Příruční zavazadlo versus odbavené zavazadlo, jaký je v nich rozdíl? Co do kterého zavazadla patří? Na co se mohou zaměřit kontroly na letišti? Využijte tipy a fígle při balení.

 

Co která zavazadla znamenají?

Příruční zavazadlo si berete sebou do kabiny letadla. Je velikostně i váhově omezeno. Bývá zpravidla zahrnuto v ceně letenky i u nízkonákladových aerolinek.
Odbavené zavazadlo odevzdáváte při odbavení před vstupem do letadla. Je přepravováno v zavazadlovém prostoru letadla. Nebývá vždy odbaveno zdarma, zejména u nízkonákladových aerolinek. Před každou cestou se vyplatí zjistit pravidla pro odbavení zavazadel u dané letecké společnosti.

 

 

 

Co patří do příručního zavazadla?

Veškerá elektronická zařízení, jakékoliv cennosti, doklady, peníze či kreditní karty nebo třeba léky, brýle, klíče apod. Jídlo a pití, pokud potřebujete vézt, tekutiny v celkovém objemu 1l – jedna lahvička s tekutinou může mít maximálně 100ml. Lehčí vrstva oblečení.

Pokud máte příruční zavazadlo jako doplněk k odbavenému zavazadlu, využijte místo třeba i na knížku, pokud cestujete s dětmi, přidejte plenky, dětskou stravu či hračky.
Pokud máte jako jediné zavazadlo, je potřeba využít maximálně i pro veškeré další věci. V takovém případě doporučujeme použít spíše měkké zavazadlo (např. batoh), místo kufříku.
Váhově bývá zavazadlo omezené, rozměry se pohybují kolem 55x40x20 cm.

Každá letecká společnost má parametry jiné. Doporučujeme před cestou zkontrolovat.

 

 

Co patří do odbaveného zavazadla

Vše ostatní, co považujete za nezbytné, vzít sebou na cesty. Kromě standardního oblečení, obuvi, hygienických potřeb, můžete např. oproti příručnímu zavazadlu zabalit i nůžky či jiné ostřejší předměty, suvenýry nebo alkohol, dobře zabezpečený pochopitelně. Vyvarujte se převozu osobních předmětů, jako jsou doklady, cennosti, hotovost apod., např. kvůli ztrátě zavazadla.
Limit hmotnosti zavazadel závisí na konkrétní společnosti. Obvyklé je zavazadlo s hmotností 23 kg. Nejpřísnější letecké společnosti povolují jen 15 kg, nejbenevolentnější až 32 kg.

 

Na co si dát pozor?

Tekutiny v příručním zavazadle mějte vložené od igelitového uzavíratelného sáčku. Hygienu zvolte v těch nejmenších baleních. Velké nespotřebujete a je jedno, zda má lahev 200ml a vy v ní máte zbývajících 30ml. Pokud byste takto překročili limit jedné lahve (max. 100ml), musí ze zavazadla ven.

Užíváte-li léky na předpis, mějte u sebe lékařské potvrzení. Vyhnete se zbytečnému vysvětlování (platí zejména u zneužitelných léků).

Zakoupíte-li cokoliv v duty free obchodu, uchovejte si vždy účtenku. Mohlo by se stát, že zakoupené zboží (např. alkohol) byste v opačném případě byli nuceni zanechat na letišti.

Kuřáci mohou mít u sebe v příručním zavazadle pouze jeden zapalovač, vložený do sáčku s ostatními tekutinami. Zákaz je převážet např. zápalky. Podívejte se na přehled povolené hmotnosti a velikosti zavazadel

 

Tipy a fígle při balení

Jak postupovat při samotném balení? Nachystejte si nejprve vše, co máte v úmyslu vzít sebou, na jednu hromadu. Osvědčená metoda je, když vyskládáte dno většími věcmi a teprve na ně budete vrstvit slabší materiály. Zkuste věci překládat přes sebe, nejen rolovat. Využijte mezery na kosmetiku, či drobné prádlo, případně využijte i prostor v obuvi na jiné drobnosti. Kosmetiku raději vždy uzavřete např. do sáčku. Zavazadlo zamkněte a zabalte do fólie. Můžete tak učinit již doma a využít např. potravinovou folii. Na letišti je tato služba zpoplatněna a trochu se zdržíte. Každopádně díky fólii je zavazadlo hůře zvenčí přístupné, zabráníte tak i případným oděrkám nebo jinému možnému poškození. Co se balení jednotlivých věcí týče, pochopitelně záleží i na typu dovolené. Jiné věci potřebujete na klasickou dovolenou k moři a jinak se vybavíte na cestování na vlastní pěst. Vlastně bývá zvykem, že na kratší dovolenou sebou balíme větší množství věci, které pak zůstávají v hotelu. Oproti tomu baťůžkáři musejí pochopitelně každou věc zvážit dvakrát. Vědí, že není radno balit zbytečnosti, které by jim pak mohly např. díky těžší váze celé cestování znepříjemnit.

 

 

Jak správně sbalit kufr do letadla?
Štítky:        

7 komentářů u „Jak správně sbalit kufr do letadla?

 • 28.6.2018 (10:37)
  Trvalý odkaz

  Můžu si vzít do příručního zavazadla opalovací krém, šampon apod. ve větším balení nebo musí být také do 100 ml? Děkuji.

  Reagovat
  • 3.7.2018 (18:18)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, nemůžete. Musí být max. ve 100ml lahvičkách, jejich počet je omezen na 10ks a mělo by to být v jednom pytlíku. Ten počet se tak moc nehlídá a často projedete i s větším množstvím lahviček. Těch 100ml se hlídá hodně pečlivě.

   Reagovat
 • 25.8.2018 (9:52)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, koupila jsem si průhledné lahvičky na kosmetiku s obj. 100ml, ale nejsou označeny. Je potřeba tak učinit?
  Děkuji

  Reagovat
  • 28.8.2018 (22:27)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, jedině abyste se v tom sama vyznala :). Kontrole je to jedno.

   Reagovat
 • 25.9.2018 (18:54)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,píšete,že v příručním zavazadle může být kapesní nůž.Jak dlouhá může být čepel? Děkuji Lenka

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!