Nejpopulárnější evropská lyžařská střediska se nacházejí v Itálii, Rakousku, ve Švýcarsku a ve Francii. Jejich skiareály nabízejí výborné sněhové podmínky, mnohakilometrové upravené sjezdovky a kvalitní služby. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost lyžařských středisek a nabídka služeb, ale hodnotíme také pestrost lyžování a přírodní scenérie.

 

 

Chamonix, Francie

Malebné horské město Chamonix má dlouhou lyžařskou tradici. V roce 1924 se zde konaly první zimní olympijské hry. Nad městem se tyčí masiv Mont Blanku a obklopuje ho několik lyžařských oblastí propojených skibusy. Chamonix je proslulý zejména vynikajícími podmínkami pro jízdu ve volném terénu. Areál nabízí 152 km sjezdovek. Proslulý je zejména 22 km dlouhý sjezd Vallée Blanche, který se doporučuje jet s horským vůdcem.

 

 

By: TRAILSOURCE.COM

 

 

Les Sybelles, Francie

Jeden z největších lyžařských regionů ve Francii, Les Sybelles, se rozprostírá v údolí Maurienne a je tvořen 6 menšími dílčími skiareály – St. Sorlin d’Arves, St. Jean d’Arves, Le Corbier, La Toussuire, Les Bottières, St. Colomban des Villards. Celoplošný skipas Les Sybelles opravňuje ke vstupu na celkem 310 km kvalitních, vesměs vzájemně propojených sjezdovek (18 km černých, 83 km červených, 145 km modrých a 64 km zelených). V areálu se nacházejí 2 snowparky.

 

By: larsjuh

 

 

lpe d´Huez, Francie

Lyžařské středisko nacházející se 60 km od Grenoblu nabízí 250 km sjezdových tratí, 50 km běžeckých tratí a 2 snowparky. Pro lyžaře je zde k dispozici 70 přepravních zařízení. V areálu se nachází oficiálně nejdelší černá sjezdovka Evropy, 16 km dlouhá La Sarenne s boulemi a převýšením 1 600 m a proslulá sjezdovka nazývaná Le Tunnel procházející 200 m osvětleným tunelem.

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

 

Les 2 Alpes, Francie

Moderní alpské středisko se nachází asi 60 km od Grenoblu v masivu La Meije na úpatí největšího lyžařského ledovce v Evropě Mont de Lans. Les 2 Alpes nabízí až 170 dní dlouhou lyžařskou sezónu, a to bez započtení letního provozu na ledovci. Skiareál vznikl propojením oblastí Mont-de-Lans a Venosc a následným vybudováním nového střediska Les 2 Alpes. Délka sjezdových tratí je 225 km, areál nabízí i 2 snowparky. Lyžovat můžete v nadmořské výšce od 1 300 m n.m. do fascinujících 3 568 m n.m.

 

By: Kim McKelvey

 

Ski Alberg, Rakousko

Největší rakouský skiareál Ski Alberg propojuje prestižní střediska St. Anton, Lech Zürs a Warth-Schröcken. Areál nabízí 305 km propojených sjezdových tratí obsluhovaných 87 přepravními zařízeními. Jednou z největších atrakcí areálu je nově otevřená 65 km dlouhá okružní trasa Run of Fame. Při jejím zdolání překonají lyžaři převýšení 18 000 výškových metrů. Lyžařský okruh vede přes Arlberg a prochází od Warthu přes Lech Zürs až po St. Anton/Rendl. Lyžařská oblast Ski Arlberg se řadí k nejluxusnějším a také k nejdražším v Alpách. Lyžařská zóna St. Anton, St. Christoph a Stuben (patřící do oblasti Ski Alberg) nabízí jedno z nejlepších, ale také nejdražších lyžování v Rakousku. Pro lyžaře jsou zde k dispozici rozlehlé terény pro freeride. Nejdelší je desetikilometrový sjezd z Vallugy do St. Antonu.

 

Zillertal, Rakousko

Zillertal nabízí 650 km sjezdovek, výborné tratě a moderní přepravní zařízení. Největšími propojenými oblastmi jsou Hochzillertal (145 km) a Zillertal Arena (160 km). Toto lyžařské středisko je velmi oblíbené mezi Čechy.

 

By: Vašek Vinklát

 

Čtyři údolí (4 Vallées), Švýcarsko

Celkem 330 km tratí s výškovým převýšením 2 000 metrů nabízí tato jedna z nejtrendovějších a největších propojených oblastí světa. Čtyři údolí, to jsou střediska Verbier, La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz a Thyon nacházející se v ledovcové oblasti, jejímž nejvyšším bodem je Mt. Fort se svými 3 300 m n.m. Čtyři údolí nabízejí zejména pestré až divoké lyžování s výbornými místy pro freeriding, ale zalyžuje si tu každý včetně rodin s dětmi. V oblasti naleznete 67 lanovek a 5 dopravních pásů. V regionu můžete využít i zábavního parku. Ve Verbier, jednom z největších středisek švýcarských Alp, se každoročně pořádají freeridové závody Xtreme Verbier. V oblasti se nachází i jeden z nejlepších snowparků ve Švýcarsku.

 

By: TRAILSOURCE.COM

 

Zermatt, Švýcarsko

Zermatt nabízí lyžování pod vrcholem Matterhornu. Lanovka vyveze lyžaře až na Klein Matterhorn do 3 883 metrů. Vedlejším vlekem pak vyjedete ještě kousek výš, téměř do 3 900 metrů. Nejdelší sjezd z Klein Matterhornu měří 17 km a nabízí převýšení téměř 2 300 metrů.

 

By: Joao Maximo

 

Cortina d‘Ampezzo, Itálie

Cortina nabízí sjezdové tratě v délce 131 km (10,5 km černých sjezdovek, 41,5 km červených a 79 km modrých), 138 km běžeckých tratí a 2 snowparky. Skiareál se nachází v nadmořské výšce 871 až 3 192 m n.m. a lyžařům nabízí převýšení 2 321 m.

 

 

Val Gardena, Itálie

Opakovaný vítěz ankety o nejlepší lyžařské středisko na světě nabízí 175 km propojených sjezdovek (17,5 km černých, 101 km červených a 56,5 km modrých) a 135 km běžeckých tratí. Skiareál se nachází v nadmořské výšce 1 060 až 2 518 m n.m. a lyžařům nabízí převýšení 1 458 m. Zdejší lyžování nabízí jedny z nejkouzelnějších scenerií Dolomit, moderní a rychlá přepravní zařízení a pestrou paletu volného terénu i extrémního lyžování. Areál nabízí výborné sněhové podmínky po celou sezónu. Nejtěžší je závodní 3,5 km dlouhá sjezdová trať Saslong, kde se každoročně pořádá slavný sjezd světového poháru mužů. Nejdelší sjezd v oblasti Nogler měří přes 10 km.

 

By: Robbie van der Blom

 

TOP 10 míst na lyžování
Štítky:                

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!