Akčních letenek z Prahy na Srí Lanku využijeme k dalšímu levnocestovatelskému tipu. Velkou výhodou těchto letenek je fakt, že přílet není do Colomba, ale přímo na jih Srí Lanky Hambantoty. To vám ušetří čas, peníze a minimálně 5 let do infarktu :). Doprava po Srí Lance je totiž dost chaotická a i když si na to po pár dnech zvyknete, z počátku z toho nebudete moc moudří (později také ne, ale už vám to bude jedno 🙂 ). Ubytování jsem zvolil hned u pláže, pár metrů od místa, kde jsme byli také ubytováni. Termínů je celá řada přes celé letní prázdniny, snadno si tak můžete určit termín i délku pobytu.

 

<

 

Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučuji článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

 

Letenky Praha – Hambantota – Praha za 12690Kč rezervujte zde << Kalendář termínů >>

 

Srí Lanka

 

 

 

Zvolit si můžete i termíny s delšími přestupy v Dubaji, což určitě doporučuji. To město za jednodenní návštěvu za cenu hotelu určitě stojí. Z vlastní zkušenosti v Dubaji doporučuji hotel Deira. Jde o kvalitní hotel za rozumnou cenu, umístěný hned u metra, kde se kříží linky.

 

V ceně sice máte odbaven zavazadlo do 30kg, ale doporučoval bych jet jenom s příručním a poslat ho odbaveně (kvůli tekutinám). Bude vás to jenom zdržovat a nemá to smysl. Určitě nezapomente slivovičku, pomůže vypálit červa, ošetřit oděrky i sbližovat národy :). Návod, jak se sbalit do příručního zavazadla i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

 

Vstup na Srí Lanku

Elektronicky se zaregistrujte na www.eta.gov.lk. Poplatek za vstup je 30 dolarů.

 

Očkování na Srí Lanku

Osobně jsem toho názoru, že nezáleží, do jaké země jedete, ale na oblasti a jak se budete chovat. Jinak řečeno, pokud levnocestovatelsky, budete jíst v místních stáncích atd., doporučoval bych žloutenky + tyfus.  Pokud jedete do Srí Lanku, z letiště zamíříte do hotelu a jíst budete jen v kvalitnějších restauracích, tak bych očkování neřešil, riziko nebude vyšší, jak v ČR. Vždy jezte jen tam, kde je plno. Jídlo tam bude chutnější, čerstvější a kdyby jim zákazníci umírali, tak bych jim tam tolik nebylo :).

 

Peníze a ceny

Na Srí Lance se platí Srí Lanskou rupií, 100 rupií je zhruba 17Kč. V praxi je stačí ceny dělit 5 a trochu ubrat, dělit 6 by bylo zbytečně náročnější. Ubytujete se od 1500-2500 rupií (čisté guesthousy), jídlo u místních stojí obvykle od 20 do 50Kč. Pivko je drahé, připravte si 200 – 300 rupií. Nebojte se smlouvat, zvlášt tuktukáři si kolikrát řeknou o cenu vyšší, než kdyby vám chtěli tuktuk prodat.

 

 

Bezpečnost na Srí Lance

Naprosto bezpečná země, když vás někdo okrade, tak to bude s úsměvem na tváři (obvykle tuktukář). Proto si vždy domluvte cenu a kdyby se na hlavu stavěl, nic mu nedávejte. Mají ve zvyku cenu navýšit i přesto, že se jasně domluvíte a 100x to během cesty zopakujete. Nic mu neplaťte nad domluvu, ono s vámi stejně mnoho nenadělá.

 

Počasí na Srí Lance

Aktuální počasí a jeho předpověd naleznete zde. Berte do úvahy, že v jednotlivých částech ostrova se počasí liší a to dosti výrazně. O prázdninách počítejte s počasím horším než v top sezoně, ale pokud stejně jindy na dovolenou nemůžete, netrapte se tím. Výhodou je zase nižší koncentrace turistů a lepší ceny.

 

 

 

Vřele doporučuji si Srí Lanku projet. My jsme zvolili variantu cesty „na vlastní pěst“, kdy cestujete veřejnou dopravou, která je až neuvěřitelně levná (cca 100Km za 10Kč). Odpovídá tomu ale i kvalita, kdy často nevíte, kde končí vaše tělo a začíná soused :). Rovněž se vám snadno stane, že jste ve vlaku jediný bílý, což je vskutku zajímavý pocit. Zvlášt na severu je turistů málo a třeba nám se stalo, že jsme několik dní žádného nepotkali. Toto cestování není pro každého, nám se to moc líbilo, protože máme rádi zemi takovou jaká je a ne v co ji proměnil masový turismus. Doporučil bych to lidem co si s pohodlím moc hlavu nelámou, jen tak je něco nerozhodí a naturální zážitky jsou pro ně víc, jak turistická „vyžehlenost“. Nedoporučoval bych to lidem starším, zcela bez jazykových schopností, nebo s menšími dětmi. Dá se to jistě zvládnout pokud máte dostatek odhodlání, ale nemohu to obecně doporučit. Skvěle vám může pomoci tento cestopis od Mirase nebo tento od naší čtenářky. Sledovat můžete i blog mé úžasné ženy o cestě kolem světa na levnocestuj.cz :). S rozpočtem se dá pohodlně vejít do 500Kč/osoba/den (tedy tisícovka na pár na vstupy, jídlo a skromné, ale čisté ubytování).

