Jak zvládnout dlouhý let – osobní tipy

Jak zvládnout dlouhý let – osobní tipy

Jsou to právě dva měsíce, kdy jsem poprvé okusila dlouhý let. Cesta letadlem spolu s hodinovým přestupem trvala 17 hodin. Rozhodla jsem se vám proto přinést osobní tipy, jak se s takto dalekou cestou letadlem co nejlépe vypořádat.

Check-in včas a správná volba sedadla

9 hodin jsem strávila na sedačce uprostřed uličky, kde jsem též seděla v samém středu. Můj první tip tedy zní – udělejte si online check-in co nejdříve. Pokud chcete mít dostatek místa na nohy, zarezervujte si sedadla v prvních řadách. Na dlouhé cesty budete vděční, že si je můžete natáhnout a navíc můžete kdykoliv vstát na toaletu bez rušení spolucestujících.

Šátek, deka, polštář

V letadle může být teplo, ale i zima. Příkladem je, pokud sedíte u okénka nebo pokud je v letadle zapnutá klimatizace během noci a nelze ji nastavit tak, aby se vám studený vzduch vyhnul. Mějte s sebou vždy šátek, deku a polštář. Před cestou si ale zjistěte, zda vaše aerolinie tyto cestovní doplňky nerozdávají. Polštář ale přesto doporučuji vlastní, nejlépe za krk. Vhod může přijít i maska na oči. Právě ta vás může uchránit nejen před světlem, ale též před studeným vzduchem. Nasadíte ji na čelo a hned tak zmírníte možnost vzniku bolesti hlavy nebo dokonce migrény.

Také nezapomínejte, pokud budete pod dekou, pás musí být zapnut přes ni.

Vyzouvací boty a tlusté ponožky

Pohodlné oblečení asi nemusím zmiňovat. Myslete ale i na správnou obuv, pantofle jsou dle mého ideální. Nohy ve vzduchu mohou ale natékat, proto se doporučují i kompresní ponožky. Ovšem i ty mohou na takto dlouhé cestě způsobit nepříjemné pocity – poraďte se proto s lékařem, zda jsou pro vás opravdu nutné, nebo ne. Doporučuji ale vzít si tlusté ponožky beze švů. Budete mít nohy v teple a zároveň nebudou škrtit natékající kotníky.

Nabít elektroniku, vzít knihu

Pokud necestujete letadlem, ve kterém budete mít nabídku nových filmů, nejspíše budete chtít zabít čas. Pokud letíte v noci, navíc toho ani moc neuvidíte z okénka. Knihu si nezapomeňte vložit do přihrádky před vámi – rada nad zlato.

Připravte se fyzicky a hydratujte se

Dlouhá cesta letadlem může být opravdu fyzicky náročná. Dojděte si na toaletu před odletem, neboť dlouhé sezení vám může způsobit opravdu nepříjemné křeče (vlastní zkušenost). Nepřejídejte se před cestou, raději si nakupte něco do letadla pro případ nouze. Navíc na dlouhých trasách byste měli obdržet občerstvení i od samotných aerolinií.

Vždy mějte při sobě něco k pití. Osobně doporučuji i kolu, která vám může pomoci při nevolnosti. Taktéž dodržujte hygienu, vyčistěte si zuby, mažte se hydratačním krémem a nezapomínejte na deodorant.

Pomocník na usnutí

Pokud patříte mezi ty, kteří usnou kdekoliv a v jakékoliv poloze, gratuluji. Pokud ale patříte mezi ty, kteří ne a ne usnout, zkuste se poradit s lékařem, jaké jsou možnosti. Samozřejmě jsem pro, aby se člověk spíše medikamentům vyhýbal. Z druhé stránky neklid z neschopnosti usnout může způsobit nemalou frustraci. Užitečná bude opět maska na oči a špunty do uší.

Využijte čas k produktivitě

Musíte napsat esej? Učit se na zkoušky? Připravit prezentaci do práce nebo jen máte resty s články? Využijte času a klidu v letadle. Třeba tam stihnete napsat i několik kapitol své knihy…

Méně je více

Pokuste se všechny nutně potřebné věci umístit do malé taštičky, která vám nebude překážet v přihrádce před vámi. Z vlastní zkušenosti vím, že méně je více a polovinu věcí na palubě nepotřebujete. Pokud víte, že budete často sahat po věcech, které jsou v přihrádce nad vámi, zvažte též výběr sedadla do uličky.

A pokud na to máte, připlaťte si za business! 🙂