Spousta Čechů, kteří nakupují v zahraničí neví, že mohou dostat část peněz za nákup zpět. V mnoha zemích EU můžete při vstupu do obchodů vidět značku „Tax Free“. To znamená, že zde máte možnost ke zmíněnému vrácení daně. Na nákupech můžete ušetřit v různých zemích, například Chorvatsku, Turecku, Švýcarsku, USA, či Norsku. DPH si můžete nechat vrátit i na věci z výprodejů a outletů.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Jaké jsou podmínky k vrácení daně?

 

1. Nákup zboží

Při zaplacení v obchodě si vezměte účtenku a požádejte prodávajícího o formulář “tax free”. Ten s vámi list vyplní a rovnou vám řekne částku, která vám poté bude navrácena. Jedná se o určité procento z nákupu kdy vždy platí, že čím dražší je nákup, tím vyšší je částka navrácená. Pozor si dejte na limity minimální utracené částky, která má každá země jiné. Zpravidla se jedná o minimální nákup za 2000,- Kč. Nákup musí být uskutečněn v jednom obchodě v jeden den. Pokud není obchod označen nálepkou tax free, i tak se zeptejte. Občas je na dveře nedají a zbytečně byste tak mohli přijít o hezké peníze.

 

2. Orazítkování

Při výjezdu ze země je nutné nechat papír z prodejny orazítkovat. To udělají na celnici, hranicích (při jízdě autem), nebo letišti. Zboží si nechte nahoře zavazadla, vždy ho budou chtít i vidět. Celníkům předložíte formulář, účtenku a ukážete zboží a oni vám dají potřebné razítko. Teprve poté nastává  nárok na vrácení peněz.

 

3. Vyplacení tax free

Existuje několik způsobů, jak si nechat daň vyplatit. Na letišti vám peníze vyplatí u každé přepážky v hotovosti. Další variantou je zaslání formuláře na adresu, která je na něm uvedena a peníze vám budou zaslány na účet. Třetí možností je potom vyzvednutí peněz v ČR. Buďto na letišti Václava Havla, nebo ve Vodičkově ulici.

 

 

Vrácení daně (tax free) při nákupech v zahraničí
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!