Svatojakubská pouť, jak ji naplánovat a jak se připravit?

Svatojakubská pouť, jak ji naplánovat a jak se připravit?

Vyhledáváte aktivní odpočinek před povalováním na pláži? Chcete poznat nové lidi z celého světa, krásnou krajinu a velké dobrodružství? Pak můžete vyrazit na poutní cestu Camino de Santiago. Santiago se nachází ve španělské provincii Galicie. Každoročně se Svatojakubské pouti účastní tisíce lidí, kteří si vybírají z několika tras, putují sami nebo ve skupinkách, pěšky i na kole.

<

Co je to Svatojakubská cesta?

Svatojakubská cesta (španělsky Camino de Santiago) je poutní cesta, která vede několika různými trasami ke hrobu Svatého Jakuba v katedrále v Santiagu de Compostela. Říká se, že absolvování této trasy je jeden z největších životních zážitků. První pouť se konala již v 10. století. V centru pro poutníky nedaleko katedrály po absolvování cesty získáte diplom.

Odkud jít?

Poutník by se měl „správně“ na cestu vydat ze svého domova, což je ovšem pro nás Středoevropany časově i finančně náročné. Většina lidí pak startuje z některých španělských nebo francouzských měst. Tras je 12 základních, my jsme si vybrali anglickou verzi z Ferrolu, která má něco přes 120km.

Jak se dostat do/z Ferrolu (Španělsko)?

Z Prahy vás vyjde nejlépe letět do La Coruňa s jedním přestupem v Lisabonu a dále autobusem. Letenky můžete rezervovat zde >>

Jaký vypadá takový poutníkův den?

Každý dej ujdete zhruba 20-30km. Každý den je pak obdobný. Týká se zajištění místa ke spánku, jídla, sprchy, případném ošetření puchýřů. Vstává se velmi brzy.

Jak se značí Camino de Santiago?

Pouť má znak žluté mušle na modrém podkladu. Značky nejdete jak ve Španělsku, tak i v sousední Francii. Pokud někde značka chybí, je na místě žlutá šipka ukazující směr. Většina tras je však bezproblémově značena.

Co s sebou?

Jednou z nejdůležitějších věcí je váha batohu. Na takto dlouhé cesty by měla být 10% vaší váhy. Každé deko navíc se vám krutě pronese. Z vybavení vám stačí to základní: lehký spacák, trekové boty, sandále na přezutí, náplast na puchýře, opalovací krém, lékárnička, pokrývka hlavy, pláštěnka, pár triček, mikina nebo svetr, kraťasy a dlouhé kalhoty.

Kdy se na cestu vydat?

Pokud máte rádi klid, vydejte se na cestu na jaře nebo na podzim. V létě razí na cestu logicky nejvíce lidí. Výhod to má ale mnohem více. Ve Španělsku již nebude takové horko, nebudou přeplněné ubytovny, letenky do Francie nebo Španělska bývají také levnější mimo sezónu.

Na druhou stranu v létě nebudete potřebovat tolik oblečení a můžete spát i zdarma pod širákem. Doporučuji se na pouť vydat v měsících září, říjen a nebo pak duben a květen.

Kde se ubytovat?

Jak jsme se zmínili, v létě je možné spát i pod širákem, což je varianta zadarmo. Pro ostatní je tu podél cesty k dispozici spousta speciálních ubytoven zvaných Albergue. Pokud zde chcete přespat, musíte vlastnit tzv. Credencial, což je průkaz, který vám vystaví namístě, kde pouť začínáte. V průběhu cesty do něho budete dostávat razítka jako potvrzení, že jste daný úsek cesty ušli. Ceny za osobu a noc stojí cca 3 – 6€. V Galicii je pak poplatek za přespání dobrovolný. V ubytovně lze spát jen jednu noc a většinou je přesně nařízeno v kolik se zavírá a také v kolik hodin je nutné ji ráno opustit. Většinou je to mezi 8-9 hod. Ubytovat se samozřejmě můžete i v jiných hostelech nebo hotelech.

Co po cestě jíst a pít?

Nejlevněji vás vyjde nákup jídla v supermarketu a vaření v Albergue. Cena potravin ve Španělsku je podobná, jako u nás v ČR. Nejlevnější obchody jsou DIA a FAMILIA. Dejte si pozor na polední siestu, kdy je zavřeno. Ta je od 14:00 asi do 17:00. Podél cesty jsou dokonce speciální menu pro poutníky v restauracích a barech. Jedná se o 3-chodová menu a zaplatíte za ně 6-12€.

Nejdůležitějším zdrojem na pití je samozřejmě voda. Kohoutků a fontán s pitnou vodou je po cestě dostatek. Nemusíte proto brát velké zásoby již od začátku sebou, po cestě je v klidu doplníte.