Do Bari jsme se vydaly s rodinou v polovině srpna a pro tuto destinaci jsme se rozhodly velmi impulzivně. Necelé dva týdny před odletem jsme narazily na levné ubytování a letenky si pořídili u nízkonákladového Wizzairu (mimo akci, tudíž nás vyšla zpáteční letenka pro jednu osobu na necelých 5 tisíc). Celkově mám z Bari a možná i celkově z jižní Itálie poněkud smíšené pocity, ale o tom ještě v závěru.

 

 

 

Doprava 

V Bari fungují autobusy a vlaky. Máte tedy dva způsoby jak se dostat z letiště. Osobně můžu určitě doporučit vlak, který je hned u východu z letiště, jedním směrem stojí 5 euro a v centru jste za 15 minut. Pokud preferujete autobusy, můžete zvolit hodinovou jízdu za 1,50 euro. Za tuto cenu potom jezdí autobusy také po celém širším okolí Bari, v centru se svezete za euro. 

 

Pravidelnost dopravy je ovšem pak vlastní kapitolou. Vše se nese v jihoitalském neorganizovaném stylu a proto nemá příliš smysl zkoumat jižní řády, jelikož je autobusy stejně nedodržují. Stejně tak ani nehlásí zastávky a na znamení zastaví prakticky kdekoliv, ale proto je potřeba dávat pozor kudy jedete a jestli už nepotřebujete vystoupit (pokud nikdo nezazvoní, tak autobus nezastaví ani v zastávce). Zároveň si dejte pozor, že autobus jehož číslo je s lomenem není to samé jako pouhé číslo – my měli jet autobusem 12, ale místo toho jsme 12/ dojeli do vedlejšího městečka…

 

 

img_4910

 

 

Ubytování

My jsme vybraly Grand Hotel Leon D`Oro, protože šlo o nejlepší cenu v centru Bari. Hotel je hned vedle hlavního nádráží (vlaky i autobusy) a lokací tak byl ideální. Vnitřek hotelu nás ale bohužel zklamal. Údajně mělo jít o čtyřhvěždičkový hotel, ale to možná tak před dvaceti lety. Personál hotelu mimo recepci neovládal ani základní anglické fráze, místo toho jen hlasitě a pomalu opakoval italská slova. Bohužel ani neodváděl příliš dobrou práci, v případě pokojské šlo o nedoplňování toaletních potřeb do koupelny a naprosté ignoraci prachu a špíny v pokoji. Na snídani naopak chyběl širší výběr pečiva (toustový chleba a croissant, toť vše) a vše bylo prostřeno na stolech se špinavým prostíráním (neřeknu, kdyby tam bylo jeden den, ale ty samé fleky tam byly po celou dobu našeho pobytu). Vše završoval „italský smysl pro detail“ kdy nebylo výjimkou, že dráty čouhaly ze zdi, šrouby v oknech byly povolené nebo vypadlá parketa v podlaze byla nahrazenou menším kusem v jiné barvě. Za mě tento hotel rozhodně ne, respektive bydlet se zde dalo, ale vidím problém v tom, že inzerují něco, co není pravda.

 

 

Jídlo

Jak jsem už zmínila, tak naše snídaně nestály za nic. Celkově bohužel výlet do Itálie nebyl moc gastronomický zážitek, přestože italské jídlo miluji. V rámci šetření jsme totiž nešly do žádné velké restaurace, ale celkově jsme ani moc restauracích neviděli a nechápaly jsme, kde ostatní jedí. Každopádně mám několik rad…

Nejezte těstoviny na nádraží. Nejhorší rozhodnutí v životě. Dejte si raději pizzu, ta je ještě v pohodě.

Když si objednáte „latté“, tak dostanete napěněné mléko, ne kávu.

Pokud narazíte na holandské hranolky, rozhodně si je dejte (ale jen hranolky, zbytek z jejich nabídky je nic moc).

Co ale můžu doporučit je kavárna Bacio Di Latte v blízkosti hlavního nádraží (vedle McDonalds). To bych totiž vyhodnotila jako nejlepší jídlo našeho výletu.

 

 

img_5101

img_5069

 

 

Co dělat v Bari?

