Život ve Španělsku – jak jsem se stala oficiální rezidentkou Španělského království

Život ve Španělsku – jak jsem se stala oficiální rezidentkou Španělského království

Když začaly letecké společnosti kvůli koronaviru rušit lety, nikdo netušil, jak se bude situace dál vyvíjet. Zůstala jsem i se synem v době karantény ve Španělsku. Naši rodinu v Česku jsme už od února neviděli.

S příchodem koronaviru se všechno mění. Hranice jsou otevřené, pak zase zavřené, lidé se bojí cestovat, aby někde neuvízli. Cizinci žijící ve Španělsku jsou v nejistotě, zda se po vycestování do své rodné země budou moci bez problémů do Španělska vrátit. Jistotu trochu dává vlastnictví zelené kartičky rezidenta Španělského království. Během úplného zavření hranic byl vstup do Španělska povolen právě jen cizincům vlastnícím tuto kartičku, tedy cizincům s trvalým pobytem ve Španělsku. Já ji neměla, ale možnost v budoucnu bez problémů cestovat mezi Českou republikou a Španělskem byla pro mě impulzem si rezidenci ve Španělsku vyřídit.

Získat rezidenci (trvalý pobyt) ve Španělsku není jen tak. Na internetu lze najít spoustu informací o tom, že získat rezidenci je běh na dlouhou trať. Mně a mému synovi se ji naštěstí podařilo získat velmi rychle a jednoduše.

O trvalý pobyt ve Španělsku se žádá na Policía de Extranjería, která je nejbližší vašemu místu bydliště. Nejprve je nutné zarezervovat si on-line termín, tedy cita previa. Učiníte tak na následujících stránkách:

https://sede.administracionespublicas.gob.es/icpplus/index.html

Na stránkách si zvolíte provincii, ve které si budete žádat o trvalé bydliště. Na následující straně pak z nabídky vyberete svůj důvod návštěvy policie. Online vyplníte formulář Ex 18 a dvakrát ho vytisknete a podepíšete. Dále vyplníte a dvakrát vytisknete formulář 790 pro zaplacení poplatku v bance. Naleznete jej na následujícím odkaze:

https://sede.policia.gob.es:38089/Tasa790_012/ImpresoRellenar

Než půjdete na citu, zaplaťte nejprve poplatek v bance. Pozor, není to tak jednoduché jako u nás v České republice. Já se vydala do banky i s malým synem s představou, že vejdu do první banky, zaplatím a do půl hodiny hotovo. Ve skutečnosti jsme tři hodiny obcházeli všechny banky ve městě a stejně se nám zaplatit nepodařilo. Jedna banka měla povolené platby v hotovosti jen pro své klienty, další zas měla vyhrazené pro platby v hotovosti jen určité dny a v další bance byla platba možná jen brzo ráno.

Na citu si přineste pas či občanský průkaz a jeho kopii, potvrzení o zaplacení v bance, dále pak potřebujete doložit, že pracujete a máte dostatečný příjem. V případě, že nejste zaměstnanec, je požadováno soukromé pojištění a dostatečný pohyb peněz na bankovním účtu.

Já mám specifickou situaci. Jsem OSVČ vČeské republice, pracující on-line ze Španělska pro české klienty. Jelikož vdobě koronaviru jsem neměla možnost jet do ČR vyřídit originály dokumentů, přinesla jsem na extranjeríi zinternetu vytištěný Výpis zŽivnostenského rejstříku (v češtině) a výpisy ze všech bank a účtů, u nichž mám uložené nějaké peníze. Španělskou banku nemám, takže jsem doložila výpisy vkorunách a dopsala jsem ručně převod na eura.

Paní policajtce se nelíbilo, že dokládám více výpisů, chtěla vidět jen výpis zmé hlavní banky, kde mám nejvíce peněz a největší pohyb, kam mi chodí příjmy od klientů. Ktomu požadovala doklad o výši peněz na účtu úředně přeložený do španělštiny.

Dohodly jsme se tedy na další schůzce za dva dny, kam jsem přinesla úřední překlad…papír spár větami přeložený za 70 eur. Bohužel však u okýnka tentokrát seděla jiná paní, kterou úřední překlad vůbec nezajímal, ale místo toho se dožadovala ročního výpisu zbanky, kde budou vidět všechny pohyby na účtu. Prý se stává, že si lidé vloží na účet potřebný obnos těsně před citou jen za účelem získání rezidence.

Přinést roční výpis by znamenalo opět novou citu na další volný termín a opět se i s malým synem vydat na extranjeríi. Zapojila jsem tedy všechny své přesvědčovací dovednosti a nakonec se mi podařilo docílit, že paní u okýnka kývla hlavou a resindenci nám na místě udělila. Z policie jsme tedy se synem odcházeli každý se svou zelenou kartičkou opravňující nás k trvalému pobytu na území Španělska.