Život ve Španělsku – můj splněný sen – Díl II. – Vyřízení NIE

Život ve Španělsku – můj splněný sen – Díl II. – Vyřízení NIE

Co všechno je potřeba pro život ve Španělsku? Vmém případě to vprvní řadě bylo sehnat školu pro mého syna, dále pak koupit auto a vyřídit NIE a empadronamiento.

Mít NIE (Número de Identificación de Extranjero) je úplný základ. Jedná se o identifikační číslo, které je přiřazeno cizinci žijícím na území Španělska, a kterým se pak cizinec prokazuje na úřadech.

Já potřebovala NIE hlavně pro koupi auta a také pro zápis malého do školy. Ohledně vyřízení NIE se vedou dlouhé debaty například na facebooku, kde někteří tvrdí, že jeho získání je během na dlouhou trať. Oproti tomu jiní říkají, že vyřídili NIE během pád dnů. Já patřila naštěstí ke druhé skupině.

Známý mi poradil, že stačí zajít na místní policii, tak vyplním papír a NIE dostanu hned. Takto to možná opravdu fungovalo před pár lety, ale vsoučasné době už ne. Na policii jsem dostala papír swebovou adresou, kde najdu všechny potřebné informace (samozřejmě ve španělštině) a také formulář, který je třeba vyplnit, vytisknout, podepsat a vbance zaplatit.

Formulář naleznete zde: https://sede.administracionespublicas.gob.es/icpplus/citar?p

Vkolonce PROVINCIA SELECCIONADA je třeba vybrat provincii, ve které žijete. Pozor, NIE je třeba vyřizovat vmístě bydliště!

Vkolonce TRÁMITES DISPONIBLES PARA LA PROVINCIA SELECCIONADA zadejte POLICIA-CERTIFICADOS Y ASIGNACION DE NIE.

Poté zadejte ACEPTAR.

Na další straně už pak naleznete odkaz na formulář ke stažení a kvyplnění. Pozor, na policii, kde budete NIE vyřizovat, je třeba přinést 2 podepsané výtisky formuláře! Stejně tak všechny potřebné přílohy přineste 2x.

Navýše uvedenéwebové stránce si můžete stáhnout a vyplnittaké formulář pro banku kzaplacení NIE. Já si nevěděla rady sjeho vyplněním, vyplnila mi ho tedy úřednice při vyřizování NIE. Poté bylo třeba zaběhnout do banky, zaplatit a vrátit se opět na policii.

I vyplnění samotného formuláře dá trochu zabrat. Na jeho konci jsou sice vysvětlivky, ale způsob vyplnění některých kolonek mi i tak nebyl jasný. Naštěstí poradila úřednice přímo na policii při podávání žádosti.

Důležité je vyplnit formulář černým perem (je uvedeno ve vysvětlivkách). Ano, úplná blbost, ale já kvůli tomu musela vše znovu přepisovat. Hned v úvodu uveďte číslo pasu u kolonky PASAPORTE, kolonku NIE ponechte prázdnou. U kolonky DOMICILIO DE RESIDENCIA mi úřednice poradila vyplnit podle toho, kde reálně bydlím. I když mám trvalé bydliště stále v ČR, na radu úřednice jsem v této kolonce vyplnila svou španělskou adresu. Stejně tak u kolonky CERTIFICADO jsem zamýšlela vyplnit De no residente (jelikož nemám vyřízenou residenci ve Španělsku), ale úřednice požadovala vyplnit De residente (protože tu teď reálně bydlím).

Abych objasnila situaci. Trvalé bydliště jsem si stále ponechala v ČR, pracuji na dálku jako OSVČ pro své české klienty a sociální a zdravotnípojištění si platím taky v ČR. Tady ve Španělsku funguji zatím přes celoroční cestovní pojištění. I přes to bylo při vyplňování NIE a i empadronamienta nutné vždy vyplnit, že jsem resident a uvést mou španělskou adresu.

Datum schůzky pro NIE (cita) si zvolíte opět na internetu. Na schůzku jsem čekala asi měsíc, v některých velkých městech jsou čekací doby ještě daleko delší.Samotné vyřízení NIE paktrvalo už jen několik pracovních dnů. Pro vyzvednutí dokumentu s identifikačním číslem cizince už rezervace přes internet není potřeba.

Jaké přílohy jsou potřeba pro vyřízení NIE, je sporné, a vypozorovala jsem, že to záleží hlavně na libovůli úředníka, který Vám NIE přiděluje. Vkaždém případě budete potřebovat 2 kopie občanského průkazu či pasu. Pro dítě jsou potřeba 2 kopie rodného listu úředně přeloženého do španělštiny (o tomto se zmíním později). Nezapomeňte 2 barevné fotografie pasového formátu.

Často úředníci také vyžadují nějaký doklad o tom, že NIE opravdu potřebujete. Může to být třeba pracovní smlouva nebo doklad o zřízení bankovního účtu. Ale pozor, bankovní účet bez NIE nejde zřídit. Je možné jen o jeho zřízení zažádat, na policii při vyřizování NIE předložit doklad o žádosti o zřízení účtu a pak sčíslem NIE vyřízení účtu dokončit. Já jsem jako doklad o potřebnosti NIE předložila účtenku o zaplacení soukromé školy pro mého syna.

Když už jsem měla NIE, vše bylo hned snazší. Mohla jsem zažádat o empadronamiento (tedy nahlásit na úřady své bydliště tady ve Španělsku), NIE jsem také uvedla při žádosti o zápis syna do státní školy, NIE jsem také potřebovala při zřízení španělského telefonního čísla.

Dalším mým krokem po vyřízení NIE bylo vyřízení empadronamienta, o tom se zmíním vdalším článku.

Magdalena S