Víkend v Amsterdamu z Prahy za 2000Kč (obě letenky + pěkný hotel)

Víkend v Amsterdamu z Prahy za 2000Kč (obě letenky + pěkný hotel)

Vánoce se rychle blíží a tak se vám budu snažit ve dnech, které nám zbývají, dávat vhodné tipy na obdarování vašich blízkých nezapomenutelným zážitkem. Náš dnešní tip nás zavede do krásného Amsterdamu, který zcela jistě stojí za návštěvu už jenom kvůli své nepopsatelné atmosféře. Jelikož půjde o dárek, vybral jsem hezký hotel cca deset minut pěšky od metra.

<

Tip pro vás: Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji k přečtení tento podrobný návod >>

Letět můžete ve více březnových termínech, já pro ukázku zvolil ten nejvýhodnější 12. – 13. března.

Letenky Praha – Amsterdam – Praha zakupte na EasyJet.com pro vámi zvolený datum. Jak vidíte z náhledu, na cestu zpět je možné zvolit bud levnější dopolední, nebo trochu dražší večerní spoj. Osobně bych považoval za rozumnější si připlatit a letět zpět tím večerním.

Tato cena je konečná, včetně všech poplatků a zahrnuje kabonové zavazadlo o rozměrech 56x45x25cm + kabelku, nebo tašku na notebook.

Všechny hotely na toto datum, srovnané dle ceny za dvě osoby, naleznete zde >>

Velice dobře, v poměru cena/kvalita, vypadá hotel Tulip Inn Amsterdam Riverside za 840Kč/os/noc. Je to poměrně hodně peněz, ale Amsterdam je na ubytování bohužel velice drahé město. Hotel si můžete zarezervovat zde >>

Amsterdam

Pokud chcete ušetřit, nebo patříte mezi milovníky netradičních zážitků, můžete alternativně zvolit ubytování přes Airbnb a využít náš kupon na slevu 510Kč zde >>

Následně se můžete ubytovat např. ve člunu zde >>

Amsterdam

Nebo si pronajmout krásný byt místo hotelu  např. zde >>

Amsterdam

Amsterdam je známý pro svůj noční život symbolizovaný červeně se třpytící čtvrtí De Wallen. Město, kde je za dne více cyklistů než řidičů, však může nabídnout mnohem více, ať už se jedná o významná muzea a galerie, pozůstatky z dob, kdy bylo Nizozemí námořnickou velmocí, i romantické kanály zapsané na seznamu UNESCO.

 Jak se dostat z letiště?

Letiště Amsterdam Schiphol

Toto letiště vzdálené asi 12 km od Amsterdamu patří mezi největší letecké uzly v Evropě. Kvůli rozměrům letiště a počtu odbavených pasažérů je návštěvníkům letiště pro zkrácení čekání k dispozici obrazárna a muzeum letectví Aviodome.

Autobusové spojení

Dopravu nejen do Amsterdamu, ale i po prakticky celém Nizozemsku zajišťuje plejáda autobusových linek. Do centra Amsterdamu se nejlépe dostanete přes linky 197 a 370, které fungují od 5:00 do 1:00 a jezdí čtyřikrát až osmkrát do hodiny. Autobusy jezdí ze zastávky Plaza, která se nachází hned před příletovou a odletovou halou a za lístek, který lze koupit ve žlutém automatu nebo červenobílém stánku dáte 4,30€. K dispozici jsou i noční spoje linky N97, které jezdí jednou za hodinu.

Vlakové spojení

U Schiphol Plaze se nachází také vchod k vlakovému nádraží, z nějž vyjíždí vlaky spojující letiště s Amsterdam Centraal. Vlakem se do centra dostanete za 20 minut, přičemž jízda Vás vyjde na něco málo přes 4 €. Jízdenky se opět kupují v automatech a stáncích (kde jsou o 0,50€ dražší) a označují se před vstupem na nástupiště. K dispozici je hned několik vlakových linek, které na hlavní nádraží nejčastěji odjíždí z nástupišť 1,2 a 3, některé linky staví i v jiných zastávkách, některé jedou přímo. Během dne jezdí vlaky směr hlavní nádraží 8x za hodinu, noční linky jezdí 1-2x do hodiny.

amsterdam mapa

Jak se pohybovat po Amsterdamu?

Amsterodamské metro má 4 linky – 50, 51, 53 a 54 (52 je ve výstavbě), z nichž linky 51,53 a 54 začínají na Centraal Station, pozor dávejte na to, že některé stanice metra jako Amstel Station či Sloterdijk sdílejí nástupiště s klasickými vlaky jezdícími mimo Amsterodam. Metro podobně jako klasické autobusy i tramvaje jezdí od 6:00 do 00:30, poté je nutné využít noční spoj.