 

 

Hotely bereme bud přes Booking nebo na místě. Obojí se vyplatí více večer, kdy ceny neobsazených kapacit klesají. Guesthousů je všude plno, nemusíte se bát, že byste neměli kde spát. Nejrozumnější přístup je vybrat Guesthouse/hotel v blízkosti, na Bookingu omrknout hodnocení a pak jít na místo usmlouvat cenu. Hodnocení nepodcenujte, 50kč rozdílu v ceně může znamenat, že v posteli budete mít mraveniště a pod postelí šváby. Na přespání toho mnoho není potřeba, ale čistota ano.

 

Druhou variantou je najmout si řidiče, který vás bude vozit po ostrově a vždy někde přespíte. Co jsem slyšel, ceny začínají na 50 dolarech denně, ale nemám osobní zkušenost.

 

 

Třetí variantou, vhodnou zejména pro neanglicky mluvící, je využití srilanka-levne.cz, kde češka organizuje expedice po Srí Lance, spojené s dny odpočinku na pláži. Poměrně ideální pro rodiny s dětmi. Je s nimi dobrá domluva a pokud by se sešlo více zájemců na určitý datum, paní by pravěpodobně zařídila expedici čistě pro ně. Moji recenzi na ně si můžete přečíst zde >>

 

 

Čtvrtou variantou, kterou bych příliš nedoporučoval, ale zájemce si určitě najde, je přiletět a zvolit čistě „plážovou oblast“. Tou je především jih ostrova, nabízející ty nejkrásnější pláže. Musím říct, že jak mě pláže příliš nelákají, tak ty na Srí Lance jsou nádherné. Opravdu tu naleznete to, co znáte z plakátů. Zde je např. pláž v Tangalle (focenou mnou na kompakt, omluvte tedy kvalitu).

 

sri lanka2

 

 

Já pro dnešní tip zvolil ubytování v Sea Side Guesthouse, které je dobře hodnoceno a má vynikající polohu hned u krásné pláže (cca 20 metrů, na moře koukáte hned z pokoje). Ubytování nemusíte brát hned, pečlivě si rozmyslete plán cesty a klidě ho vemte až na místě. Ono se vám stejně asi podaří usmlouvat lepší cenu, zvlášt při delším pobytu.

 

Počítejte s tím, že jde o jednoduché ubytování s větrákem bez klimatizace. Pro batůžkáře je to myslím plně dostačující, během naší cesty po Srí Lance jsme vybírali přesně tenhle poměr ceny/kvality.

 

Srí Lanka z Prahy na 15 dní za 14900Kč! (letenky + ubytování na pláži)

8 komentářů u „Srí Lanka z Prahy na 15 dní za 14900Kč! (letenky + ubytování na pláži)

 • 28.6.2016 (15:13)
  Trvalý odkaz

  Je levne se dopravit taxikem z letiste do Tangalle? Nebo i v Hambantote jsou krasne plaze? Urcite bychom radi navstivili aspon dve mista, ale na prvni noci neco snadneho z letiste 🙂 dekuju za doporuceni

  Reagovat
  • 28.6.2016 (15:48)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,

   z letitě do města asi budete muset tuktukem, pak autobusem. Případně rovnou tuktukem, jen to bude dražší. Hlavně smlouvat, smlouvat a smlouvat :).

   Nejlépe je se vždy ptát na místě, na netu tyto informace nezjistíte a často to překvapuje i místní.

   Reagovat
 • 29.6.2016 (7:05)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, můžete mi prosím říci kdy je Top sezóna? Respektive nejvhodnější doba kdy jsou minimální srážky? Jsme spíše plážoví povaleči případně návštěva zajímavých míst ale ne túry do pralesů, hor apod. Velice děkuji 🙂

  Reagovat
  • 29.6.2016 (7:36)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,

   řekl bych od Vánoc do konce března. Lišit se to ale může i na základě toho, kam konkrétně pojedete.

   Navíc se počasí v posledních letech mění a místní tvrdí, že je to posunutý. Takže třeba dubnu bych se vůbec nebál. Já tam strávil 3 týdny v březnu a lehce pršelo jen jednou (a to ještě v horách)

   Reagovat
 • 6.7.2016 (19:47)
  Trvalý odkaz

  dobrý den, mohl by jstem i poradit, jak z hambantoty , tedy spis cim, tuktuk taxi? naka hromadna doprava? do vami vyse zmineneho Sea Side Guesthouse ? je to co jsem koukal zhruba 50 km ?

  Reagovat
  • 7.7.2016 (6:50)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, na Srí Lance funguje doprava jinak. Je tu snad nejhustší na světě a jízdní řády neexistují. Najděte autobusák a zeptejte se na místě. Popojedte co nejblíž (ceny jsou směšné, zhruba 10Kč na 100Km) a pak to vemte tuktukem. Ono to takhle vypadá jako rada k ničemu, ale uvidíte na místě, že lepší dát nejde :D.

   Případně rovnou tuktukem a usmlouvejte cenu na nějakých 1500, max 1800 rupií (do 300Kč). Kdyby se zapřísahal, že to zaviní smrt jeho dětí, tak na to nedejte. Je to jeho celodenní plat (i po odečtení benzínu).

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!