Pokud stále zvažujete, kde strávit Silvestra, mohly by vás zaujmout levné letenky z Prahy do Bergenu a zpět za 2490Kč, kde pokud budete mít štěstí, můžete spatřit i polární záři. Ubytovat se můžete přímo v Bergenu, nebo si pronajmout apartmán/chatku někde sranou a užít si Silvestr s přáteli tam. Určitě nevynechejte návštěvu Fløyen, odkud je krásný výhled na celé město a dá se tam dostat jak pěšky, tak lanovkou. A podniknout můžete i plavbu kolem fjordů. Cestopis ze Silvestra v Bergenu, naleznete např. zde.

 

<

 

Před nákupem letenek vemte v úvahu, že Norsko je velmi drahá destinace. Nezapomeňte si tedy udělat celkovou cenovou kalkulaci a doporučil bych jet i ve více lidech, dá se tím výrazně ušetřit na ubytování. Alkohol zakupte už na letišti a pokud chcete ušetřit, vezměte si sebou i dostatek jídla. I to je na místě velmi drahé.

 

Pokud budete mít štěstí, třeba zažijete i polární záři :). Fotky z této úchvatné podívané v Bergenu můžete najít např. na tomto blogu. Samozřejmě počítejte s tím, že jde o přírodní úkaz, který nemusíte ani zahlédnout. Ideální období na pozorování je říjen a březen, nicméně je to jen o pravděpodobnosti.

 

Letenky Praha – Bergen – Praha za 2490Kč můžete zakoupit na norwegian.com pro datum 29. prosince – 1. leden.

 

 

1

 

 

Cena je včetně všech poplatků a zahrnuje příruční zavazadlo o max. rozměrech 55x40x20cm a 10kg.

 

 

Všechny hotely v Bergenu na toto datum, naleznete zde >>

 

Výhodnější je ale využít služeb AirBnb a to zejména pokud chcete ubytování pro více lidí. Nezapomente využít i slevu 600Kč na vaši první rezervaci. K pronájmu jsou jak apartmány v centru města, tak chatky dále od civilizace. U těch vždy berte v potaz, jak se k nim/od nich dostanete (zejména poslední den na letiště). Někdy vám pomohou majitelé, jindy se k ubytování dá dostat hromadnou dopravou. Ale je třeba na to myslet před zakoupením.

 

 

Bergen je norské město nacházející se na západním pobřeží u Severního moře. Přestože Bergen není mezi turisty tolik populární jako například Oslo, jedná se o město, které si možná i právě díky své nedotčenosti turisty uchovává unikátní atmosféru rybářského města, za jehož hranicemi se rozprostírá divoká skandinávská příroda.

 

 

Jak se dostat z/na letiště?

 

Z letiště se do Bergenu nejlépe dostanete autobusy společnosti Flybussen, které jezdí v 15 minutových intervalech od 6:00 do 22:00 ze zastávky přímo před příletovou halou. Jednosměrné jízdné do Bergenu vyjde na 90 NOK (270 Kč), zpáteční pak na 170 NOK. Jízda trvá zhruba půl hodiny.

 

 

 
Jak se pohybovat po Bergenu?

Dopravu po Bergenu zajišťuje společnost Skyss, která se může chlubit velice moderními a čistými autobusy a jednou tramvajovou linkou. Jízdné po Bergenu je rozděleno do zón, přičemž pro cestování po městě si vystačíte s jízdenkami pro zóny 1 a 2.

 

Tramvaj

Podél pobřeží směrem na jih funguje z Bergenu velice moderní tramvajová linka, se kterou se lze dostat během pár minut do krásné norské přírody, je třeba však počítat s tím, že pokud cestujete mimo město, budete potřebovat dražší jízdenky. Tramvaj funguje od 5:30 do 1:30.

 

Autobusy

Doprava v Bergenu je z velké míry zajišťována právě autobusy, které zde převážejí většinu cestujících. Dopravu v centru města zajišťují autobusy linek 1 až 100, autobusy jezdící do periferií jsou poté číslovány jako třístovky či čtyřstovky. Noční linky jsou značené písmenem N a potřebujete do nich speciální jízdenky za 80 NOK, které lze zakoupit u řidiče. Ve městě jsou provozovány i tzv. express busy značené písmenem E.

