Srí Lanka a její krásy

Srí Lanka a její krásy

Srí Lanka je vcelku velký ostrov plný krásné panenské přírody, čajových plantáží, olemovaný písečným pobřežím se spoustou kokosových palem. Narazíte zde jen na samé hodné lidi, kteří si sVámi budou chtít vždy popovídat o tom, odkud jste a poradit vám, pokud potřebujete.

Zájezdy na Srí Lanku, naleznete zde. Letenky na Srí Lanku můžete zakoupit zde.

<

Kdy oblast navštívit
Já jsem Srí Lanku navštívila vúnoru a to je dle počtu srážek asi nejlepší měsíc na pěkné slunečné počasí. Spříchodem jara už se počet dešťivých dnů zvyšuje a nastupuje období monzunových dešťů. Toto období trvá až do podzimu. Teplota oceánu byla vyhovující, pokud to srovnám schladným Atlantikem.


Časový posun:
Aktuální čas: Na Srí Lance si čas přetočíte netradičně o 4,5 hodiny vpřed.
Doba letu: Shodinovým přestupem vDubaji měl celý let trvat asi 10 hodin, my jsme však bohužel měli velké několikahodinové zpoždění.
Zásuvky: Zásuvky jsou sice trochu odlišné, ale vkoupelně jsme měli takovou, do které se vpohodě dala dát nabíječka na mobil, případně jsme si mohli vypůjčit redukci na recepci.


Před odjezdem

Očkování na Srí Lanku není potřeba, stačí se vybavit klasickými léky proti nevolnosti. Pokud jste velkými dobrodruhy, kteří chtějí zabrousit i do volné přírody doporučuje se mít sebou antimalarika.

Pro cestu na Srí Lanku je třeba si buď online předem a nebo až po příletu na letiště pořídit vízum, při první variantě zaplatíte za vízum 35 Dolarů.

Finanční náročnost

Pokud seženete levnou letenku na Srí Lanku, máte vyhráno, jelikož na Srí Lance je poměrně levno. Dokonce se vněkterých krámcích dá smlouvat, ale není to až tak běžné jako je tomu třeba vEgyptě. Prodávající má svou hrdost a pod určitou cenu zkrátka nejde. Na Srí Lance se platí srílanskou rupií (RS) kurz se pohybuje asi takto: 1 Dolar za 147 rupií. Pokud pojedete na vlastní pěst, je zde možnost, že vedle víz budou zkoumat i jestli máte dost peněz na cestu zpět ze země. Tím pádem doporučuji mít nějakou zálohu na účtě, avšak já vesměs platila vhotovosti.

Alkohol na Srí Lance je asi jediná věc která je poměrně drahá. Alkohol se zde smí prodávat pouze ve speciálních obchodech, vklasickém supermarketu jej nenajdete. Vždy je dobré zeptat se místních, kde se dá vokolí alkohol koupit, rádi vás nasměrují, nebo přímo zavedou.

Zajímavostí je, že na Srí Lance se slaví každý úplňěk a v tento den se dodržuje přísný půst, kdy se nepije alkohol a není některé potraviny, například maso. To nelze ani koupit v obchodech a dokonce i v hotelu, ve kterém jme byli se alkohol nepodával.

Jak se domluvit?

Velice mě překvapilo, jak místní lidé, i ti nejobyčejnější ovládají obstojně angličtinu (ikdyž spřízvukem), takže nebyl problém se domluvit. Když pak zjistil, že jsme češi, zkoušeli na nás i ruštinu.

Co sebou?
Sebou si určitě vezměte něco na nachlazení od klimatizace. Já jsem to trochu podcenila a vpůlce pobytu přišla o hlas. Naštěstí lékárna nebyla daleko a léky nebyly nijak předražené. Dále rozhodně opalovací krém svysokým faktorem, sluníčko je tu opravdu silné, hlavně přes poledne.

Doprava
My jsme měli zletiště zajištěný transfer, avšak vím, že na letiště jezdí pravidelně i vlak.
Po příletu na Srí Lanku si nelze nevšimnout množství tuk-tuků a jejich řidičů, kteří vás budou neúnavně vyzývat, že vás někam svezou. Je důležité vyjednat si cenu předem, ta pak platí pro obě cesty tam i zpět. Naopak půjčení aut a motorek se výrazně nedoporučuje kvůli velice chaotickému provozu. Když už si chcete přecejen půjčit auto, dá se půjčit i s místním řidičem.

Co se týká autobusů, lze jen konstatovat, že jezdí velice nepravidelně avšak často, takže stačí se postavit na zastávku ve správném směru a případně se doptat spolucestujích.

Typy na výlety

My jsme trávili dovolenou v Kalutaře a výlety jsme podnikali do blízkého okolí.

Chrám Kande Vihara

Ve městě Aluthgama se nachází chrám s největší sochou Buddhy na Srí Lance. V jeho okolí musíte mít zahalené ramena a kolena a navíc si zout boty. Vstupné mělo být zdarma, ale nakonec po každé osobě chtěli v přepočtu asi 20Kč. Nedaleko od chrámu jsme narazili na místní starající se o slona, a tam jsem si poprvé vyzkoušela na toto obrovské zvíře sednout. Cena za jednuvyfocení se na slonovi byla asi 300 Kč po dlouhém smlouvání.

Kalutara Bodhiya

Tato takzvaná Stupa je jediná, která je tak velká, že se do ní dá vstoupit. Uvnitř naleznete sochu Buddhy, ke které se nesmíte obracet zády, jen bokem.

Rybaření

Krásný zážitek je, když se domluvíte s místními na rybaření na širém oceánu. Tam jsem se i pokoušela poprvé v životě rybařit. Nakonec jsme narazili na korálový útes a nachytali celkem dost pestrobarevných ryb. Nakonec nám je místní ogrilovali a mohli jsme si je sníst na oběd. Opravdu není nic lepšího než ochutnat čerstvou rybu.

Pláže na Srí Lance

Asi za nejhezčí pláž je považovaná Mirissa Beach s bělostným pískem, nejlepší na plážích na Srí Lance však je, že slunce zapadá do oceánu a naskýtá se vám tedy nejen úžasný výhled ale i možnost pořízení krásných fotek.

Západ slunce v Kalutaře

Jeden z mnoha našich úlovků

Socha Buddhy v Aluthgamě

Pouliční ruch na Srí Lance, v popředí klasický dopravní prostředek na Srí Lance – Tuk Tuk, vzadu kamion převážející živého slona.

Vlaky na Srí Lance