Bari je poměrně malé přístavní město (pro srovnání – o něco větší než Ostrava), takže na jeho úplnou prohlídku by měl stačit jeden den, max dva. Obecně také z mojí zkušenosti stojí za vidění jen severní část města, ta část města která je „nad“ kolejemi. Tuto skutečnost zmiňuji proto, že na mapě vidíte historickou část právě nad kolejemi a pokud se v nějakém bodě dostanete za ně, tak je možné, že několik dalších kilometrů nebude možné se vrátit na druhou stranu (my se tam omylem dostaly autobusem a nevěděly jak se vymotat zpátky). Na úplném severu města se nachází velký přístav a lehce jižně od něj i historická čtvrť. Tu snadno poznáte na mapě jejíma spletitýma uličkama, narozdíl od všech ostatních, které jsou pravoúhle uspořádané. V této čtvrti to vypadá přesně tak, jak jsem si představovala jižní Itálii – uzounké kamenné ulice, kterými by auto neprojelo; všude natažená lana s prádlem a dveře domů otevřené dokořán. Další významnější budovy lze najít ještě v okolí Circolo Canottieri (většinou se jedná o divadla) a po celém pobřeží.

 

 

img_5093

img_4977

img_5090

 

 

Ohledně zbytku města mi přišlo jako největší centrum právě okolí hlavního nádraží a dvě ulice, které jej spojují s historickou čtvrtí – první je Via Sparano da Bari je plná luxusních obchodů (něco jako naše Pařížská) a s ní ob jednu ulici rovnoběžná Corso Cavour, která je již skoro u moře a najdete zde už cenově přijatelnější obchody.

 

 

img_5145

 

 

My vyrazily do Bari zejména na letní odpočinkovou dovolenou a proto jsme se chtěly koupat. V hotelu nám doporučili nejbližší městskou pláž Pane a pomodoro, která byla cca 15 minut autobusem. První tři dny, kdy bylo horko a úplně bez mráčku, tak byla pláž hodně plná a bohužel na ní není téměř žádný stín. Moře je paradoxně ale poměrně čisté a prvních cca 20 metrů i velmi mělké. Kdykoliv jsme se ale bavili s místními, tak doporučovali koupání až dále od centra ve vesničce Terra a Marre, kam jsme jednou dojely omylem autobusem. Moře je tam možná čistší, ale do vody se leze přímo ze skalnatých okrajů a všude příšerně smrděla rybina.

 

 

img_4920

img_4972

 

 

A můj závěrečný dojem z Bari? Velký podíl má na mém dojmu asi i fakt, že jsem tam byla s rodinou a že s někým jiným bych si toto město možná užila více. Bohužel na mě ale jižní Itálie působí příšerně rozvlekle, neuspořádaně a jako naprostý chaos. Já mám asi radši dynamická místa s řádem. Nedokážu si představit, že bych v takovém městě žila a rozčilovali by mě asi i lidé. Protože jen ten týden mě rozčilovali hodně, zejména naprostá neznalost angličtiny…ale chápu, že nemůžu čekat zázraky. Stejně tak mi přijde nemyslitelné, že by byly obchody odpoledne zavřené (dodržují siestu) a já bych byla ještě více omezená otevírací dobou. Myslím, že můj postoj k Itálii nabývá podobných rozměrů jako k Francii – jsou zde stále místa, která chci ještě navštívit, ale na mou oblíbenou zemi rozhodně neaspiruje.

 

Přeji šťastnou cestu a budu se těšit u nějakého dalšího článku,

Veronika K

(více fotek najdete na mém Instagramu)

V rychlosti o městě pomalosti aneb italské Bari
Štítky:                                

1 komentář u „V rychlosti o městě pomalosti aneb italské Bari

  • 19.10.2016 (12:43)
    Trvalý odkaz

    My byli letos poprvé takhle na jihu, taky v Bari a nemůžeme vynychválit. Nebydleli jsme v hotelu, ale měli jsme pronajatý byt s výhledem na přístav a lodě – stará část města a byli spokojeni. Na pláž to sice bylo malinko dál, ale super (na promenádě vždy zmrzlina a takové rychloobčerstvení). Paní domácí plynule mluvila anglicky a s ničím nebyl problém. Vše ukázala, vysvětlila, doporučila, pomohla. Sousedi nás dokonce učili dělat místní těstoviny. V blízkosti malinké obchůdky s pečivem, sýry, masem, pitím. Každý den něco jiného k snědku a pití. U domu i restaurace. Nedaleko největší památka kostel Sv. Mikuláše a nedaleko centrální náměstí plné restaurací od italských, přes mexiko, řecko, dokonce i maďarsko. Večerní procházky po promenádě, která byla plná bavících lidí. Tak jsme si to představovali.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!