležité strategické místo za dob Thrácké vlády a Římské říše.  

 

 

Několik tipů na jednodenní výlet po Bulharsku

Nesebar

Pokud to jen bude možné, ušetřete si alespoň jeden celý den na pro hlídku Nesebaru. Město Nesebar lze totiž směle považovat za největší kulturní poklad Bulharska. Prohlédnout si můžete starověké hradby, z nichž část se dnes nachází pod hladinou moře, nebo řadu prastarých kostelů. Pokud Vás toulky historií Nesebaru omrzí, můžete přejít ze Starého města na pevninu a ochutnat tradiční bulharské pokrmy v jedné z mnoha tamních restaurací.

 

Varna – město a delfinárium

Skvělý jednodenní výlet lze podniknout taktéž do Varny a okolí. Ve městě samotném nevynechejte prohlídku kostelu Nanebevzetí Panny Marie a ruin Varenských lázní. Velice zajímavé jsou také zbytky pevnosti Odesos z 6. století př.n.l., ze kterých se bohužel dochovaly pouze fragmenty. Po prohlídce města můžete zamířit do nedalekého delfinária, které nabízí unikátní mořskou show – ideální pro děti.

 

Řeka Ropotamo, Sozopol a zámek Rovadinovo

Další výlet začíná projížďkou po řece Ropotamo, která je unikátní díky hojné populaci několika druhů želv. Po prohlídce této nádherné přírodní rezervace se nabízí přesun na oběd do nedalekého Sozopolu. Po odpoledni stráveném v Sozopolu lze stihnout ještě prohlídku téměř pohádkového zámku Rovadinovo a jeho nádherných zámeckých zahrad.

 

Mys Kaliakra a Balčik

V dalším výletu budeme směřovat na krásy severního pobřeží Bulharska. Výlet můžete začít na mysu Kaliakra, kde si lze zblízka prohlédnout pozůstatky po starověké pevnosti na útesu i několik mořských jeskyní. Odpoledne pak bude následovat přesun jižně to Balčiku. V tomto městě stojí za prohlídku zbytky starobylého Balčického paláce i slavná botanický zahrada.

 

Sofia

Pokud cestujete skrze Bulharské vnitrozemí, nesmíte vynechat návštěvu Sofie. Za jeden den pohodlně stihnete obejít nejznámější památky, jako je katedrála sv. Alexandera Něvského, mešita Banja Baši či kostelík sv. Jiří. Pokud Vám zbude čas a budete chtít vidět také něco jiného, nežli starobylé kostely, vydejte se do etnografického či archeologického muzea, a prozkoumejte bohatou Bulharskou kulturu.

 

 

 

Doprava po Bulharsku

Z letiště ve Varně se lze vcelku dobře dostat linkou 409, která kromě centra Varny jezdí i na Zlaté písky. Cesta do Varny trvá 20 minut, na Zlaté písky pak 50 minut a jízdenky se kupují přímo v autobusu. Alternativou může být taxi, cesta z letiště do bližších letovisek vyjde do 30€. Pokud Vás tedy cestuje víc, jedná o poměrně levnou záležitost.

 

Z letiště v Burgasu se lze dostat za pouhé 1 BGN linkou 9 přímo do centra. Velikou výhodou hromadné dopravy v Burgasu je to, že autobusy zajíždějí prakticky do všech letovisek v Burgasském zálivu, velice levně se tak lze pohybovat po celé této atraktivní oblasti.

 

Pro cestu z letiště v Sofii zvolte autobusy linek 84 či 384, které pendlují mezi letištěm a centrem města od 5:00 do 23:00. Cesta z letiště přitom vyjde na pouhé 1 BGN, lístky se dají koupit v příletové hale. Za stejný tarif lze poté dále jezdit autobusy po celém městě.

 

Pokud však plánujete výlety mimo Sofii do přírody, vyplatí se vypůjčit si auto. Ceny autopůjčoven jsou stejné jako ve zbytku Evropy, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

 

Pláže na pobřeží Bulharska

Největší koncentrace pláží je kolem dvou velkých měst – Burgasu a Varny. Obecně lze říci, že jižní oblast Burgasu má delší tradici, a setkáme se zde proto s lepšími službami, ale také s větším množstvím turistů.

