Život na Bali. Jak na to? (rady a tipy)

Život na Bali. Jak na to? (rady a tipy)

Přemýšlíte o životní změně a napadl vás život na Bali? V následujícím článku se dozvíte spoustu užitečných informací o životě na Bali. Před životem na tomto krásném indonéském ostrově je určitě potřeba říci, že na myšlenky stěhování je brzy, pokud jste na Bali na delší dobu doposud nikdy nebyli. Země se vám bude jevit určitě jinak na 14 – denní dovolené a jinak po půl roce. Několikrát jsem se setkala s lidmi, kteří si Bali zamilovali na dovolené a věci, které mnohdy přehlíželi, jim začaly vadit právě až po delší době. Řeknete si například, že žít na tropickém ostrově je úžasné, protože je zde hezky teplo. Ze stejného důvodu je to ale i náročné. Velké teplo je tu totiž neustále. A takových věcí je spousta. Doporučuji tedy vydat se na Bali na několikaměsíční cestu ještě před plánovaným životem na tomto snovém ostrově.

<

Co je třeba před odjezdem na Bali zařídit

Odhlášení ze zdravotního pojištění

Pokud budete v zahraničí déle, jak půl roku, z tohoto pojištění se můžete odhlásit. Při odhlašování na pojišťovně si připravte doklad totožnosti a kartičku pojištění. Při návratu se zahraničí (pokud se hodláte vrátit), bude třeba doložit i pobyt mimo ČR ukázkou cestovního pojištění po celou dobu pobytu.

Odhlášení ze sociálního pojištění

V některých případech byste se měli odhlásit i ze sociálního pojištění. Ten, kdo k němu přihlášený není, tak nemusí nic. Pro nezaměstnané není sociální pojištění povinné.

Cestovní pojištění

Někteří lidé riskují a cestovní pojištění nemají. Tuto variantu rozhodně nedoporučuji, poplatky za pobyt v nemocnici, či operaci se mohou vyšplhat na desetitisíce, v některých případech i statisíce korun. Jakou pojišťovnu zvolit je předmětem diskuzí. Spolehlivá je například Generali. Cenově vycházejí asi na 700,- Kč měsíčně a mají limit plnění několik milionů. Ceny pojištění jsou různé podle délky pobytu a pozor – některé pojišťovny mají maximální délku pobytu omezenou. Cestovní pojištění potřebujete i k tomu, abyste se u dlouhodobého pobytu (déle jak 6 měsíců) mohli odhlásit z placení zdravotního pojištění.

Mezinárodní řidičský průkaz

Před cestou je dobré se informovat, jestli vám v zahraničí postačí váš řidičský průkaz, nebo budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz dle Vídeňských dohod. Musíte kvůli tomu v Česku na úřad a zaplatíte asi 50,- Kč. Mezinárodní řidičák je platný na 3 roky. Pokud mezinárodní řidičák nemáte, pronajímatelům aut a motorek je to celkem jedno.

Na Bali je zapotřebí vlastnit průkaz mezinárodní. Je zde běžnou praxí, že policisté vidí bělocha a schválně ho zastaví. Očekávají pak úplatek. Ten se pohybuje zpravidla kolem 200 – 400,- Kč.

Cestovní pas

Samozřejmé je, že potřebujete pas. Pokud ho máte, nezapomeňte zkontrolovat jeho platnost. I když pas máte, můžete si dojít pro druhý. Na úřadě to zdůvodněte tím, že potřebujete druhý pas kvůli cestování mezi zeměmi, které se nemají rády a tak by vám pak nedovolili vstup, kdyby viděli razítko od nenáviděného nepřítele. Můžete mít druhý pas jako záložní nebo třeba pokud vám platnost pasu končí v dohledné době, tak ať máte náhradní. Pozor – při výjezdu ze země musíte mít stejný pas, se kterým jste do země přijeli.

Elektronický podpis

Elektronický podpis se vám může hodit, pokud budete potřebovat například podepsat smlouvu na dálku. Nedá se však použít vždy a na všechno. Jde o elektronický podpis zřízený státem certifikovanou autoritou (např. Česká pošta).

Univerzální plná moc

Tuto plnou moc je vhodné svěřit důvěryhodné osobě (blízký příbuzný). Hodí v situaci, kdyby bylo potřeba cokoliv vyřídit za Vaší nepřítomnosti.

Datová schránka

Pokud vám bude chtít úřad něco napsat, dozvíte se to pomocí datové schránky na fyzickou osobu i na dálku. Úřad by vám totiž měl psát právě do datové schránky, nikoliv posílat oznámení poštou. Z této schránky pak můžete i vy posílat dokumenty úřadům.

Očkování

Při cestě na Bali je zapotřebí mít očkování. Úřady ho při vstupu do Indonésie sice nevyžadují,určitě je ale vhodné se nechat očkovat. Bude vás to stát přibližně 4000,- Kč. a nenechávejte jej na poslední chvíli, ale alespoň 2 měsíce před plánovaným odjezdem. Základní očkování je proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Doporučuji i očkování proti vzteklině a meningitýdě.

