Pokud se vydáme pouze na víkendové putování na ostrově, určitě bychom měli navštívit obě velká města Menorky. Hlavní město Mao je také známo „mahonneisou“ (zde vznikla majonéza) a Xorgiuerem – místní Gin. Druhé, Ciutadella, kdysi hlavní město ostrova. Pro mnohé je právě Ciutadella hezčí a líbivější než Mao – obě tato města o svou prestiž svádí vyrovnané souboje po mnoho let. Založena byla Féničany, obě mají přístavy – Mao větší. Ciutadella je kouzelné město, vybízející k romantickým procházkám – katedrála, radnice na náměstí, již zmiňovaný přístav.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

 

Plán prvního dne:

 

Mahon

9:00 snídaně v některé z přístavních restaurací hl. města
10:00 prohlídka města – auto nechat na okraji města a putovat po svých. Za vidění stojí určitě Plaza Explanda – původně staré nádvoří s kasárna, dnes tvoří důležité náměstí s mnoha obchody, restauracemi a městskou radnicí Ayuntamiento – barokní budova s původníma hodina z 18. století. Kostel Panny Marie (Santa Maria) – gotický kostel, stojící na podobném místě jako původní ze 13. století. Dominantu kostela stvárňují varhany s neuvěřitelným počtem přesahujícím 3000 píšťal. Brána sv. Rocha – pozůstatek původního městského opevnění, touto branou dříve město končilo a vedla odsud cesta do západního města Ciutadella. Přístav – mahonský přístav bývá považován za jeden z nejdelších přístavů světa (cca 6 km dlouhý a 1km široký) je nejlépe chráněným přístavem z celé oblasti Středomoří. Podél přístavu vede téměř 4 kilometry dlouhá promenáda, (Baixamar) tato část města je oblíbeným centrem nočního života.
13:00 – projížďka lodí po přístavu.
14:00 – oběd, v restauraci Jágaro pochutnat si můžete na všech místních specialitách
15:30 – koupání na pláži Punta Prima cca 10 km od středu města večer můžete zakončit na pláži, okolí města nabízí poměrně slušný výběr či se vydat zpět do výru velkoměsta na prohlídku továrny pro výrobu Ginu posléze si užít si nočního života.

 

 

 

 

Druhý den

 

Ciutadella

Město se nachází na západním cípu ostrova. V současné době je toto město turistickým a kulturním centrem ostrova. Pro dokonalé poznání tamních uliček a starého města je ideální pěší způsob prohlídky. Středověké centrum lemuje hlavní ulice (Contramurada), která obepisovala kdysi přítomné opevnění města.

 

9:00 – snídaně v některé z přístavních restaurací
10:00 – prohlídka přístavní části města
11:00 – prohlídka náměstí Plaza des Born, Městského divadla – Teatro Municipal des Born
12:00 – prohlídka místních trhů
12:30 – prohlídka katedrály – nejdůležitější kostel ostrova
13:00 – nákup suvenýrů ve všudypřítomných sklepních obchůdcích
13:30 – procházka po nákupní ulici Ses Voltes
14:30 – oběd na náměstí Plaza Nova
16:00 – Sant Nicolau – obranná věž u vyústění přístavu
16:30 – přesun za archeologickými památkami Naveta des Tudons, Torre Trencada, Torre Llafuda a Son Caltar – největší na Baleárském souostroví
19:00 – večeře v přístavních restauracích

 

Okruh kolem ostrova

 

Ciutadella – Mahon – Monte Toro – Fornells – Torralba d’en Salord – Binibecca – Ciutadella

Tento okruh, na kterém poznáte nejzajímavější místa ostrova a uděláte si představu o rozmanitosti krajiny, zabere jen jediný den. Samozřejmě se dá rozdělit na vícedenní, záleží jen na vašich preferencích.

 

 

Co vidět a zažít na Menorce
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!