 

Severní oblast bulharského pobřeží neláká takové davy turistů, díky čemuž však nabízí prázdnější pláže a autentičtější atmosféru Bulharska. Vyhlášeným letoviskem je kupříkladu Albena s 500 metrů širokou písečnou pláží, která se může pyšnit Modrou vlajkou.

 

Konkrétně v Burgasu sice není moře příliš čisté, severněji od něj se však turismus těší neustálému rozmachu. Velice populární je 8 kilometrů dlouhá Cocoa Beach na Slunečném pobřeží, která kromě skvělého přístupu k moři nabízí i noční diskotéky přímo na pláži. Často označované jako nejnádhernější, ale také nejvíce přeplněné jsou pláže v Zlatých Pískách, taktéž nedaleko Burgasu.

 

 

 

 

Ne každému vyhovuje mačkat se na pláži s davy turistů, a proto přidáváme do seznamu i pláž Dunij nacházející se jižně od Burgasu. Nedaleko pláže Dunij se nachází také Zlatna Ribka. Tuto pláž si zamilují především milovníci vodních sportů, vzhledem k tomu, že pláž nenabízí bůhvíjaké služby, zde nenarazíte na takové davy hlav, a užijete si tak větší klid.

 

Počasí v Bulharsku

Počasí v zimě

Počasí v Bulharsku v lednu je poměrně chladné, na pobřeží se průměrná teplota pohybuje kolem 5°C, ve vnitrozemí se pak teploty pohybují kolem 3°C, před zimou tak do Bulharska určitě neutečete.

V únoru je počasí v Bulharsku podobně chladné, teplota vzduchu i moře tak i nadále brání dovolené na pláži.

Počasí v Bulharsku v březnu je již přívětivější, teploty dosahují 10°C, a lze tak pohodlně cestovat po městech. Na hory a moře je však stále zima.

 

Počasí na jaře

V dubnu je počasí v Bulharsku podstatně přívětivější, teploty rapidně stoupají a dosahují nezřídka 20°C, teplota moře v květnu stoupá na průměrných 16°C, a na přelomu dubna a května se tak objevují první dny, kdy se lze vykoupat v moři.

Počasí v květnu je v Bulharsku slunečné, teploty se pohybují kolem 20°C a teplota moře v květnu se v Bulharsku pohybuje kolem 18°C. Otužilí plavci se tak mohou poprvé smočit v moři.

 

Počasí v létě

Léto je na pobřeží tradičně teplé, od června do září průměrné teploty ovzduší i moře přesahují 20°C. Pokud se tak chcete vyhnout davům turistů, můžete se do Bulharska v klidu vydat v červnu či září. Teploty počasí v Bulharsku dosahují maxim na konci července a v průběhu srpna, tehdy se tedy jedná o ideální dobu pro letní dovolenou u moře. Je však třeba počítat s vyššími cenami i davy turistů.

Ve vnitrozemí se teploty vzduchu pohybují na podobné hranici jako u moře, co se týče hor, sezona většinou začíná v červnu a končí v září, poté jsou cesty uzavřeny.

 

 

Počasí na podzim

Počasí v Bulharsku na podzim se začátkem října rychle zhoršuje. Teploty v říjnu se pohybují kolem 15°C, ale rychle klesají a v listopadu jsou již teploty stabilně pod 10°C. Podzim tak láká spíše na prozkoumávání měst, nežli túry po horách či slunění se u moře.

 

Aktuální počasí v Bulharsku naleznete zde.

Předpověď počasí v Bulharsku na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Levné letenky do Bulharska

Bulharsko je destinace, do které dokážou velice dobré ceny vytvořit i cestovní kanceláře, pokud však přeci jen toužíte poznat zemi omývanou černým mořem na vlastní pěst, můžete se do Bulharska pohodlně dostat letecky z nedalekých německých letišť. Pokud chcete mít přehled o levných letenkách po Bulharsku, můžete využít náš vyhledávač.

