Egypt netřeba dlouho představovat. Většinou si ho všichni spojujeme s dávnými pyramidami, nekonečnou Saharou a fascinujícím Rudým mořem. Pokud máte chuť zaletět se ohřát do tepla, Egypt je tomu zárukou. Čeští turisté si tuto zemi oblíbili zejména v letních měsících, nicméně do Egypta můžete vyrazit po celý rok. Od října do dubna zde panuje velmi příjemné klima okolo 30 stupňů, od června do září teploty šplhají i ke čtyřicítkám. 

 

 

 

 Starověký Luxor

Starověké město Luxor by si jistě zasloužilo vícedenní prohlídku, i za jediný den však stihnete prohlídku těch nejznámějších památek. Prohlídku města začněte na pravém břehu Nilu v chrámu Karnak, po jehož prohlídce pokračujte k chrámu Luxor a přilehlému muzeu Luxoru. S trochou spěchu zmíněné atrakce stihnete za dopoledne a po obědě se tak můžete přesunout na levý břeh k chrámu Hatšepsut. Po cca 1,5 hodinové prohlídce pokračujte severně k Údolí králů, kde strávíte zbytek dne.

 

By: Laura.rr

 

 

Káhira

Za dopoledne stihnete v Káhiře projít slavný trh Chán al Chalílí a okolní islámskou čtvrť s mešitou a městskou citadelou. Poté již směřujte západně kolem Prezidentského domu k Egyptskému muzeu, kde strávíte další 2 až 3 hodiny. Po prohlídce muzea můžete pokračovat přes Nil ke Káhirské věži, ze které je nádherný výhled na město. Zbytek odpoledne pak můžete strávit v nedalekém muzeu Muhammad Khalil.

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

Pyramidy v Gíze

Gíza se sice nachází přímo u Káhiry, jen stěží však stihnete prohlídku obou míst v jednom dni. Po vstupu do areálu se objevíte u Velké Chufuvovy pyramidy. Od ní pokračujte kolem hrobek ze Staré říše k Chefrenově pyramidě a po obědě také k nedaleké Menkaureově pyramidě. Od ní lze uzavřít okruh cestou přes Chefrenův chrám ke Sfinze.

 

By: Roderick Eime

 

Klášter sv. Kateřiny a výstup na horu Sinai

Výlet po největších zajímavostech Sinaiského poloostrova začněte na parkovišti u kláštera sv. Kateřiny. Odtud vede cca 2,5 hodiny dlouhá trasa přes skalnaté schodiště na vrchol hory Sinai. Výšlap na Sinai naplánujte na ráno až dopoledne tak, abyste se vyhnuli největším vedrům. Po výstupu na vrchol vás čeká ještě cca 2 hodinová cesta dolů, pokud navíc nebudete moci, můžete během cesty nahoru či dolů využít služby tamních velbloudářů a pronajmout si velblouda. Po náročné na cestě na vrchol Sinaie si odpočiňte v klášteru sv. Kateřiny, kromě vysokých hradeb klášteru je zajímavá také expozice ikon, písemností a dalších náboženských artefaktů.

 

By: prilfish

 

Oázy Siwa

Pokud to časový rozvrh a rozpočet dovolí, vydejte se alespoň na jeden den po zajímavostech západního pouštního Egypta. Největší koncentraci památek poté naleznete v oáze Siwa. Prohlídku oblasti začněte u archeologických nalezišť kolem El Zeitun, Ain Abu Churug a Ain Quraycha. Odtud pokračujte západně ke Kleopatřiným lázním a hoře Dakrur obehnané původní zástavbou. Po obědě poté pokračujte k pevnosti Shali a archeologickému nalezišti Fatnas. V podvečer poté vyjeďte kousek za město do oblasti Velké písečné moře, odkud můžete sledovat nádherný západ slunce.

 

By: Arian Zwegers

 

Asuán a Abu Simbel

Výlet po zajímavostech jižního Egypta začněte v městě Asuán. Zde za dopoledne stihnete projít Núbijské muzeum a chrám Philae. Po obědě pak ještě navštivte chrám Kom Ombo a poté se již přesuňte jižně k Abu Simbel. Zde ve zbytku dne prozkoumejte starověký chrám Ramsese II. chráněný čtyřmi strážci vytesanými do skály, ve které se chrám nachází.

 

By: cofiem

 

Kam na výlety v Egyptě?

