Konec platnosti se blíží i akčním letenkám na Srí Lanku a proto ještě jednou na tuto akci upozorním. I když je součástí cenové kalkulace ubytování v dobře hodnoceném guesthousu, ke kterému se snadno dostanete vlakem, vřele doporučuji si Srí Lanku projet. Je úchvatná a i když by si zasloužila víc jak 12 dní, tak stihnete vše nejdůležitější. Zvýšenou pozornost věnujte počasí, ideální doba k návštěvě je začátkem roku a nyní se mohou vyskytnout přehánky. Předpověd sice vypadá poměrně dobře a není to tak hrozné jak si lidé většinou myslí (sám bych klidně jel), ale pokládám za důležité na to upozornit.

 

<

 

Tip pro Vás: Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

 

Odlet i přílet je z Mnichova, kam se nejvýhodněji dostanete ve 4 lidech vlastním automobilem (parkování můžete řešit přes Ikarus, nebo Pfifig). Alternativou jsou autobusy Student Agency (jezdí přímo na/z letiště). Průvodce Mnichovem naleznete zde >>

 

Letenky Mnichov – Srí Lanka – Mnichov za 8890Kč zakupte zde << Kalendář termínů >>

 

Podmínkou akce je zakoupení 2 a více letenek. Jednu se vám zakoupit nepodaří, vždy musí jít o sudý počet.

 

Srí LAnka

 

 

V ceně letenky je zahrnuto zavazadlo do 30 kg, ale pokud nejedete s dětmi a máte v plánu cestovat, vzal bych si jen příruční zavazadlo – co vám bude chybět, to si snadno levně dokoupíte a zbytečně se nemusíte tahat s kufrem. Já se ženou jinak necestujeme a přináší to řadu výhod. Návod, jak se sbalit do příručního zavazadla i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

 

Vstup na Srí Lanku

Elektronicky se zaregistrujte na www.eta.gov.lk. Poplatek za vstup je 30 dolarů.

 

 

Očkování na Srí Lanku

Osobně jsem toho názoru, že nezáleží, do jaké země jedete, ale na oblasti a jak se budete chovat. Jinak řečeno, pokud levnocestovatelsky, budete jíst v místních stáncích atd., doporučoval bych žloutenky + tyfus.  Pokud jedete do Srí Lanku, z letiště zamíříte do hotelu a jíst budete jen v kvalitnějších restauracích, tak bych očkování neřešil, riziko nebude vyšší, jak v ČR. Vždy jezte jen tam, kde je plno. Jídlo tam bude chutnější, čerstvější a kdyby jim zákazníci umírali, tak bych jim tam tolik nebylo :).

 

Peníze a ceny

Na Srí Lance se platí Srí Lanskou rupií, 100 rupií je zhruba 17Kč. V praxi je stačí ceny dělit 5 a trochu ubrat, dělit 6 by bylo zbytečně náročnější. Ubytujete se od 1500-2500 rupií (čisté guesthousy), jídlo u místních stojí obvykle od 20 do 50Kč. Pivko je drahé, připravte si 200 – 300 rupií. Rozhodně tedy doporučuji si vzít na cestu slivovičku, je to skvělá prevence a poslouží i jako desinfekce v nouzi nevyšší :).

 

Bezpečnost na Srí Lance

Naprosto bezpečná země, když vás někdo okrade, tak to bude s úsměvem na tváři (obvykle tuktukář). Proto si vždy domluvte cenu a kdyby se na hlavu stavěl, nic mu nedávejte. Mají ve zvyku cenu navýšit i přesto, že se jasně domluvíte a 100x to během cesty zopakujete. Nic mu neplaťte nad domluvu, ono s vámi stejně mnoho nenadělá.

 

Počasí na Srí Lance

Aktuální poasí a jeho předpověd naleznete zde. Berte do úvahy, že v jednotlivých částech ostrova se počasí liší a to dosti výrazně.