 

Nejlevněji se lze dostat do vnitrozemské Sofie, do které létá Ryanair z Kolína nad Rýnem, Memmingenu a Berlínu i Wizzair z Budapešti, Memmingenu, Frankfurtu a Kolína nad Rýnem, akční jednosměrné letenky pak začínají již na 20€.

 

Pokud však cestujete k moři, budete se muset s dražší cestou.

 

Nejlevněji vychází odlety jedním směrem s Condor Airlines z Mnichova do Varny za 40€ na začátku sezony, v tomto případě se však vyplatí sledovat akční tarify cestovních kanceláří.

 

 

Zajímavé destinace v Bulharsku

Achtopol

Achtopol je turisty prozatím ne zcela objevené rybářské městečko, ve kterém naleznete prázdné a tiché skalnaté pláže. Pokud Vás válení u vody omrzí, můžete navíc prozkoumat původní rybářské osady.

 

Albena

Albena je lázeňský komplex severně od Varny, který je kromě 6 kilometrů dlouhé pláže proslavený i množstvím parků a alejí.

 

Balčik

Balčik je nejsevernější významné bulharské letovisko. Malebné městečko se nachází uprostřed vápencových skal, a samotné město je tak rozhodně zajímavější nežli ostatní velká letoviska. Druhým dechem je však třeba dodat, že koupání v Balčiku není zcela ideální kvůli plážím s drsným štěrkem.

 

Bjala

Bjala je vesnička nedaleko Obzoru, která nabízí poměrně tichou, prázdnou a pěknou písečnou pláž.

 

Burgas

Burgas je druhé největší přímořské město v Bulharsku, v Burgasu proto nalezneme mnoho architektonických skvostů z dob Byzance. S koupáním je to v Burgasu trochu horší, jelikož ve městě je rozšířený chemický průmysl, pokud tedy cestujete za čistými plážemi, vydejte se raději do nedalekého Černomorce nebo Pomorie

 

Carevo

Carevo je starobylé jihobulharské městečko rozprostírající se na poloostrově.

 

Černomorec

Černomorec je vyhlášené letovisko na jižní straně Burgaského zálivu. Město sice nenabízí prakticky žádné památky, ale je ideální pro dovolenou u moře okořeněnou pestrým nočním životem.

 

Djuni

Djuni je dnes již spíše chátrající letovisko nedaleko Sazopolu. Z Djuni postupně odcházejí provozovatelé restaurací a hotelů, úroveň služeb tak není příliš valná, na druhou stranu nabízí město krásnou dlouhou písečnou pláž, která netrpí přetlakem turistů.

 

Elenite

Elenite je malebné a renovované letovisko na západě Bulharska. Kromě krásných pláží nabízí Elenite i možnosti vyzkoušet si vodní sporty, golf či tenis.

 

Kiten

Kiten je taková malá kopie nedalekého Primorsku, jedná se tedy o příjemné místo pro klasickou letní válečku u moře.

 

Kranevo

Kranevo je rychle se rozrůstající letovisko na severu bulharského pobřeží. Podél města se táhne široká a dlouhá pláž, na které není problém najít místo. Nevýhodou je však to, že podél pláže se za neustálého hluku staví nové hotely a restaurace.

 

Lozenec

Lozenec je přímořská oblast oblíbená především pro turisty cestující do Bulharska automobilem, kolem města se totiž nachází mnoho kempů s bungalovy, hoteliéry je tato oblast poněkud nepolíbená.

 

Nesebar

Nesebar je přímořské město proslavené historickými kostely i zbytky starobylých hradeb, jedná se o jedno z turisty nejnavštěvovanějších míst v Bulharsku.

 

Obzor

Obzor je město proslavené velkým množstvím kaváren a restaurací, podél něhož se táhne velice dlouhá čistá písečná pláž.

