Tip na Eurovíkend: Festival světel v Berlíně z Prahy za 1200Kč (jízdenky + hotel)

Tip na Eurovíkend: Festival světel v Berlíně z Prahy za 1200Kč (jízdenky + hotel)

Tento tip bude trochu netradiční, ale i přesto doufám, že se vám bude líbit – sám se této akce totiž také účastním :). Cenová válka mezi dopravci srazila podstatně ceny a tak za cestu tam i zpět, utratíte v předprodeji pouze 700Kč. S nákupem si případně pospěšte, promo ceny jsou omezeny pouze na předprodej. Doporučoval bych i včasné zakoupení ubytování, festival světel je velmi populární a obsazenost hotelů stoupá každým dnem (než jsme se ve skupině domluvili, tak jsme také přišli o nejlepší nabídky 🙁 ). Jak takový festoval podívá, se můžete podívat zde.

Spojů jezdí poměrně dost, je tedy na vás, jaký si vyberete. Naše skupina jede v sobotu ráno, kdy v plánu je (opětovné) prohlédnutí památek, večer festival spojený s degustací vína a druhý den návštěva Berlínské ZOO, která je prý úžasná. Pokud budete chtít, klidně mi napište a můžeme „zadegustovat“ společně :).

Jízdenky rezervujte zde >>

Akční letenky

Ubytování od pátku do neděle, srovnané dle ceny za 2 osoby, naleznete zde >>

Ubytování ze soboty do neděle, srovnané dle ceny za 2 osoby, naleznete zde >>

Ceny začínají od 500Kč na osobu. Pokud pojedete také ve skupině, můžete zvážit i pokoj pro více lidí, vychází to cenově lépe a bude to větší zábava :).

Jak se pohybovat po Berlíně?

Páteří berlínské dopravy jsou vlaky S-Bahn a metro U-Bahn. Linky S-Bahn jsou značeny písmenem S a lze s nimi rychle cestovat nejen po centru, ale i do periferií. Berlínské metro má 9 linek značených jako U1-U9 a doplňkovou linku U55, od letošního léta je navíc ve špičce provozována linka U12 ze stanice Ruhleben do Warschauer Straße. Síť metra je velice hustá, čítá přes 170 stanic a bez problémů si tak vystačíte jenom s ním. Metro standardně funguje od 6:00 do 00:30, o víkendech však funguje i noční provoz a metro tak jezdí nonstop. U-Bahn funguje ve většině města nad zemí, od S-Bahn ho však bezpečně rozpoznáte podle barvy vozů – S-Bahn jsou červeno béžové, zatímco U-Bahn žluté.

Tramvajové linky se nacházejí převážně v oblasti východního Berlína, kde se nenachází tolik zajímavostí, a proto je většinou nevyužijete. Z autobusů jsou stěžejní metrobusy značené písmenem „M“, které jezdí v krátkých intervalech a pokrývají většinu památek. Do autobusů se nastupuje vždy předními dveřmi, jelikož je třeba řidiči ukázat jízdenku. Vyhledávání tras a aktuální informace o dopravě naleznete na stránkách BVG.

Jízdenky na veřejnou dopravu lze zakoupit v automatech na stanicích S-Bahn a U-Bahn, popřípadě přímo v autobusech a tramvajích. Jízdenky je poté nutno označit ve žlutých nebo červených boxech umístěných na nástupištích, čí v případě tramvají a autobusů přímo ve vozech. Doprava v Berlíně je rozdělena do tří zón značených písmeny A, B a C, přičemž pro prohlídku památek si vystačíte se zónami A a B. V nabídce je několik tarifů, z nichž se vyplatí znát tyto:

 • Jízdenka pro cesty na krátkou vzdálenost (3 stanice metra či vlaku/6stanic autobusu) – 1,60€

 • Jízdenka pro zóny AB – 2,70€

 • Jízdenka pro zóny BC – 3,00€

 • Jízdenka pro zóny ABC – 3,30€

 • 1denní jízdenka AB – 6,90€

 • Skupinová 1denní jízdenka AB pro 5 osob – 16,90€

Jak ušetřit na pobytu?

Berlín pro turisty připravil Berlin City Tour Card, která zahrnuje neomezenou dopravu, slevy na vstupném a mapu města. Berlin City Tour Card můžete zakoupit v libovolném turistickém středisku, na letištích či na železničním nádraží na Alexanderplatz. Turistickou kartu lze zakoupit na 48 hodin (17,40€), 72 hodin (24,50€) nebo 5 dní (31,90€), pokud tedy plánujete využívat často MHD, zaplatíte za ni skoro stejně jako za jízdenky a získáte mnoho slev.

Památky, které nesmíte vynechat

Pod Lipami

Jedna z nejznámějších a nejstarších berlínských ulic zažila největší rozkvět v 19. století, kdy se stala jedním z center intelektuálů celé Evropy. Nalezneme zde katedrálu sv. Hedviky, Humboldtovu Univerzitu, budovu státní opery a směrem na západ končí alej slavnou Braniborskou branou.

Reichstag (Spolkový sněm)

Budova Reichstagu je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších parlamentů na světě. Poslance zde přímo při debatách lze sledovat ze skleněného dómu architekta Normana Fostera. Vstupné je zdarma, a také právě proto je zde vždy plno lidí, ideální je tedy přivstat si a vyhnout se davům.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je asi nejznámější přechod z dob studené války a v současné době jedna z hlavních městských atrakcí. Nalezneme zde také muzeum mapující rozdělení Berlína.

East Side Gallery

East Side Gallery je více než kilometr dlouhý pozůstatek Berlínské zdi, ze kterého se stala největší open air galerie na světě. První malby dnes již značně renovované zdi vytvořila v roce 1989 Christine MacLeanová.

Židovské muzeum

Berlínské židovské muzeum pojednává o obětech holocaustu. Budova muzea je specifická svým moderním vzezřením, které jí vdechnul původem židovský architekt Daniel Libeskinda. Klasické vstupné činí 8€.

Museumsinsel (Muzejní ostrov)

Muzejní ostrov je komplex pěti muzeí, který je od roku 1999 zapsán na seznamu UNESCO. Nalezneme zde následující muzea:

 • Staré muzeum – sbírky antického umění

 • Nové muzeum – egyptské umění a artefakty

 • Stará národní galerie – sbírka převážně impresionistických děl Paula Cézanna, Claude Moneta a Edgara Degase

 • Pergamonmuseum – sbírky helénistické, babylonské a islámské architektury a umění

 • Bode Muzeum – středověké umění, převážně gotika a renesance

Program na jednodenní návštěvu

 • 8:00 – 9:30 – prohlídka Reichstagu

 • 9:30 – 10:15 – procházka skrze Braniborskou bránu a ulici Unter den Linden k Muzejnímu ostrovu

 • 10:15 – 14:15 – prostor k návštěvě muzeí (všech pět nejspíše nestihnete)

 • 14:15 – 14:30 – přesun jižně k Checkpoint Charlie

 • 14:30 – 16:00 – prohlídka bývalého přechodu a muzea

 • 16:00 – 18:30 – přesun a prohlídka Židovského muzea v Berlíně

 • 18:30 – 18:50 – přesun metrem linky U1 z Hallesches Tor do Schlesisches Tor

 • 18:50 – 19:30 – procházka podél East Side Gallery