Cestování autobusem na dlouhé trasy může být vyčerpávající. Jsou lidé, kteří cestování autobusem odmítají a pak jsou ti, kteří tuto možnost vítají jako levnější variantu cestování. A jak se říká, čím je člověk starší, tím hůře to snáší. Jak přežít dlouhou cestu autobusem? Přečtete si mé vyzkoušené tipy, které je dobré si vždy připomenout.

 

 

Polštář a deka

Ano, to je přeci samozřejmost, že? Spousta lidí ale právě na polštář zapomene a následně si rolují pod hlavou svetry. Cestovní polštářek pak doporučuji těm, kteří sedí v uličce a nemají možnost si opřít hlavu o okno. Deka pomůže nejen při nočních přejezdech na spaní, ale též jako ochrana před průvanem. Přijít vhod může i maska na spaní.

 

Dobré boty, ponožky a sprej na nohy

Nejspíš nebudete celou cestu trávit v botách. Vezměte si takové, které snadno sundáte a nandáte a nebude se vám potit noha. Doporučuji i ponožky navíc a sprej do bot. 

 

Šátek, mikyna a pohodlné oblečení

Pohodlí je základ. Nejspíš nebudete fotit stylová selfie, jako se to děje na letišti. Oblékněte si pohodlné kalhoty, volné triko, košilku…jednoduše to, co vás nebude nikde tlačit. Oblečení na převlečení si přibalte tehdy, pokud se vydáte na tzv. třídenní výlety.

 

Elektronika, knihy a jiná zábava

Pokud většinu času trávíte na dálnici, asi vás výhled z okna nebude dlouho bavit. Nezapomeňte se vybavit elektronikou, která vám cestu urychlí, včetně nabité elektrobanky. Já si například cesty krátila tím, že jsem rovnou upravovala fotografie. Pokud jste ti šťastlivci, kterým nevadí čtení za jízdy, máte vystaráno.

 

Potraviny s sebou

Většina řidičů pravidelně zastavuje na místech, kde si můžete nakoupit. Ovšem již jsem zažila přestávky, které byly kráceny jen na nástup a výstup cestujících a lidé byli hladoví. Vždy tedy přibalte jídlo do svého příručního zavazadla.

 

Lékárnička

Léky proti nevolnosti. Léky na otoky nohou. Léky proti bolesti. Léky na alergie. Léky na žaludek a střevní potíže…

 

Antibakteriální gel, mokré ubrousky, deodorant

Hygiena je důležitá. Pečujte o sebe i na cestě. A věřte, že antibakteriální gel se neztratí

 

Chytré příruční zavazadlo 

Myslete na to, že v autobuse budete chtít místo pro sebe. Doporučuji proto zavazadlo, které snadno uskladníte pod sedačkou. Může se stát, že vak před vámi nebude dostatečně objemný a nedáte do něj například flašku s vodou.

 

Protahujte se

Nezapomeňte se protahovat a cvičit. Na internetu naleznete rady, které uleví nohám na cestě. Využijte každé přestávky k protažení a chůzi. Mně pomáhá střídat polohy sezení, kroužit kotníky, ale i opakované protahování v zádech. Pokud budete sedět v uličce, využijte prostoru a nohy si natáhněte. Nikdo vás za to kárat nebude.

 

Buďte ale ohleduplní

Na svých cestách jsem nejednou zažila cestující, kteří byli neohleduplní. Pokud za vámi někdo sedí, není vhodné si sklápět sedadlo až na doraz. Pokud vystupujete, nenechávejte po sobě bordel na sedačce. A pokud narazíte na spolucestujícího, který není ohleduplný, slušně mu to sdělte. Ovšem pozor, nenechte se vyvézt z míry, pokud bude dotyčný nepříjemný.

 

Vždy si dojít na toaletu

Samozřejmost? Věřte, že když jednou možnosti nevyužijete, za hodinu budete na toaletu potřebovat. Ne každý je odvážný používat toaletu v autobuse…

 

Nebojte se říct o zastavení

Jak jsem již zmínila, zažila jsem cesty, kdy se téměř vůbec nestavilo na pauzy. Ovšem vy jste platící zákazník. Pokud je vám špatně, máte hlad nebo potřebujete na toaletu, požádejte řidiče nebo stewarda o přestávku.

 

Doklady při sobě!
Žijeme v době, kdy se opět kontroluje na hranicích. Mějte proto vždy doklady v šikovné taštičce u sebe, ať se nestresujete hledáním. Buďte připraveni, že na některých hranicích budete vystupovat z autobusu nebo i procházet kontrolou zavazadel.

 

 

Tipy pro vás připravila autorka blogu Obrazem.

 

 

 

 

Tipy na cestu autobusem, zn. do zahraničí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!