Kromě metra se lze po Amsterodamu pohybovat i tramvajemi a autobusy. Aktuálně v nizozemské metropoli funguje 16 tramvajových linek, které se pohybují převážně po centru, kde poskytují lepší spoje než autobusy. Autobusy v Amsterodamu fungují spíše na předměstích, během noci pak nahrazují metro a tramvaje. Noční autobusy jezdí od 00:30 do 7:00 a nesou označení 351-363. V nočních spojích platí vícedenní jízdenky, nikoliv však klasické jednorázové jízdenky, je zapotřebí si u řidiče koupit extra jízdenku za 4,50€.

Jízdenky je možno zakoupit ve žlutých automatech nebo stáncích dopravce GVB (při koupi ve stánku je účtována přirážka 0,50€) a nelze s nimi cestovat vlaky nebo loděmi. Jedná se vlastně o papírové čipové karty, které jsou platné po označení při vstupu do dopravního prostředku. V metru se lístky označují u turniketů, v autobusech a tramvajích pak přiložením u označovacího zařízení u řidiče. Turisté mají na výběr jeden z mnoha tarifů:

  • 60 min jízdenka – 2,90€

  • 1 denní jízdenka – 7,50€

  • 2 denní jízdenka – 12,00€

  • 3 denní jízdenka – 16,50€

  • 4 denní jízdenka – 21,00€

  • 5 denní jízdenka – 26,00€

  • 6 denní jízdenka – 29,50 €

  • 7 denní jízdenka – 32,00€

 Jak ušetřit na pobytu?

Pokud plánujete navštívit více atrakcí, vyplatí se Vám zakoupit iAmsterdam Card, se kterou získáváte volné vstupné do všech hlavních památek a muzeí, neomezenou veřejnou dopravu po městě, tištěnou mapu a vyhlídkovou projížďku na lodi. Výhodou iAmsterdam Card je také to, že ji lze objednat přes internet a poté si ji vyzvednout na letišti nebo hlavním nádraží, další možnost je nechat si kartu poslat dokonce až k Vám domů. Městské karty je možno zakoupit na 48h, 72h nebo 96h a ceny jsou postupně 59€, 69€ a 79€.

V Amsterdamu se jakožto v městu kultury koná množství venkovních koncertů, festivalů a dalších akcí, na které je mnohdy vstup zdarma. Kompletní seznam pořádaných akcí naleznete zde.

Památky, které nesmíte vynechat

Náměstí Dam

Náměstí Dam je srdcem města, právě zde se psaly nizozemské dějiny a dodnes se jedná o místo, kde probíhají národní oslavy i protesty. Náměstí si nicméně oblíbí i milovníci architektury, právě zde se totiž nacházejí jedny z nejvýznamnějších amsterdamských budov jako Nieuwe Kerk, Královský palác nebo burza.

Královský palác

Královský palác nacházející se na náměstí Dam je od roku 1804 oficiální kanceláří nizozemského panovníka, přestože od vlády Oranžských již neslouží k obytným účelům. Palác je pro veřejnost otevřený v úterý, čtvrtek a o víkendech od 12:30 do 17:00. Vstupné činí 4,30€.

Nieuwe Kerk (Nový kostel)

Nieuwe Kerk neboli Nový kostel je navzdory jménu druhým nejstarším kostelem v Amsterdamu, který byl postaven kvůli nevyhovující velikosti Oude Kerku (Starého kostela), jenž nedokázal vyhovět potřebám stále se rozrůstajícího města. Nový kostel proslul jako místo intronizace a svateb nizozemských králů, za 8€ je nicméně přístupný i veřejnosti.

Náměstí Leidseplein

Náměstí Leidseplein je centrem zábavního průmyslu, právě zde najdeme mnoho restaurací, barů, divadel, kin a také dva největší kluby v Amsterdamu – Melkweg a Paradiso. Pokud neholdujete nočnímu životu, můžete zde alespoň přes den obdivovat umění plejády pouličních umělců.

Oude Kerk

Nejstarší kostel v Amsterdamu se paradoxně nachází ve čtvrti De Wallen proslulé nevěstinci a prostitutkami. Samotný kostel je však symbolem nizozemské historie a za 7,50€ je přístupný veřejnosti.

Museum Van Gogh

Muzeum Vincenta Van Gogha v sobě ukrývá největší sbírku obrazů slavného holandského malíře včetně jeho nejznámějších děl. Základní vstupné do muzea činí 17€.

Dům Anny Frankové

V Amsterdamu můžete nalézt i dům, ve kterém se během války ukrývala Anna Franková se svojí rodinou. Dnes je dům otevřen veřejnosti a turistům je k dispozici i muzeum, které ukazuje na osudy židů prchajících před nacisty. Pokud koupíte vstupenky do muzea online, zaplatíte 9€, přímo v muzeu jsou pak vstupenky dražší. Na vstup do muzea NEPLATÍ Amsterdam City Card.

Heineken Experience

Pro milovníky piva přestavěl Heineken jeden ze svých starých amsterdamských pivovarů a nabízí tam interaktivní prohlídku světem piva. Vstupenky se vyplatí koupit online, nejenže Vás vyjdou na 16€ místo 18€, ale také nebudete muset čekat fronty.