Pod pojmem Francie si většina lidí představí její romantické hlavní město s královnou architektury  Eiffelovkou  nebo třeba ulici shopaholiků Champs – élysées. Na druhou stranu je tady menšina, která si vybaví moře na severu Francie, kde tráví své letní dovolené. Já jsem však zažila Francii úplně jinak. Kromě toho, že jsem byla poznávat pro čechy ne moc známé věci , jsem také bydlela ve francouzské rodině. To mi pomohlo poznat jejich kulturu a porozumět některým věcem. A o tom všem bude tento článek.

 

<

 

 

Můj pobyt začíná příjezdem do rodiny, která bydlela v samotném centru malého městečka Blois v regionu Centre. Ti mě vřele přivítali a začali mě seznamovat s tradiční francouzskou kulturou a tím nejlepším jídlem z francouzské kuchyně. Velmi příjemně mě překvapilo, když jsem zjistila že je v této zemi zvykem se každý den večer sejít na mnohochodové večeři a přibližně hodinu si u toho i povídat. První den jsme měli jako hlavní chod večeře koláč z brambor, který  byl překvapivě velmi dobrý. Probrali jsme mnoho témat od školy až po politiku, ale také mi poradili bych měla vyrazit. Nakonec jsem se tedy vydala do zámků Amboise, Chambord, Ussé,  Chenonceau a Chinon. Mně osobně se nejvíce líbil Ussé. Přišla jsem si na něm jako v pohádce a tento pocit jsem zřejmě neměla sama, protože se zde ilustrovala i Šípková Růženka od bratří Grimmů. Je relativně malý, ale i tak krásný. Hodně se mi líbila jeho zahrada. Myslím, že je ideální i pokud hledáte klidné místo, protože tam kromě mě bylo jen pár lidí. Dále mohu doporučit Chambord (největší ze zámků na Loiře a prodávaji tam výborné sušenky)  a Chenonceau (zámek postavený na vodě).

 

    Zámek Chambord při západu zlunce
Zámek Chambord při západu zlunce

 

Za celý týden mého pobytu jsem viděla také mnoho věcí v samotném městě Blois. Hodně mě zaujala střední škola, na které měla možnost zůstat celý všední den. Bylo to Lycée Sonia Delaunay a já jsem se tam dozvěděla mnoho věcí o francouzském školství, které se liší od českého několika věcmi. Například studenti tam mají školu od 8:00 do 18:00 každý den. Jen ve středu končí o něco dříve. To je možná důvod, proč mají ročně o měsíc více volna než my a maturitní obor trvá jen 3 roky (učební 2 roky). No a když už v té škole traví celý den tak taky k něčemu vypadá. Obědy tam mají formou švédských stolů, ve škole se nachází obchod s oblečením a pracují tam i lidé jako zdravotní sestřička. Opravdu škola na jiné úrovni.

 

Teď jsem tedy shrnula mé hlavní postřehy a nakonec Vám chci doporučit jídlo, kterým si můžete celý pobyt zpestřit a nebo ho přivést známým. V supermarketech mohu doporučit balené palačinky s příchutí (př. Crêpes au chocolat) nebo sýr Caprice des dieux (ten poznáte podle bílomodré krabičky s obrázkem andělů. Výborné je také víno Côtes du Rhône a jogurty Gervita. V kavárně se Vám vyplatí dát si café Gourmand, protože dostanete k expressu také 3-4  tradiční zákusky. Tak teď jsem Vám zde napsala mnoho užitečných informací a na Vás zbývá jen nasednout do auta a vyrazit na tento slunný západ Evropy! 

Zámky na Loiře aneb Francie trochu jinak
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!