Kamenný komplex Stonehenge nepřestává přitahovat turisty z celého světa. Stonehenge je jednou z nejnavštěvovanějších historických památek ve Velké Británii. Nachází ve Wiltshire – asi 145 km na západ od Londýna, 3 km od města Amesbury.

 

Jak se tam dostat?

Do Stonehenge se dostanete speciálními autobusy mnoha soukromých firem, ať již z Londýna nebo z města Salisbury. Do Salisbury, vzdáleného asi 15 km od Stonehenge, můžete přijet také vlakem a poté pokračovat pravidelnými autobusovými linkami. Můžete samozřejmě přijet také vlastním autem.

 

 

 

 

Vlakem

Ze stanice London Waterloo Station do města Salisbury. Vlaky jezdí zhruba každou hodinu a cesta trvá 1,5 hodiny. Ze Salisbury do Stonehenge (15km) jezdí lokální “hop-on hop-off” autobus thestonehengetour.info (projíždí více monumentů po okolí, takže můžete vystoupit prohlédnout a pokračovat dále dalším autobusem).

 

Náklady a slevy:
Lístky na vlak se dají koupit na nadraží předem či v den odjezdu (plná cena: – zpáteční lístek cca 35 liber). Skupinové slevy o víkendu: platí pro skupinu od 3 a výše. Výše slevy pro 3 osoby je 30 %, pro 4 osoby 50 % (více účastníku vždy násobky 3 nebo 4 – např. skupina 7 lidí získá slevu 50 % pro 4 lidi a 30% pro 3 lidi). Skupina musí cestovat dohromady tam i zpět. Slevu je možno získat pouze při koupi lístků na nádraží – nejde je koupit online.

 

 

Autobusem (levnější, ale pomalejší)

Ze stanice Victoria Coach Station v centru Londýna do vesnice Amesbury. Cesta trvá necelé 3 hodiny. Z Amesbury do Stonehenge buď pěšky cca 3 km nebo taxikem (cca 10 – 15 liber).
Lístky se dají koupit na stránkách společnosti National Express nationalexpress.com

 

 

 

Organizovaná tour z Londýna

Je pohodlnější variantou pokud si nechcete zařizovat lístky osobně a řešit jak se pěšky dostat z Amesbury. Většina společností nabízí různé tours – přímé do Stonehenge nebo se zastávkou v Oxfordu či Bath. Ceny se pohybují od 19 liber za osobu.

Hlavní velké společnosti, které tours pořádají jsou:
evanevanstours.co.uk
andersontours.co.uk
premiumtours.co.uk

Mírnou nevýhodou je, že jste limitováni skupinou a časovým rozvrhem. Kvalita průvodce je též diskutabilní. Pokud preferujete menší skupiny (max 20 osob) a osobní přístup a fundovaného průvodce zkuste jednodenní tůry s menší společností např. Tours From Antiquity toursfromantiquity.com

 

 

 

Autem

Z letiště Heathrow
Sledujte značky na M4 West. Po 2 mílích (cca 3 km) zahněte na křižovatce 4b na jih na dálnici M25 a sledujte značky na letiště Gatwick. Dívejte se po značce na Basingstoke a odbočte na dálnici M3 (křižovatka 12). Pokračujte po M3 až ke křižovatce č. 8 a odbočte na A303, po které jeďte, dokud nenarazíte na kruhový objezd. Ten projeďte dle značek a pokračujte 2 míle, následně zahněte doprava na silnici A344. Po 500 m budete mít po pravé straně parkoviště.

 

Z letiště Gatwick
Jeďte po dálnici M23, odbočte na M25 a sledujte značky na letiště Heathrow. Dívejte se po značce na Basingstoke a odbočte na dálnici M3 (křižovatka 12). Pokračujte po M3 až ke křižovatce 8 a odbočte na silnici A303, po které jeďte, dokud nenarazíte na kruhový objezd. Ten projeďte dle značek a pokračujte 2 míle, následně zahnětě doprava na silnici A344. Po 500 m budete mít po pravé straně parkoviště.

 

Stonehenge – jak se tam dostat
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!