 

Vřele doporučuji si Srí Lanku projet. My jsme zvolili variantu cesty „na vlastní pěst“, kdy cestujete veřejnou dopravou, která je až neuvěřitelně levná (cca 100Km za 10Kč). Odpovídá tomu ale i kvalita, kdy často nevíte, kde končí vaše tělo a začíná soused :). Rovněž se vám snadno stane, že jste ve vlaku jediný bílý, což je vskutku zajímavý pocit. Zvlášt na severu je turistů málo a třeba nám se stalo, že jsme několik dní žádného nepotkali. Toto cestování není pro každého, nám se to moc líbilo, protože máme rádi zemi takovou jaká je a ne v co ji proměnil masový turismus. Doporučil bych to lidem co si s pohodlím moc hlavu nelámou, jen tak je něco nerozhodí a naturální zážitky jsou pro ně víc, jak turistická „vyžehlenost“. Nedoporučoval bych to lidem starším, zcela bez jazykových schopností, nebo s menšími dětmi. Dá se to jistě zvládnout pokud máte dostatek odhodlání, ale nemohu to obecně doporučit. Skvěle vám může pomoci tento cestopis od Mirase nebo tento od naší čtenářky. Sledovat můžete i blog mé úžasné ženy o cestě kolem světa na levnocestuj.cz :). S rozpočtem se dá pohodlně vejít do 500Kč/osoba/den (tedy tisícovka na pár na vstupy, jídlo a skromné, ale čisté ubytování).

 

 

Hotely bereme bud přes Booking nebo na místě. Obojí se vyplatí více večer, kdy ceny neobsazených kapacit klesají. Guesthousů je všude plno, nemusíte se bát, že byste neměli kde spát. Doporučuji sledovat hodnocení a nesoustředit se jen na nízkou cenu.

 

Druhou variantou je najmout si řidiče, který vás bude vozit po ostrově a vždy někde přespíte. Co jsem slyšel, ceny začínají na 50 dolarech denně, ale nemám osobní zkušenost.

 

 

Třetí variantou, vhodnou zejména pro neanglicky mluvící, je využití srilanka-levne.cz, kde češka organizuje expedice po Srí Lance, spojené s dny odpočinku na pláži. Poměrně ideální pro rodiny s dětmi. Je s nimi dobrá domluva a pokud by se sešlo více zájemců na určitý datum, paní by pravěpodobně zařídila expedici čistě pro ně. Moji recenzi na ně si můžete přečíst zde >>

 

 

Čtvrtou variantou, kterou bych příliš nedoporučoval, ale zájemce si určitě najde, je přiletět do Colomba a zvolit čistě „plážovou oblast“. Tou je především jih ostrova, nabízející ty nejkrásnější pláže. Musím říct, že jak mě pláže příliš nelákají, tak ty na Srí Lance jsou nádherné. Opravdu tu naleznete to, co znáte z plakátů. Zde je např. pláž v Tangalle (focenou mnou na kompakt, omluvte tedy kvalitu).

 

sri lanka2

 

 

Já pro dnešní tip zvolil ubytování v Guest House Kind & Love, které je dobře hodnoceno, skvěle se k nemu dostanete vlakem (sem na jih jezdí vlaky relativně kvalitní, zhruba na úrovni ČD) a zbytek dojedete tuktukem do 15Kč, nebo se 5 minut projdete. Rezervovat ho můžete zde >>

 

Srí LAnka

 

 

Počítejte s tím, že jde o jednoduché ubytování s větrákem bez klimatizace. Pro batůžkáře je to myslím plně dostačující, během naší cesty po Srí Lance jsme vybírali přesně tenhle poměr ceny/kvality. Ubytování si můžete vzít i jen na pár dní a pak uvidíte, nebo to nechat celé „až na místě“ (ale rozumnější mi přijde vzít alespon 1-2 dny po příletu, než se člověk aklimatizuje a zvykne na časový posun).

 

Všechny hotely na Srí Lance na termín letenek 17. – 29. června (takže od 18., kvůli letu) naleznete zde >>

 

 

Srí Lanka na 12 dní za 9950Kč! (letenky + ubytování kousek od pláže)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!