Co vědět před cestou do Španělska? 2.díl

Co vědět před cestou do Španělska? 2.díl

Jak je to s doklady, celními předpisy a zdravotnictvím ve Španělsku? To vše se můžete dozvědět v tomto článku. Arozhodně stojí za to si přečíst i ten předešlý.

Uvádím informace zveřejněné na stránkách Ministerstva zahraničí České republiky.

Cestovní doklady

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázové cestě do ČR.

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob) a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že „každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států“.

Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.

Při cestách do Španělska předloží občan ČR platný cestovní doklad (cestovní pas ČR nebo občanský průkaz ČR), cestuje-li letadlem. Při cestě vlakem nebo automobilem předloží občan svůj cestovní doklad při vstupu do schengenského prostoru. Uvnitř schengenského prostoru již nejsou hraniční kontroly. Při cestě námořní dopravou do Španělska (např. lodí z Maroka) budou cestovní doklady kontrolovány v příslušném španělském přístavu.
Razítko o datu vstupu do schengenského prostoru se neuděluje.
Řidičské průkazy ČR jsou platné k řízení motorových vozidel ve Španělsku. Není třeba si obstarávat mezinárodní řidičský průkaz, ale je nezbytné mít tzv. zelenou kartu.

Celní a devizové předpisy

Vrámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně určitou výjimkou ztohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet vrámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. Pro obecné množstevní vymezení osobní spotřeby byly pro Španělsko stanoveny tyto limity:
800ks cigaret, 400ks krátkých doutníků, 200ks doutníků, 1kg tabáku, 10l lihovin (tj. tvrdého alkoholu), 20l produktů se středním obsahem alkoholu (aperitivů), 90l vína ( ztoho max. 60l šumivého vína) a 110lpiva.

Zdravotnictví

Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU. Pro turistické cesty se doporučuje uzavřít navíc cestovní zdravotní pojištění.

Důležitá telefonní čísla

Tísňové telefonní číslo – 112 (policie, zdravotníci, hasiči a další pohotovostní služby.)

Občanská garda (Guardia Civil) – 062

Národní policie (Policía Nacional) – 091

Záchranná služba (Samur) – 092

Autor a foto: Veronika Vamberová

Obrovskej snílek, optimista, milovník jídla a tak trošku hipík. To jsem já. Mé první kroky vedly do Španělska, kde jsem nějakou dobu žila. Momentálně jsem v Anglii a sama jsem zvědavá, kam poputuju příště. Třeba do nekonečna…. a ještě dál!

Koukni na můj blognebo facebook:).