Jak hledat na Bali zaměstnání

Pracovní situace pro přistěhovalce na Bali není nijak příznivá. Na první problém narazíte již při vyřizování víza, kterému se budeme věnovat v následujícím odstavci. Jednoduše řečeno na turistické vízum nesmíte pracovat a práce na černo je na Bali velmi hlídaná. Pokud chcete někde pracovat oficiálně, projdete si klasickým přijímacím řízením a přesto vás bude zaměstnavatel velmi zvažovat, zda se mu vyplatíte, jelikož za vás musí platit tzv. working visa. Pro běžné pracovní pozice tak raději zaměstnavatel dá přednost Balijci, který se jeví jako levná pracovní síla. Přistěhovalci jezdí na Bali převážně začít podnikat a nebo mohou svoji práci dělat přes internet. V kurzu je teď například prodej různých e-booků.

Velká část lidí (i čechů) je zaměstnaná tak, že se stará o pronájem vil. Bohatý investor si na Bali koupí vilku, kterou dále pronajímá a potřebuje člověka, co se mu o ní i o hosty bude starat. Nezbohatnete na tom, ale na život na Bali vám to může stačit.

Asi nejrozumnější je zkusit se zeptat v této skupině na Facebooku, někdo vám možná poradí.

Vízum

V Indonésii v současnosti sice vízum neplatí, nicméně je stále potřeba. V praxi to znamená, že je sice zdarma, ale pořád existuje. Turistovi stačí klasické visa on arrival, které obdrží na letišti a poté má 30 dní na to, aby si užil krásy této země. Takové vízum však nelze prodloužit. Jedině, pokud si za něj na letišti zaplatíte 35 USD (900,- Kč).

Většina lidí odhodlaných najít si zde práci, se do Indonésie vydá na takzvané visa sosial-budaya, neboli sociálně kulturní vízum, které se nabízí na pobyt o délce 2 měsíců a vyřídí vám ho na ambasádě. V takovém případě pak ale musíte přijít na místní imigrační úřad a vízum stále prodlužovat a prodlužovat. Nakonec vycestovat a znovu prodlužovat. Pokud nechcete vycestovat do okolních zemí, nabízí se ještě jedna možnost. Tou jsou jiné druhy víza, např. business vízum. Tato víza jsou většinou na rok a půl a úřadům je potřeba dokládat, že cestujete po zemi například za obchodem.

Nejjednodušší je pak se na Bali samozřejmě přivdat nebo přiženit.

Školství na Bali

Na Bali se nachází mezinárodní školy, které mají velmi dobrou kvalitu. Děti se zde učí zpravidla anglicky a indonésky. Školy se nachází například v Sanuru nebo oblasti Canggu. Na Bali jsou dva druhy mezinárodních škol. Na jedné se učí anglickým stylem výuky a na druhé australským. Ani jeden z těchto stylů se nepodobá tomu v ČR. Pokud byste tedy následně plánovali se do Čech vrátit, pro dítě to bude složité. Jedinou vhodnou variantou se pak jeví pokračování studia na zahraničních školách v ČR. Cena školného za jeden rok studia na střední škole je na Bali od 200 000,- Kč. Shrnula bych to tedy takto: dobrá škola se na Bali najde vždy, ale musíte jít vy za školou a taky dost zaplatit. Školy se nachází pouze ve větších městech.

Koupě pozemku

V celé Indonésii může pozemek vlastnit pouze občan Indonésie. Tuto situaci řeší cizinci dlouhodobým pronájmem, nebo smluvní dohodou s místním obyvatelem, na kterého potom pozemek napíšete. Díky tomuto omezení vlastnictví půdy je v Indonésii běžné koupit pronájem pozemku či nemovitosti třeba na 20 let. Nejvyšší možná doba pronájmu je na Bali podle zákona 25 let. K tomuto pronájmu lidé ještě uzavírají opci na dalších 15 let po skončení pronájmu, to znamená 40 let bydlení.

Zdravotnictví

Zdravotnictví na Bali je na velmi dobré úrovni. Naleznete zde dva druhy zdravotnických zařízení – ty levné pro místní a ty drahé pro cizince. Doporučuji mít vždy sjednané dobré zdravotní pojištění. Jedině potom nezaplatíte nekřesťanskou částku za ošetření.

Kde na Bali bydlet

Rozhodnete-li se pro dlouhodobější pronájem, určitě se je výhodnější zaměřit se na jih ostrova, který je z pohledu všestranné občanské vybavenosti daleko bohatší, než sever.

Zajímavá jsou místa Kuta, Ubud, Kerobokan, Marlboro Denpasar nebo Seminyak.

Měsíční náklady
Na Bali se poměrně velmi levně najíte. Nicméně pokud si spočítáte všechny měsíční náklady jako ubytování, jídlo, zdravotní pojištění a různé služby, zaplatíte za měsíc přibližně 20 – 30 000,- Kč na osobu. Dá se to samozřejmě z méně i více, samotní Balijci žijí z několika tisíc na měsíc. Ale tak, jako oni, byste asi žit nechtěli :).