Pokud nemáte ještě vybraný cíl letní dovolené a lákají vás nejenom krásné pláže, ale poznávací turistika, mohl by vás zaujmout náš další levnocestovatelský tip na Srí Lanku. Využijeme k němu levných letenek s TOP aerolinkou Emirates z Vídně a levné ubytování v prázdninovém domě kousek od pláže. Vybrat si samozřejmě můžete ubytování luxusnější, případně si Srí Lanku projet a ubytování brát při cestě (což z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit).

 

<

 

Zvýšenou pozornost věnujte počasí, ideální doba k návštěvě je začátkem roku a nyní se mohou vyskytnout přehánky. Předpověd sice vypadá poměrně dobře a není to tak hrozné jak si lidé většinou myslí (sám bych klidně jel), ale pokládám za důležité na to upozornit. Stejně tak berte v potaz, že letenky a ubytování představují jen část nákladů.

 

Tip pro vás: Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji k přečtení tento podrobný návod >>

 

Odlet i přílet bude z Vídně, kam se dostanete z Prahy nejlépe StudentAgency, nebo Eurolines. Průvodce Vídní nalezenete zde >>

 

Letenky Vídeň – Srí Lanka – Vídeň zarezezervujete zde << Kalendář termínů >>

 

1

 

 

Datumů je více, já pro názornost zvolil 25. srpna – 9. září.

 

V ceně letenky je zahrnuto zavazadlo do 20 kg, ale pokud nejedete s dětmi a máte v plánu cestovat, vzal bych si jen příruční zavazadlo – co vám bude chybět, to si snadno levně dokoupíte a zbytečně se nemusíte tahat s kufrem. Já se ženou jinak necestujeme a přináší to řadu výhod. Návod, jak se sbalit do příručního zavazadla i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

 

Vstup na Srí Lanku

Elektronicky se zaregistrujte na www.eta.gov.lk. Poplatek za vstup je 30 dolarů.

 

 

Očkování na Srí Lanku

Osobně jsem toho názoru, že nezáleží, kam jedete, ale na oblasti a jak se budete chovat. Jinak řečeno, pokud levnocestovatelsky, budete jíst v místních stáncích atd., doporučoval bych žloutenky + tyfus.  Pokud jedete do Srí Lanku, z letiště zamíříte do hotelu a jíst budete jen v kvalitnějších restauracích, tak bych očkování neřešil, riziko nebude vyšší, jak v ČR.

 

Peníze a ceny

Na Srí Lance se platí Srí Lanskou rupií, 100 rupií je zhruba 17Kč. V praxi je stačí ceny dělit 5 a trochu ubrat, dělit 6 by bylo zbytečně náročnější. Ubytujete se od 1500-2500 rupií (čisté guesthousy), jídlo u místních stojí obvykle od 20 do 50Kč. Pivko je drahé, připravte si 200 – 300 rupií. Rozhodně tedy doporučuji si vzít na cestu slivovičku.

 

Bezpečnost na Srí Lance

Naprosto bezpečná země, když vás někdo okrade, tak to bude s úsměvem na tváři (obvykle tuktukář). Proto si vždy domluvte cenu a kdyby se na hlavu stavěl, nic mu nedávejte. Mají ve zvyku cenu navýšit.

 

Počasí na Srí Lance

Aktuální počasí a jeho předpověd naleznete zde. Berte do úvahy, že v jednotlivých částech ostrova se počasí liší a to dosti výrazně.

 

 

 

Vřele doporučuji si Srí Lanku projet. My jsme zvolili variantu cesty „na vlastní pěst“, kdy cestujete veřejnou dopravou, která je až neuvěřitelně levná (cca 100Km za 10Kč). Odpovídá tomu ale i kvalita, kdy často nevíte, kde končí vaše tělo a začíná soused :). Rovněž se vám snadno stane, že jste ve vlaku jediný bílý, což je vskutku zajímavý pocit. Zvlášt na severu je turistů málo a třeba nám se stalo, že jsme několik dní žádného nepotkali. Toto cestování není pro každého, nám se to moc líbilo, protože máme rádi zemi takovou jaká je a ne v co ji proměnil masový turismus. Doporučil bych to lidem co si s pohodlím moc hlavu nelámou, jen tak je něco nerozhodí a naturální zážitky jsou pro ně víc, jak turistická „vyžehlenost“. Nedoporučoval bych to lidem starším, zcela bez jazykových schopností, nebo s menšími dětmi. Dá se to jistě zvládnout pokud máte dostatek odhodlání, ale nemohu to obecně doporučit. Skvěle vám může pomoci tento cestopis od Mirase nebo tento od naší čtenářky. Sledovat můžete i blog mé úžasné ženy o cestě kolem světa na levnocestuj.cz :). S rozpočtem se dá pohodlně vejít do 500Kč/osoba/den (tedy tisícovka na pár na vstupy, jídlo a skromné, ale čisté ubytování).

 

 

Hotely bereme bud přes Booking nebo na místě. Obojí se vyplatí více večer, kdy ceny neobsazených kapacit klesají. Guesthousů je všude plno, nemusíte se bát, že byste neměli kde spát. Doporučuji sledovat hodnocení a nesoustředit se jen na nízkou cenu.

 

Druhou variantou je najmout si řidiče, který vás bude vozit po ostrově a vždy někde přespíte. Co jsem slyšel, ceny začínají na 50 dolarech denně, ale nemám osobní zkušenost.

 

Třetí variantou je strávit dovolenou na jednom místě. Já pro názornost tentokrát vybral ubytování na jihu a to konkrétně v prázdninovém domě Tharu Holiday Home za 1887Kč/2 osoby/celý pobyt + DPH a daň, tedy cca 1000Kč na osobu. Z fotek se toho moc nepozná, ale ubytování je velmi dobře hodnoceno a vzhledem k tomu, že jde o nové ubytování na Bookingu, majitel bude snaživý :).

 

 

1

 

Berte do úvahy, že jde o skromnější ubytování, ideální pro lidi kteří upřednostnují nízkou cenu a stačí jim čistota + místo na přespání blízko pláže. Všechna ubytování na toto datum, naleznete zde >>

 

 

Srí Lanka o letních prázdninách na 12 dní za 12990Kč! (letenky + ubytování u pláže)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *