Srí Lanka z Varšavy na 12 dní za 10860Kč (letenky + ubytování)

Srí Lanka z Varšavy na 12 dní za 10860Kč (letenky + ubytování)

Pokud sníte o dovolené na Srí Lance a pro úsporu nákladů jste ochotni i vydržet trochu nepohodlí, mohly by pro vás být zajímavou volbou letenky z Varšavy na Srí lanku a zpět za cca 9980kč. I když jsem pro názornost k letenkám přidal skromné, ale dobře hodnocené ubytování 5 minut od pláže, více bych vám z osobní zkušenosti doporučoval Srí Lanku projet – určitě za to stojí a místní doprava je extrémně levná (cca 10Kč za 100km). Při této délce pobytu bych přespal v Negombu (pro aklimatizaci) a následně zamířil vlakem Anurhapury, tuktukem navštívil úžasné Mihintale při západu slunce (1000 rupií tam i zpět + 2 hodiny čekání), vzal to dolů do Kandy, přespal ve „městě“ s nejkrásnějšími výhledy Nuwara Eliya, z Polonnaruwy navštívil safari (je to levnější) a pak už zamířil k jihu do Tangalle. Z Tangalle se pak postupně přesouval po pobřeží až do Colomba. V Polonnaruvě bych doporučil Guesthouse Thisal, majitel dělá levné prohlídky autem po národním parku a jeho maminka skvěle vaří :).

<

Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučuji článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

Před cestou se určitě pojistěte, všechna ošetření jinak zaplatíte z vlastní kapsy a to velmi draze. Online srovnání cestovního pojištění, naleznete zde >>

Do Varšavy se nejlevněji dostanete se společností Polskibus. Průvodce Varšavou naleznete zde. Berte to jako variantu, jak Srí Lanku navštívit levně, výhodnou zejména pro čtenáře z Ostravy a okolí. Někdo může namítnout, že pro pár tisíc úspory si raději připlatí odlet z Prahy a určitě i to je cesta. Záleží na preferencích každého.

Před nákupem letenek si spočtěte orientačně všechny náklady, včetně cesty do Varšavy a zpět. Pokud se rozhodnete Srí Lanku projet, u ubytování počítejte s cenou kolem 300-500Kč za 2 osoby, najíte se v pohodě za 30-50Kč (u místních, restaurace pro cizince jsou dražší). Drahý je poměrně alkohol a tak doporučuji vzít Slivovičku :).

Letenky Varšava – Srí Lanka – Varšava za 1649 zlotých (cca 9980Kč) zakupte zde >>

Letenky na Srí Lanku
Letenky na Srí Lanku

V ceně sice máte odbavené zavazadlo do 20kg, ale doporučoval bych jet jenom s příručním a poslat ho klasicky, jako odbavené zavazadlo (kvůli tekutinám). Kufr vás bude jenom zdržovat a nemá smysl. Určitě nezapomente slivovičku, pomůže vypálit červa, ošetřit oděrky i sbližovat národy :). Návod, jak se sbalit do příručního zavazadla i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

Vstup na Srí Lanku

Elektronicky se zaregistrujte na www.eta.gov.lk. Poplatek za vstup je 35 dolarů.

Očkování na Srí Lanku

Osobně jsem toho názoru, že nezáleží, do jaké země jedete, ale na oblasti a jak se budete chovat. Jinak řečeno, pokud budete jíst v místních stáncích atd., doporučoval bych žloutenky + tyfus. Pokud jedete do Srí Lanku, z letiště zamíříte do hotelu a jíst budete jen v kvalitnějších restauracích, tak bych očkování neřešil, riziko nebude vyšší, jak v ČR. Vždy jezte jen tam, kde je plno. Jídlo tam bude chutnější, čerstvější a kdyby jim zákazníci umírali, tak bych jim tam tolik nebylo :).

Peníze a ceny

Na Srí Lance se platí Srí Lanskou rupií, 100 rupií je zhruba 17Kč. V praxi je stačí ceny dělit 5 a trochu ubrat, dělit 6 by bylo zbytečně náročnější. Ubytujete se od 1500-2500 rupií (čisté guesthousy), jídlo u místních stojí obvykle od 20 do 50Kč. Pivko je drahé, připravte si 200 – 300 rupií. Nebojte se smlouvat, zvlášt tuktukáři si kolikrát řeknou o cenu vyšší, než za kolik si ten tuktuk koupili.

