Co vědět před cestou do Španělska? 1.díl

Co vědět před cestou do Španělska? 1.díl

Proč vycestovat zrovna do Španělska? Už jen proto, že se tam můžete věnovat různým aktivitám. A to například windsurfing, vodní lyžování, potápění a jízda na koních na pláži. Španělé milují hudbu a ta často nese úzkými uličkami nejen ve velkých městech. Proto často můžete narazit na karnevaly a obrovské slavnosti.

<

Španělsko leží na Pyrenejském ostrově a patří k němu Baleárské ostrovy, Kanárské ostrovy a na severoafrickém pobřeží Ceauta a Melila. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltarem. Nejvyšší horou je Pico de Teide, která leží na ostrově Tenerifea je to jedna z největších sopeksvěta. Z východu Španělsko omývá Středozemní moře, ze severu Biskajský záliv, ze západuAtlantský záliv.

Počasí

Krajina Španělska je velmi rozmanitá a to platí i o počasí. Na pobřeží Středozemního moře je nejtepleji na východní a jižní části země. Na podzim a na jaře panuje deštivé období. Za to v létě se můžete těšit na příjemné teploty.

Ve vnitrozemí jsou velmi studené zimy, obzvláště na severu a v Madridu často se sněhem a teploty až -10°C. Léto bývá velmi horké a suché s teplotami okolo 40°C.

V severním atlantickém pobřeží jsou ostré zimy, ale klidná, trochu chladnější léta. Na Kanárských ostrovech se můžete těšit na příjemné teploty 18°C – 24°C po celý rok.

Jazyk a měna

Úředním jazykem je samozřejmě španělština, označována také jako kastilština – castellano. Mezi regionální jazyky patří katalánština – catalá, galicijština – galego, baskičtina – euskara. Katalánština je druhým nejpoužívanějším jazykem, který se použivá v Katalánsku, Valencii a na Baleárských ostrovech. Pokud umíte španělsky, budete katalánsky trochu rozumět. Pokud ne, ve větších městech se dorozumíte anglicky. Španělé jsou velmi komunikativní a vůbec jim nevadí, že jim nerozumíte ani slovo. Ruce a nohy pomohu :).

Španělsko je členem Evropské unie a platí se tam eury. Ceny potravin v supermarketech jsou podobné jako u nás. Například cena piva se pohybuje mezi 1 – 3 eury, za oběd počítejte 7 – 15 eury. Záleží samozřejmě, jestli se nacházíte v centru města nebo na vesničce.

Čas

Španělé vnímají čas tak trochu jinak. Například poledne pro ně neznamená ve 12:00 ale ve 14:00, proto je lepší se domlouvat na přesné hodině. Určitě každý slyšel o tzv. siestě, což je vlastně polední klid a to většinou mezi 14:00 a 17:00. Je třeba na to myslet, protože jsou zavřeny všechny obchody a muzea. Většinou večeří okolo 21:00 a později. Proto večerní program, ať už jde o koncerty nebo divadla, začínají ve 22:00. Co se týká nočního života, ten nezačíná dřív než v 1:00 a vrcholu dosahuje mezi 3:00 a 5:00.

Na pevnině a Baleárských ostrovech platí středoevropský čas. Za to na Kanárských ostrovech je o hodinu méně.

O dokladech a celních předpisech ve Španělsku sedozvíte v příštím díle :).

Autor a foto: Veronika Vamberová

Obrovskej snílek, optimista, milovník jídla a tak trošku hipík. To jsem já. Mé první kroky vedly do Španělska, kde jsem nějakou dobu žila. Momentálně jsem v Anglii a sama jsem zvědavá, kam poputuju příště. Třeba do nekonečna…. a ještě dál!

Koukni na můj blognebo facebook:).