Luxor

Starověké město Luxor je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť na světě. Ve městě rozkládajícím se na březích Nilu můžete obdivovat zachovalý chrám Karnak či chrám Hatšepsut. Hned za humny města se pak rozkládá slavné Údolí králů, v němž byla nalezena slavná Tutanchamonova hrobka.

 

Káhira

Káhira je hlavní město Egypta a s 12 miliony obyvatel taktéž nejlidnatější město Afriky. Ve městě stojí za to vidět středověkou citadelu a univerzitu al – Azhar, pokud potom stojíte i o nádech Afriky, navštivte islámskou část města s mešitou a bazar Chán al Chalílí. Další must see atrakcí v Káhiře je Egyptské muzeum, ve kterém najdete ty nejvzácnější egyptské vykopávky včetně pokladu krále Tutanchamona.

 

Pyramidy v Gíze

Nejmonumentálnějším důkazem dávné velikosti starověkého Egyptu je jediný dochovaný div světa – Pyramidy v Gíze. Prastaré hrobky mocných faraonů chráněné Sfingou byly, jsou a také ještě dlouho budou největším egyptským lákadlem a určitě stojí za to si kvůli tomuto skvostu udělat zajížďku.

 

Asuán

Nedaleko od Luxoru proti proudu Nilu se nachází starověké město a významný lom Asuán. Ten je jakousi oázou klidu v okolní nehostinné poušti. Vydat se odsud můžete na výlety do pouštního kostela sv. Simeona, prozkoumávat okolní malebné vesničky či jen odpočívat a vychutnávat si tradiční čaje z jedné z mnoha kaváren.

 

Abu Simbel

Abu Simbel je monumentální chrám postavěný z vůle Ramsese II. Chrám je významný svými kolosálními rozměry, hned u vchodu vás přivítá megalomanské sousoší vytesané do skály, uvnitř poté můžete obdivovat nádherné malby a hieroglyfy.

 

Bílá poušť

To, že Egypt nejsou jen starověké chrámy a paláce dokazuje unikátní přírodní úkaz nesoucí název Bílá poušť. Jedná se o bílé vápencové útvary v poušti připomínající tvarem i barvou tající ledovce.

 

Oáza Siwa

Siwa je pouštní město obklopené oázami, kolem kterých rostou palmy a ovocné stromy. Město samotné se rozkládá kolem skalní citadely, která dominuje městskému panoramatu. V okolí citadely poté najdete i několik původních starověkých staveb postavených z pískovce.

 

Klášter sv. Kateřiny

Klášter sv. Kateřiny je jedním z nejstarších křesťanských klášterů na světě. Budova byla vystavena přímo pod horou Sinai, na které podle legend Mojžíš obdržel desatero. Po prohlídce kláštera si proto většina turistů neodpustí ani výstup na Sinai.

 

Osirisův chrám v Abydos

Abydos je malé městečko, které je vlastně významné pouze zachovalým chrámem. Ten je však díky sloupům a zdem zdobenými nádhernými malbami a hieroglyfy často srovnáván s chrámy v Luxoru.

 

Letoviska a další zajímavé destinace v Egyptě

Abu Simbel

Abu Simbel je archeologické naleziště v jižním Egyptě na území historické Núbie. Nachází se zde monumentální chrám Ramsese II. vytesaný do skály.

Alexandrie

Alexandrie je město na březích Středozemního moře s historicky velevýznamným přístavem. Velká část starověké Alexandrie byla během válek zničena, nejzajímavější památky jako pevnost Qait-bej tak pocházejí převážně ze středověku či koloniálních dob.

Asuán

Asuán je přístavní město na horním toku Nilu. V minulosti se zde nacházel významný kamenolom, ze kterého se dovážel stavební materiál do dalších nilských měst, dnes je tato oblast významná především Asuánskou přehradou.

Dahab

Dahab je přímořské letovisko na břehu Rudého moře. Město je velice oblíbené především mezi příznivci potápění a windsurfingu.

Dakhla

Dakhla je oáza v poušti v centrální části Egypta. Nachází se zde ruiny starověkého města Al-Qast, ve kterém se tamní obyvatelé ukrývali před ničivým horkem a suchem pouště.

El Fayoum

El Fayoum je město v centrální části Egypta oblíbené především pro lázně a tradiční trhy. Z archeologického hlediska je El Fayoum zajímavé díky nálezům pohřebních masek z dob římské nadvlády v Egyptě.

El Gouna

El Gouna je velice oblíbený resort nedaleko města Hurghada. Nachází se zde pěkná písečná pláž vhodná i pro šnorchlování, každý větší hotel zde však má také vlastní bazén.