 

Železniční doprava

Pro cestování po okolí je nejlepší zvolit vlaky, z Bergenu vede několik koridorů směrem na východ, slavná je například trasa z Bergenu do Osla, která je díky okolní přírodní scenérii považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Hlavní nádraží se nachází přímo v centru města.

 

Jízdné

Jízdenky do autobusů a tramvaje se kupují v automatech nacházejících se ve větších zastávkách, případně v trafikách a novinových stáncích. Jednosměrná jízdenka vyjde na 35 NOK, balíček deseti jednosměrných jízdenek pak 290 NOK. K dispozici jsou i 24 hod jízdenky za 90 NOK a týdenní jízdné za 235 NOK, velice výhodná je nicméně také Bergen Card, která navíc krom dopravy zahrnuje i vstupné.

 

 
Jak ušetřit na pobytu?

 

Pokud kromě okolní přírody plánujete navštívit i městská muzea a památky, vyplatí se pořídit si tzv. Bergen Card. Jedná se o turistickou kartu, která obsahuje jízdné veřejnou dopravou, vstupy do většiny muzeí a slevy do restaurací. K dispozici jsou tři varianty – 24 hod karta vyjde na 75 NOK (200 Kč, 48 hod na 100 NOK a 72 hod na 125 NOK, na norské poměry je tak karta velice levná. Praktické je i to, že kartu lze zakoupit přes internet a poté vyzvednout v turistickém centru nebo v nějakém ze spřátelených hotelů.

 

 

 

 
 
Památky, které nesmíte vynechat

 

 

Torget (Tržní náměstí)

Torget je nejdůležitější náměstí ve městě, z nedalekého přístavu sem každé ráno vozí rybáři své úlovky do 700 let starého rybího tržiště, kde se pořádají trhy lákající davy místních i turistů.

 

Bryggen

Bryggen je nejstarší část města proslavená především pestrobarevnými dřevěnými domky s tradičními dílnami, hospodami a obchody. Za návštěvu stojí i Muzeum Bryggenu, kde se dozvíte více o historii města a jeho obyvatel.

 

Pevnost Bergenhus

Bergenhus je stará pevnost, která chrání městský přístav již od 16. století. Přímo v pevnosti se nachází i muzeum, které pojednává o životě během nacistické okupace za 2. světové války.

 

Věž Rosenkrantz

Nedaleko pevnosti Bergenhus se nachází ještě starší věž Rosenkrantz pocházející ze 13. století. Návštěvníkům je k dispozici prohlídka žaláře nacházejícího se ve věži i vyhlídka na vršku věže.

 

Grieg Hall

Milovníci moderní architektury si nemohou nechat ujít prohlídku koncertní haly Grieg Hall pojmenovaná na počest slavnému rodákovi Edvardu Griegovi.

 

Akvárium

Pokud hledáte program pro děti, zaručeně nezklame tamní akvárium. Bergenské akvárium je proslavené především chovem tučňáků.

 

Fløien

Fløien je kopec nacházející se v jihovýchodní části Bergenu. Z vrcholu Fløienu je krásný výhled na město, fjordy a Severní moře, a právě proto se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst Bergenu. Na vrchol se můžete dostat buď pěšky, nebo lanovkou (cena za zpáteční lístek je 85 NOK, s Bergen Card je jízda zdarma).

 

 

bergen-map

 

 

Program na jeden den

 

9:00 – 11:00 – prohlídka akvária

11:00 – 11:20 – přesun k náměstí Torget

11:20 – 13:00 – prohlídka náměstí a tržiště

13:00 – 13:15 – přesun do Bryggenu

13:15 – 15:30 – prohlídka čtvrti a muzea

15:30 – 15:45 – přesun k věži Rosenkrantz

15:45 – 16:45 – prohlídka věže

16:45 – 17:00 – přesun k pevnosti Bergenhus

17:00 – 18:30 – prohlídka pevnosti

Výlet z/do Prahy za polární září, aneb oslavte Silvestr v Norsku za 2490Kč!
Štítky:        

2 komentáře u „Výlet z/do Prahy za polární září, aneb oslavte Silvestr v Norsku za 2490Kč!

 • 9.12.2016 (11:36)
  Trvalý odkaz

  Polární zář v prosinci? To je asi nejhorší pitomost co se tu za poslední týden objevila…

  Reagovat
  • 9.12.2016 (12:37)
   Trvalý odkaz

   Pro hlupáka každý hloupý.

   Samozřejmě to pitomost není, je to jen o pravděpodobnosti.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!