Ženeva z Prahy přes celý rok za 2490Kč (cena za obě letenky vč. všech poplatků)

Ženeva z Prahy přes celý rok za 2490Kč (cena za obě letenky vč. všech poplatků)

Ženeva je nejspíše nejkrásnější švýcarské město, které láká turisty nejen na světoznámý autosalon a historické památky. Toto město plné zeleně si každý zamiluje díky jeho čistotě korunované přítomností ledovcového Ženevského jezera, z něhož je vidět i na samotný Mont Blanc. Nyní jsou dostupné zpáteční letenky z/do Prahy za 2490Kč a to včetně víkendových termínů.1223upload 00001222

Letenky Praha – Ženeva – Praha můžete zakoupit za 2490Kč zde << Kalendář termínů >>

ženeva

S ubytováním je situace složitější, Ženeva je poměrně drahé město. Můžete samozřejmě zvolit rezervaci hotelu přes Booking, ale spíš bych v rámci levnocestování doporučoval využít službu AirBnb, kdy vám místní pronajmou místnost, byt, nebo dům. Zde můžete využít slevu 508Kč na svůj první pobyt >> (stačí registrace)

Jak se dostat z letiště?

Autobusové spojení

Spojení mezi Ženevou a letištěm obsluhují autobusové linky č. 5, 10, 23, 28 a 57. Jízda trvá asi 15 minut, výhodou je to, že transfer z letiště je zdarma. Stačí si u výdeje zavazadel z automatu vyzvednout lístek s platností 80 minut.

Vlakové spojení

Alternativou za autobusy je využití vlakové linky. Cesta vlakem na hlavní nádraží zabere asi 6 minut a podobně jako u autobusů lze i zde využít 80 min jízdenek zdarma.

Jak se pohybovat po městě?

Ženeva sice nemá vlastní metro, nalezneme zde však velice propracovanou a moderní síť tramvajových a autobusových linek. Na každé zastávce naleznete displej s aktuálními odjezdy a automaty na jízdenky. Ve městě najdeme 31 autobusových linek a 4 tramvajové linky (12, 14, 15 a 18). Provoz většinou funguje mezi 5:30 a 1:00, některé klíčové linky mají provoz prodloužen až do 3:00. Kromě standardních dopravních prostředků můžete využít i přívozy na Ženevském jezeře, žluté lodě zvané Mouettes uznávají lístky do MHD, vybrat si však můžete z desítek dalších soukromých přepravců.

Turisté ubytovaní v hotelech a hostelech v Ženevě disponují velikou výhodou, kterou je jízdné po dobu pobytu zdarma. Stačí si o jízdenku zažádat na recepci, využívat můžete autobusy, tramvaje, trolejbusy, městské vlaky i žluté lodě Mouettes na Ženevském jezeře.

Cena za jízdenku na 60 minut činí 3,50 CHF, pro krátké cesty do tří zastávek (nebo jedné zastávky při plavbě přívozem) je cena 2,00 CHF. Koupit si můžete i denní jízdenku za 10,60 CHF (od 9:00 dokonce za 8:00 CHF).

Jak ušetřit na pobytu?

Většina muzeí v Ženevě má na své stálé sbírky vstupné zdarma, nebo alespoň vstupné zdarma každou první neděli v měsíci. Turistům je k dispozici také turistická karta Geneva Pass, která nabízí volné vstupné do památek, jízdné veřejnou dopravu, projížďku městským vláčkem, krátkou plavbu po Ženevském jezeře a několik slev na různé aktivity a do restaurací. Kartu můžete zakoupit v turistických centrech, nejvíce se vyplatí vměstnat co nejvíce aktivit do 24 hod karty za 25 CHF, zakoupit ale můžete i 48 hod kartu za 35 CHF či 72 hod kartu za 45 CHF.

Jídlo je v Ženevě velice drahé, pokud chcete ušetřit, nakupujte pouze ve větších obchodních řetězcích. Pokud cestujete automobilem, ještě lepší variantou je sjet na nákup do nedaleké Francie, kde je jídlo i další zboží mnohem levnější.

Památky, které nesmíte vynechat

Jet d´Eau

Vodotrysk nacházející se na břehu Ženevského jezera sloužil původně pouze jako způsob, jak snížit vysoký tlak v potrubí, dnes se však jedná o nejznámější městskou atrakci. Vodotrysk je vidět prakticky z celého města a přímo k až 140 metrů vysokému sloupci vody vede také molo.

Cathédrale St. Pierre

Tato převážně gotická katedrála postavěna v roce 1230 je asi největší atrakcí malebného Starého města. Vstup do katedrály je zdarma, připlatit si pak můžete za výstup do věže, ze které je vidět na celé město i Ženevské jezero.

Place du Bourg de Four

Toto náměstí bývávalo původně středověkou tržnicí, dnes zde najdeme malebné domy z 16. století, galerie, staré hospody i kašnu z 18. století.

Île Rousseau

Nedaleko mostu Pont des Bergues se nachází malý ostrůvek se sochou zdejšího rodáka a osvícenského spisovatele J. J. Rousseaua.

Ženevská muzea

Ženeva nabízí širokou škálu muzeí, nejzajímavější jsou asi Muzeum umění a historie a Přírodovědecké muzeum. Do těchto muzeí je vstupné zdarma.

Palais de Nations

Palác národů je největší kongresové centrum na světě. Tato kolosální budova byla postavena v roce 1936 jako sídlo Společností národů, v její blízkosti nalezneme také malebnou botanickou zahradu.

Program na jednodenní návštěvu

  • 8:00 – 11:00 – prohlídka areálu Paláce národů a přilehlé botanické zahrady

  • 11:00 – 11:30 – přesun tramvají ze stanice Nations na stanici Cirque

  • 11:30 – 11:45 – pěší přesun ke Cathédrale St. Pierre

  • 11:45 – 13:00 – prohlídka katedrály

  • 13:00 – 13:30 – přesun přes Place du Bourg de Four k Muzeu uměni a historie

  • 13:30 – 15:30 – prohlídka muzea

  • 15:30 – 16:00 – procházka k pobřeží a na molo k Jet d´Eau

  • 16:00 – 17:00 – procházka podél pobřeží skrze anglické zahrady k Île Rousseau

Pokud chcete den zakončit romanticky, nedaleko anglických zahrad se nachází mola, kde lze zakoupit okružní jízdu po Ženevském jezeře s výhledem na Mt. Blanc cca za 20 CHF.