Jako už několik let po sobě, opět padla volba naší říjnové dovolené na Sicílii. Vždyť kde jinde se dá na podzim po dvou hodinách letu vykoupat v teplém moři? Tentokrát jsem vyrazila jen sama s kamarádkou. A samozřejmě jsme ani jedna nenechala doma své malé dítě. Takže o zábavu jsme měly během dvou týdnů na ostrově postaráno.

 

Levné letenky Bratislava – Trapani s Ryanairem byly opět jasná volba. Trochu jsme si ale lámaly hlavu s ubytováním. Ve vyhlášeném městečku San Vito Lo Capo už jsme bydleli loni a předloni, tak by to chtělo zas někde jinde. Nakonec padla volba na Castellammare del Golfo. Město vypadalo podle průvodce hezky, leží v blízkosti národního parku a hlavně nám Booking vyhodil super cenu za apartmán s dvěma ložnicemi a vybavenou kuchyní.

 

 

 

Tedy nakonec jsme vlastně skončili až v druhém apartmánu, který jsme zarezervovaly… To bylo tak. Na Bookingu nabízeli velké manželské postele (které my pro spaní s dětma nutně potřebujeme), ale ve finále se jako manželská postel ukázal gauč o rozměru 120 cm. Tak na tom bych teda s dítětem dva týdny spát nechtěla. Po nekonečné komunikaci s ubytovateli a Bookingem jsme nakonec toto ubytování stornovaly, ale stejně jsme i tak musely zaplatit 5 % z ceny, no co už.

 

 

 

 

Castellammare del Golfo je hezké městečko s přístavem a pevností ležící ve stejnojmenném zálivu. Samotné město o 14 tis. obyvatelích je docela rozlehlé a ideální se ukázalo pohybovat se po něm autem. Pěšky by to moc nešlo. Parkovat se v říjnu dalo téměř všude bez problémů a zdarma. Jen pozor na zóny se zákazem zastavení. Stály jsme v jedné asi hodinu a po návratu nás čekal lístek s pokutou, kterou jsme pak musely složitě vyřizovat na místní poště.

 

 

 

 

V okolí města je několik hezkých dlouhých písečných pláží, které jsme měli v říjnu zcela sami pro sebe. Často jsme jezdili na velkou pláž ležící hned vedle přístavu. Jako milovnice koní jsem ocenila, že každý den kolem nás na pláži projeli jezdci na koních. Hned jsem se utíkala zeptat, jestli by mi jednoho nepůjčili, projet se po pláži je můj sen. No na pláži mi koně nepůjčili, ale za to jsem byla pozvaná na několikadenní vandr s koňmi po ostrově. Nemít tu malého syna, jedu hned!

 

 

 

 

Když si půjčíte jako my auto, můžete se krásně koupat každý den na jiném romantickém místě a poznávat hezká místa v okolí. Castellammare je jako výchozí bod pro výlety ideální.

 

 

 

 

Směrem na Scopello jsou plážičky spíše menší a s malými kamínky. Ani zde v říjnu moc lidí nenajdete.

 

 

 

 

Samotné Scopello je vyhlášené skalami tyčícími se z moře. Ale pozor! Pokud se chcete na tyto skály podívat pěkně z blízka a zaplavat si kolem nich, musíte nechat auto na placeném parkovišti u hlavní cesty a poté sejít dolů k moři. A pak Vás asi bude čekat zklamání jako nás, a to v podobě vybetonované plážičky narvané lehátky a turisty. Tak to vypadalo v říjnu. Jak to na pláži ve Scopello vypadá v sezoně, to raději nechci ani vědět.

 

 

 

 

Samotné městečko Scopello je historické, ale malé, tak v něm k vidění krom pěkného náměstíčka a pár obchůdku se suvenýry nic moc není. Hezký výhled na okolí je z věže Torre Bennistra, která se tyčí nad městem.

 

 

 

 

Za Scopellem už pak najdete jižní vstup do nádherného parku Riserva naturale orientata dello Zingaro. Čeká Vás zde 7 kilometrů divokého pobřeží s romantickými plážičkami a průzračně čistým mořem. Když se vydáte některou z cestiček v horách, potkáte vrácené druhy rostlin a zvířat.

 

 

 

 

Pokud Vás zajímá historie, navštivte město Calatafimi Segesta s románským amfiteátrem a starověkým chrámem z 5. stol. př. na. l.
Castellammare leží nedaleko dálnice vedoucí do Palerma. Bylo tedy nasnadě navštívit i hlavní město Sicílie. Jak jsme se přesvědčili na vlastní oči, pobřeží směrem od Castellammare směrem k Palermu už na koupání moc lákavě nevypadá. Krajina se postupně stává průmyslovější a pláže méně romantické. V samotném Palermu nás čekal i v říjnu turistický zmatek a jako největší problém se ukázalo parkování.

 

 

 

 

Historické město nabízí spoustu památek, například kostel San Giovanni degli Eremiti s pěti orientálními kupolemi, křížovou chodbou a mešitou, katedrála Santa Vergine Maria Assunta z 2. pol. 12. stol. a spousta dalších.

 

 

 

 

Jak jsme ale naznali, na prohlídku tak jedinečného města prostě jeden den nestačí) a ještě k tomu s malými dětmi). Vrátíme se sem příště… Sicílie je tak nádherná a okouzlující, že nás láká ji co nejvíc poznat.
Magdalena S

Západní Sicílie – na východ od Trapani
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!