Bezpečnost na Srí Lance

Naprosto bezpečná země, když vás někdo okrade, tak to bude s úsměvem na tváři (obvykle tuktukář). Proto si vždy domluvte cenu a kdyby se na hlavu stavěl, nic víc mu nedávejte. Mají ve zvyku cenu navýšit i přesto, že se jasně domluvíte a 100x to během cesty zopakujete. Nic mu neplaťte nad domluvu, on s vámi stejně mnoho nenadělá.

Počasí na Srí Lance

Aktuální počasí a jeho předpověd naleznete zde. Berte do úvahy, že v jednotlivých částech ostrova se počasí liší a to dosti výrazně.

Vřele doporučuji si Srí Lanku projet. Se ženou jsme zvolili variantu cesty „na vlastní pěst“, kdy cestujete veřejnou dopravou, která je až neuvěřitelně levná (cca 100Km za 10Kč). Odpovídá tomu ale i kvalita, kdy často nevíte, kde končí vaše tělo a začíná soused :). Rovněž se vám snadno stane, že jste ve vlaku jediný bílý, což je vskutku zajímavý pocit. Zvlášt na severu je turistů málo a třeba nám se stalo, že jsme několik dní žádného nepotkali. Toto cestování není pro každého, nám se to moc líbilo, protože máme rádi zemi takovou jaká je a ne v co ji proměnil masový turismus. Doporučil bych to lidem co si s pohodlím moc hlavu nelámou, jen tak je něco nerozhodí a naturální zážitky jsou pro ně víc, jak turistická „vyžehlenost“. Nedoporučoval bych to lidem starším, zcela bez jazykových schopností, nebo s menšími dětmi. Dá se to jistě zvládnout pokud máte dostatek odhodlání, ale nemohu to obecně doporučit. Skvěle vám může pomoci tento cestopis od Mirase nebo tento od naší čtenářky. Sledovat můžete i blog mé úžasné ženy o cestě kolem světa na levnocestuj.cz :). S rozpočtem se dá pohodlně vejít do 500Kč/osoba/den (tedy tisícovka na pár na vstupy, jídlo a skromné, ale čisté ubytování).

Hotely bereme bud přes Booking nebo na místě. Obojí se vyplatí více večer, kdy ceny neobsazených kapacit klesají. Guesthousů je všude plno, nemusíte se bát, že byste neměli kde spát. Nejrozumnější přístup je vybrat Guesthouse/hotel v blízkosti, na Bookingu omrknout hodnocení a pak jít na místo usmlouvat cenu. Hodnocení nepodcenujte, 50kč rozdílu v ceně může znamenat, že v posteli budete mít mraveniště a pod postelí šváby. Na přespání toho mnoho není potřeba, ale čistota ano. Důsledně dbejte na zachování čistoty v pokoji, nedojedené jídlo spolehlivě přiláká na hostinu mravence ze širokého okolí :).

Druhou variantou je najmout si řidiče, který vás bude vozit po ostrově a vždy někde přespíte. Co jsem slyšel, ceny začínají na 50 dolarech denně, ale nemám osobní zkušenost.

Třetí variantou,je přiletět a zvolit čistě „plážovou oblast“. Tou je především jih ostrova, nabízející ty nejkrásnější pláže. Musím říct, že jak mě pláže příliš nelákají, tak ty na Srí Lance jsou nádherné. Opravdu tu naleznete to, co znáte z plakátů. Zde je např. pláž v Tangalle (focenou mnou na kompakt, omluvte tedy kvalitu).

sri lanka2

Já čistě pro názornost vybral Ancient Mural villa. Především díky ceně, poloze u pláže, hodnocení a toho, že jde o nové ubytování a majitel se bude pravděpodobně snažit. Zvýšenou pozornost věnujte tomu, že má jenom větrák, pro někoho by to mohl být problém a upřednostnoval by klimatizaci. Pokoje s ní bývají dražší (je komfortnější, ale dávejte si pozor na nachlazení).

Nicméně bych vám doporučoval, jak jsem jsem již zmiňoval, koupit letenky (po spočtení všech nákladů) a až následně pečlivě vybírat ubytování. Obecně platí, že čím blíž Colombu, tím snáze se k hotelu dostanete, ale také potkáte více turistů. Pokud chcete krásné pláže z plakátů, zamiřte na jih. Pokud chrámy a větší přirozenost, tak na sever. Pokud chcete vidět mraky turistů, tak do Candy(landu) :).

Všechny ubytování na Srí Lance naleznete zde.

Pokud byste chtěli bydlet u českého majitele, můžete se zaregistrovat přes tento odkaz pro získání 725Kč slevy a následně se ubytovat v tomto ubytování.