Tentokrát nechystám cestopis jako takový, spíše se jedná o tip, jak levně cestovat po České republice a jak se vydat na výlet i ne tak daleko domovu, jak bývá na těchto stránkách běžné. Jedná se o věrnostní akci Českých drah, díky které je možné cestovat po ČR prakticky zadarmo.

Abych vše uvedla na pravou míru – tenhle tip nebude asi úplně pro každého, jelikož nejdůležitější částí je fakt, že musíte využívat služby ČD. A to dost často. Pokud si totiž budete kupovat jízdenky předem přes jejich eshop a budete provádět nákup přihlášení do systému, bude vám za každý nákup přičten určitý počet bodů (za každých 10 korun z ceny je přičten 1 bod + určité bonusy za místenky, mezinárodní spoje apod.). Body lze následně měnit za nejrůznější výhody od půjčení kol přes vstupenky do muzeí až po celostátní jízdenku. Tu lze pořídit za 300 bodů a konkrétně se jedná o „skupinovou víkendovou jízdenku celostátní“.

 

 

Jízdenka není zcela zdarma, ale je na ní 90% sleva, což už je skoro to samé. Normální cena je 679 korun, tudíž se slevou zaplatíte necelých 70 korun. Za tuto cenu se poté můžete vydat kterýkoliv víkendový den (případně státní svátek) kamkoliv po republice. Na jízdenku může jet až 5 cestujících, z čehož maximálně 2 mohou být starší 15ti let. Jízdenka platí do 2. třídy a nemá snad již žádná další omezení. Můžete jezdit celý den kterýmikoliv vlaky ČD bez ohledu na denní dobu či počet najetých kilometrů. Dokonce se dá s touto jízdenkou dostat i do několika pohraničních měst Německa, Polska a Slovenska. Pro více konkrétních informací můžete navštívit přímo stránky Českých drah.

 

A jak jsme využili naše celostátní jízdenky my? Podívali jsme se s přítelem do dvou českých měst, ve kterých jsme buďto nikdy nebyli a nebo pouze velmi zběžně.

 

Náš první výlet nás zavedl do Brna. Sami jsme tomu nevěřili, ale nikdy jsme si toto druhé největší město neprošli, klasičtí pražáci prostě. Strávili jsme zde necelých 9 hodin a přišlo nám, že o bohatě stačilo. Nejprve jsme se šli podívat na náměstí Svobody, na kterém se nachází známý Brněnský orloj, který provokuje svým tvarem. Chtěli jsme si ulovit kuličku, ale bohužel na ní čekalo i spousta zkušenějších místních. Poté jsme se vydali k vile Tugendhat, kterou jsme si za poplatek 50 korun prohlédli zvenku i s jejími zahradami (kdo by chtěl dovnitř, musí se několik týdnů předem objednat na prohlídku). Zpět jsme se dostali kolemJanáčkova divala, kostela sv. Jakuba a divadla Bolka Polívky. Na oběd jsme se zastavili v restauraci Burger Inn a za mě asi nejlepší burger, který jsem ochutnala – nedokážu si ani vybavit lepší. Jedná se o malinkou restauraci, dokonalý interiér a naprosto perfektní jídlo i pití. Poté jsme měli v plánu se jít podívat na hrad Špilberk, který jsme ale kvůli hroznému horku vzdali a vylezli pouze do Denisových sadů, ze kterých byl alespoň na hrad hezký výhled. V sadech jsme nakonec strávili odpočíváním na trávě zbytek odpoledne, cestou na nádraží si koupili trdelníkové monstrum a vydali se hezky zpět do Prahy.

 

 

IMG_4694

IMG_4713

IMG_4670

IMG_4677

IMG_4685

IMG_4669

IMG_5040

IMG_4696

IMG_4708

IMG_5047

IMG_4975

 

 

Druhý výlet mířil naopak na sever do Liberce. Jako první zastávku jsme zvolili dominantu Ještěď, ke kterému je možné se přímo od nádraží dostat tramvají. Tedy „přímo k němu“ – sice to tvrdí na stránkách, ale stejně vás čeká ještě výšlap necelé dva kilometry lesem k lanovce (blíže se dá zajet pouze autem). Lanovku provozují České dráhy a poskytují slevy pouze dětem a držitelům Inkaret. Z Ještědu je každopádně nádherný výhled na celé okolí a je to skvělý zážitek. Párek v rohlíku nic moc a vysílač jsem také čekala větší. K našemu zklamání nás ani nepustily dovnitř hotelu, abychom se koukli na známá závěsná křesla. Po návratu do města jsme se prošli od nádraží k Liberecké radnici, která je asi nejhezčí budovou celého města. Kromě toho jsme také udělali chybu a najedli se snad v nejhorší možné restauraci (Mlsnému kocouravi v Pražské ulici se vyhněte obloukem). Výlet jsme zakončili v Liberecké ZOO, která je příjemnou dvouhodinovou procházkou. Není tak velká a moderní jako Pražská ZOO, ale moc se mi tam líbilo a zejména mě nadchli bílí tygři, které jsou jejich ikonou. Velkou roli na tom mělo to, že měli zrovna mláďata (nejroztomilejší věc na světě).

 

 

IMG_5049

IMG_5050

IMG_4769

IMG_4786

IMG_4791

IMG_5058

 

 

Jeden výlet nám ještě zbývá a my uvažujeme jak ho využít, protože je spousta míst v ČR, kam bychom se chtěli kouknout, ale ne všude to jde dobře vlakem. Kromě toho nás i napadlo, že by šlo jízdenky využít i k cestě například do Bratislavy – dojet na hranice a tam si už koupit jen kratší jízdenku přímo do Blavy. K tomuhle se ovšem neodhodláváme, protože bychom chtěli Bratislavu navštívit alespoň na jeden celý den a tím pádem bychom se na zvýhodněnou jízdenku už nestihli vrátit a museli bychom použít dvě.

 

Možností kam se podívat je každopádně nepřeberně a určitě se dánaplánovat spousta zajímavých tras a výletů.

 

Přeji příjemné cestování,

 

Veronika K.

 

(pro více fotek mě můžete sledovat na mém Instagramu

Tip na levné cestování po ČR
Štítky:                                    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!