 

Pirin

Pirin je po Rile druhé nejvyšší bulharské pohoří plné dvoutisícových vrcholů. Přesto je toto pohoří díky vysokému počtu horských jezer a kvalitním cestám považováno za jedno z nejkrásnějších na celém Balkáně.

 

Plovdiv

Plovdiv je druhé nejstarší bulharské město a jedno z nejstarších stále obydlených měst na světě. V této vnitro zemní metropoli v srdci Bulharska tak naleznete památky z dob římské nadvlády, vzestupu Byzance i sovětské okupace.

 

Pomorie

Pomorie je město s velice příjemným centrem a dlouhou písečnou pláží nacházející se severně od centra města.

 

Primorsko

Primorsko je převážně mezi středoevropany velice populární oblast nacházející se na jižní části pobřeží Bulharska. Oblast Primorska nabízí dvě velice dlouhé písečné pláže i zajímavé město, které stojí za prozkoumání.

 

Ravda

Ravda je malé městečko nedaleko od Nesebaru. Samotné město příliš památek nenabízí, což ale vynahradí čisté a dlouhé písečné pláže.

 

Rila

Rila je pohoří a stejnojmenné město v jihozápadní části Bulharska. Rila se skládá z několika dvoutisícových vrcholů a nabízí mnoho krásných trekových tras.

 

Sofia

Sofia je největší Bulharské město nacházející se na východě země ve stínu hory Vitoša. Město je zajímavé nejen jako dopravní uzel, ale také díky množství unikátních pravoslavných kostelů v čele s katedrálou Alexandera Něvského.

 

Sozopol

Sozopol je město proslavené unikátními domy s dřevěným obložením z 19. století.

 

Slunečné Pobřeží

Slunečné Pobřeží je oblíbené přímořské letovisko, kde najdeme dlouhé písečné pláže lemované výškovými hotelovými budovami a bary.

 

Sveti Vlas

Sveti Vlas je malé letovisko nedaleko Slunečného Pobřeží, od svého známějšího souseda se však liší méně turistickou atmosférou a větším množstvím zeleně.

 

Sv. Konstantin

Svatý Konstantin je letovisko nacházející se 10 km od Varny, ze které se do tohoto resortu plného zeleni a malých písčitých pláží lze dostat i s klasickou MHD.

 

Varna

Varna je největší bulharské přímořské město a zároveň největší námořní přístav Bulharska. Toto město plné zeleně nabízí mnoho památek v petrohradském stylu v čele s katedrálou Nanebevzetí a je tak ideální pro odpočinek od válení se u moře.

 

Veliko Tarnovo

Veliko Tarnovo je malebné městečko v podhůří Balkánského pohoří v bulharském vnitrozemí. Veliko Tarnovo je a vždy bylo úřednickým centrem Bulharska, a nabízí tak kromě výletů do okolní přírody i mnoho možností k poznávání bulharské kultury.

 

Zlaté Písky

Zlaté Písky je velice populární letovisko nacházející se na severovýchodě Bulharska. Oblast Zlatých Písků je vhodná především pro odpočinkovou dovolenou strávenou na zlatavých písečných plážích.

 

 

Jazyk a několik základních frází

Úředním jazykem v Bulharsku je bulharština, což je jihoslovanský jazyk zapisující se cyrilicí. Poměrně dobře se však po Bulharsku lze domluvit také rusky, v turistických oblastech pak také anglicky a německy.

Základní fráze (přepsané z cyrilice do fonetiky):

  • ano – da
  • ne – ne
  • prosím – molja
  • děkuji – blagodarja
  • není zač – njama za kakvo
  • dobrý den – dobar den
  • nashledanou – dovidžane
  • dobré ráno – dobar utro
  • dobré odpoledne – dobar sledobjad
  • dobrou noc – leka nošt
  • omluvte mne – izvinete
  • mluvíte..? – govorja ..?
  • anglicky – angliski
  • nemluvím bulharsky – balgarski govorja samo malko
  • kolik? – kólko?
  • otevřeno – otvoreno
  • zavřeno – zatvoren
  • dnes -dnes
  • zítra – utre