El Karnak

Karnak je komplex nedaleko Luxoru stávající se z chrámu, svatyní a řady dalších budov.

Gíza

Gíza je archeologická oblast na okraji metropole Káhira. Právě zde se nacházejí světoznámé pyramidy i mohutná Sfinga.

Hurghada

Hurghada je 40 tisícové město na pobřeží Rudého moře, které se díky krásným plážím i dobré poloze pro cesty k Luxoru stalo jedním z nejvyhledávanějších letovisek.

Ismailia

Ismailia je univerzitní město nedaleko Suezského průplavu. Spíše než pro zajímavé památky je toto město vyhledávané pro strategickou polohu, lze se odsud rychle dostat k Rudému i Středozemnímu moři nebo k historické Káhiře.

Káhira

Káhira je egyptská metropole ležící nedaleko ústí Nilu. Město je významné především nedalekou Gízou se světoznámými pyramidy, islámskou čtvrtí a archeologickým muzeem.

Luxor

Luxor je starověké město rozkládající se na obou březích Nilu. Právě zde se nachází slavné archeologické naleziště Údolí králů i řada významných egyptských chrámů.

Makadi

Makadi je menší letovisko rozkládající se na severozápadním pobřeží Suezského moře.

Marsa Alam

Marsa Alam byla původně malá rybářská vesnička, dnes se však jedná o jedno z nerušnějších letovisek na pobřeží Rudého moře. Oblast Marsa Alam je vyhlášená dlouhými a širokými písečnými plážemi.

Marsa Matruh

Marsa Matruh je přímořské letovisko na severním pobřeží Egypta. Nacházejí se zde nádherné písečné pláže z písku navátého ze Sahary.

Matrouh

Matrouh je region na severozápadě Egypta. Většinu oblasti pokrývá Libyjská poušť, ve které se nachází také největší turistická atrakce regionu oáza Siwa.

Nuweiba

Nuweiba je původní beduínské město, ze kterého se v posledních letech stalo oblíbené přímořské letovisko.

Port Said

Port Said je město nedaleko Suezského průplavu. Právě tuto oblast nejvíce zasáhla suezská krize v roce 1956, kterou turistům přibližují tamní muzea.

Qena

Qena je moderní město na Nilu nacházející se nedaleko starověkého Luxoru. Ve městě se nachází významná mešita s minaretem tvořícím dominantu města.

Ras Mohamed

Ras Mohamed je pobřežní národní park na jihu Sinajského poloostrova. Oblast je oblíbená potápěči, žijí zde totiž želvy, žraloci, barakudy a manty.

Ras Sudr

Ras Sudr je přímořské město jižně od Suezského průplavu. Oblast Ras Sudr je poměrně větrná, a tak se zde soustřeďují především příznivci vodních sportů.

Safaga

Safaga je letovisko cca 60 km jižně od Hurghady. Oblast je vhodná především k potápění a vodním sportům, díky dobré poloze lze odsud navíc pořádat výlety ke starověkému Luxoru.

Sahl Hasheesh

Sahl Hasheesh je moderní letovisko nedaleko rušné Hurghady. Podobně jako v dalších letoviscích u Rudého moře je i tato oblast bohatá na podmořský život a kromě slunění se na písečných plážích zde tak můžete zkusit i šnorchlování.

Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh je letovisko nacházející se na jižním cípu Sinajského poloostrova. Jedná se o místo s nebývale pestrým podmořským životem včetně korálových útesů, oblast je tak vyhledávaná potápěči.

Sinai

Sinai je bájná hora, na které dle legend obdržel Mojžíš desatero přikázání. Přímo pod horou se nachází prastarý klášter sv. Kateřiny.

Siwa

Siwa je oáza v Libyjské poušti, nachází se zde archeologické naleziště se starověkými památkami včetně Amonova chrámu.

Suez

Suez je severoegyptské město významné především díky průplavu mezi Středozemním a Rudým mořem. Zároveň se zde nachází most rozdělující Asii a Afriku.

Suhag

Suhag je moderní město poblíž města Qena. Podobně jako v předchozím případě je i zde největším lákadlem města mešita nesoucí název Sidi Arif.

Taba

Taba je přímořské letovisko nedaleko hranic s Izraelem a Saudskou Arábií. Oblast je vyhledávaná pro bohatý podmořský život i možnost výletů do nedaleké Petry.

Tipy na jednodenní výlety po Egyptě
Štítky:                

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!