Srí Lanka z Prahy na 16 dní za 14390Kč! (letenky + fantasticky hodnocené ubytování u pláže)

Srí Lanka z Prahy na 16 dní za 14390Kč! (letenky + fantasticky hodnocené ubytování u pláže)

Akčních letenek z Prahy na Srí Lanku za 12590Kč využijeme v dalším levnocestovatelském tipu. Tyto letenky jsem spojil se skromnějším, ale fantasticky hodnoceným ubytováním 3 minuty od pláže. Nicméně jako vždy bych vám více doporučil si Srí Lanku projet, je úžasná a vážně za to stojí. Termínů je k dispozici více, já zvolil 16-denní. Pokud máte více času, za ideální bych považoval 3 týdny. Zájezdy na Srí Lanku přes cestovní kanceláře, naleznete zde.

<

Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučuji článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

Před cestou se určitě pojistěte, všechna ošetření jinak zaplatíte z vlastní kapsy a to velmi draze. Online srovnání cestovního pojištění, naleznete zde >>

Termínů je celá řada v období v období říjen až prosinec – můžete si tak do značné míry určit datum i délku vaší dovolené. Pokud budete cestovat, počítejte s částkou za přespání zhruba 500Kč/2 osoby/noc (dá se levněji i dráž, beru to dle sebe – čisté, pohodlné místo na přespání bez breberek). S jídlem se pohodlně vejdete do 100 – 150Kč na den. Náš rozpočet byl 1000Kč/den, lehce jsme ho přesáhli zejména díky alkoholu, který je na místě drahý a určitě tak doporučuji domácí slivovičku na cestu :). S nákupem letenek bych dlouho neotálel.

Zvýšenou pozornost věnujte tomu, že při cestě tam vás čeká noc v Kyjevě.

Letenky Praha – Colombo – Praha můžete zarezervovat zde << Kalendář termínů >>

Já pro názornost vybral termín 27. 11. – 13.12. Vyberte si ale dle svých preferencí. V ceně máte odbavené zavazadlo, nicméně bych vám spíše doporučoval jet s příručním. Na Srí Lance toho mnoho nepotřebujete a zbytečně vás bude zdržovat.

Vstup na Srí Lanku

Elektronicky se zaregistrujte na www.eta.gov.lk. Poplatek za vstup je 35 dolarů (při platbě online).

Peníze a ceny

Na Srí Lance se platí Srí Lanskou rupií, 100 rupií je zhruba 17Kč. V praxi je stačí ceny dělit 5 a trochu ubrat, dělit 6 by bylo zbytečně náročnější. Ubytujete se od 1500-2500 rupií (čisté guesthousy), jídlo u místních stojí obvykle od 20 do 50Kč. Pivko je drahé, připravte si 200 – 300 rupií. Nebojte se smlouvat, zvlášt tuktukáři si kolikrát řeknou o cenu vyšší, než kdyby vám chtěli tuktuk prodat.

Bezpečnost na Srí Lance

Naprosto bezpečná země, když vás někdo okrade, tak to bude s úsměvem na tváři (obvykle tuktukář). Proto si vždy domluvte cenu a kdyby se na hlavu stavěl, nic víc mu nedávejte. Mají ve zvyku cenu navýšit i přesto, že se jasně domluvíte a 100x to během cesty zopakujete. Nic mu neplaťte nad domluvu, ono s vámi stejně mnoho nenadělá.

Počasí na Srí Lance

Aktuální počasí a jeho předpověd naleznete zde.

Vřele doporučuji si Srí Lanku projet. Se ženou jsme zvolili variantu cesty „na vlastní pěst“, kdy cestujete veřejnou dopravou, která je až neuvěřitelně levná (cca 100Km za 10Kč). Odpovídá tomu ale i kvalita, kdy často nevíte, kde končí vaše tělo a začíná soused :). Rovněž se vám snadno stane, že jste ve vlaku jediný bílý, což je vskutku zajímavý pocit. Zvlášt na severu je turistů málo a třeba nám se stalo, že jsme několik dní žádného nepotkali. Toto cestování není pro každého, nám se to moc líbilo, protože máme rádi zemi takovou jaká je a ne v co ji proměnil masový turismus. Doporučil bych to lidem co si s pohodlím moc hlavu nelámou, jen tak je něco nerozhodí a naturální zážitky jsou pro ně víc, jak turistická „vyžehlenost“. Nedoporučoval bych to lidem starším, zcela bez jazykových schopností, nebo s menšími dětmi. Dá se to jistě zvládnout pokud máte dostatek odhodlání, ale nemohu to obecně doporučit. Skvěle vám může pomoci tento cestopis od Mirase nebo tento od naší čtenářky. Sledovat můžete i blog mé úžasné ženy o cestě kolem světa na levnocestuj.cz :). S rozpočtem se dá pohodlně vejít do 500Kč/osoba/den (tedy tisícovka na pár na vstupy, jídlo a skromné, ale čisté ubytování).

Hotely bereme bud přes Booking nebo na místě. Obojí se vyplatí více večer, kdy ceny neobsazených kapacit klesají. Guesthousů je všude plno, nemusíte se bát, že byste neměli kde spát. Nejrozumnější přístup je vybrat Guesthouse/hotel v blízkosti, na Bookingu omrknout hodnocení a pak jít na místo usmlouvat cenu. Hodnocení nepodcenujte, 50kč rozdílu v ceně může znamenat, že v posteli budete mít mraveniště a pod postelí šváby. Na přespání toho mnoho není potřeba, ale čistota ano. Důsledně dbejte na zachování čistoty v pokoji, nedojedené jídlo spolehlivě přiláká na hostinu mravence ze širokého okolí :).

Druhou variantou je najmout si řidiče, který vás bude vozit po ostrově a vždy někde přespíte. Co jsem slyšel, ceny začínají na 50 dolarech denně, ale nemám osobní zkušenost.

Třetí variantou,je přiletět a zvolit čistě „plážovou oblast“. Tou je především jih ostrova, nabízející ty nejkrásnější pláže. Musím říct, že jak mě pláže příliš nelákají, tak ty na Srí Lance jsou nádherné. Opravdu tu naleznete to, co znáte z plakátů. Zde je např. pláž v Tangalle (focenou mnou na kompakt, omluvte tedy kvalitu).

sri lanka2

Všechny ubytování na názorné datum, naleznete zde >>

Zvýšenou pozornost věnujte klimatizaci, nejlevnější pokoje bývají bez ní. Někomu to vadí, někomu ne, někdo klimatizaci záměrně nechce. Někde také máte skryté poplatky, nebo daně. Vždy je to u ubytování napsáno, ale v první ceně to nevidíte.

Já tentokrát pro názornost vybral Guesthouse Tharu Holiday Home. Je fantasticky hodnocen, 3 minuty od pláže a za vynikající cenu. Ale jak říkám, vyberte si ubytování dle svých preferencí a představ. Jiné požadavky jsou u rodiny s dětmi, u sportovního páru, nebo u dvojice seniorů. Nelze doporučit něco pro všechny, takže vybírám způsoby, jak na Srí Lanku levně. Zvýšenou pozornost taé věnujte tomu, že levnější ubytování nemívají klimatizaci, ale pouze větrák.