Když Ryanair zřídil novou linku z Pardubic do Alicante, neváhala jsem ani vteřinu. V půlce června jsem s mým pětiletým synem Míšou vyrazila na dvoutýdenní průzkum pobřeží Costa Blanca.

 

 

Počasí se vydařilo, celou dobu bylo krásně slunečno. Moře už bylo příjemně vyhřáté na koupání. Ale hezky popořádku…

 

 

Díky příletu ve večerních hodinách a zdržení při půjčení auta jsme do hotýlku v Elche dorazili až kolem půlnoci. Naštěstí to nikomu nevadilo. Ráno jsme se vydali autem do centra města s cílem zaparkovat co nejblíže hradu. To se ukázalo jako docela problém, nakonec jsme tedy skončili v placených garážích.

 

 

Prohlídku Elche doporučuji!

 

 

Město je vyhlášené svou zahradou palem, která je největší v Evropě. Kolem 200 tisíc datlových palem roste na břehu řeky Río Vinalopó. My jsme po cestě od parkoviště prošli historickými uličkami starého města (historické centrum starého města ukrývá spoustu různých obchůdků a kavárniček), kolem pěkné radnice na Placa de Baix až na náměstí Placa del Congrés Eucaristic s bazilikou de Santa María. A to už se před námi zjevil Palacio de Altamira a hlavně spousta malých fontánek tryskajících z dlažby před palácem.

 

 

Míša, který se už od rána těšil na koupání, se ihned svlékl a dlouho se ve fontánkách cákal. Pak celý mokrý běžel do palmové zahrady za palácem a nakonec jsme pracně hledali cestu zpět k autu. Poradila nám až milá prodavačka, u které jsme si koupili palačinku.

 

 

Ještě doma před odletem jsem si našla na mapě, že od Elche směrem do vnitrozemí se nachází snad skoro v každé vesnici a městečku hrad. Hrady miluji! Takže jsme se vydali je prozkoumat. Brali jsme to hezky po řadě. Castell de la Mola a krásný kostel Santuario de Santa Magdalena (vždy mám radost, když se nějaký kostel jmenuje stejně jako já), impozantní hrad v Sax, Castillo de Villena, Biar a Castalla.

 

 

No, na jeden den bylo těch hradů trochu moc… Ale škoda je nevidět. Na další dny jsme už totiž měli zajištěné ubytování více než hodinu jízdy autem odsud.

 

 

U města Novelda se těží a zpracovává mramor. Zajímavou krajinu s mramorovými lomy uvidíte právě od hradu Castell de la Mola. K hradu jsme vystoupali úzkou klikatou silničkou, auto jsme nechali na přilehlém parkovišti a vyběhli jsme fotit.

 

 

Ještě víc než hrad nás nadchl nádherný secesní kostel Santuario de Santa Magdalena. Kostel byl postaven v letech 1918 až 1946 v katalánském modernistickém stylu místním stavitelem Jose Sala Sala. Na stavbě je vidět vliv Antona Gaudího, jehož byl Jose žákem.

 

 

Hrad Sax se tyčí na kopci za městem. Auto se dá nechat dole pod hradem, k hradu s velmi zachovalým opevněním vede hezká udržovaná pěší cesta parkem. Dovnitř jsme se nepodívali, měli zavřeno. Ale vyhlídka na okolní krajinu stála za to.

 

 

Castillo de Villena postavený v neznámé době (ale prý zcela jistě ne později, než ve 12. století) jsme zkoukli jen z dálky, protože se nám u něho nepodařilo zaparkovat. Ale stejně je to úžasné, že tu v každé vesnici mají svůj hrad! Ale tento ve Villena stojí přímo v centru vesnice a dostat se k němu autem je skoro nemožné. Takže jsme hned pokračovali dál až k hradu Biar. No, na tento hrad budu ještě dlouho vzpomínat.

 

 

Cesta k hradu byly příjemná, vedla dobře průjezdnými jednosměrkami starým městem. Dole pod hradem jsme zaparkovali na prostorném parkovišti a dál už jsme šli pěšky. Opět nás čekaly krásné vyhlídky a nahoře zavřený hrad. No nevadí, stejně jsme dovnitř nechtěli a stačí nám to taktu z venku.

 

 

Ovšem peklo nastalo při cestě zpět na hlavní silnici. Nevím, jestli jsem někde špatně nezabočila, ale jednosměrky nás zavedly do uzounkých uliček historického starého města. Tak uzounkých, že se místy nedalo skoro projet (až tak moc uzounkých, že jsem zde v nestřeženém okamžiku odřela zrcátko u půjčeného auta, což následně znamenalo 290 EUR pro autopůjčovnu, naštěstí jsme měla pojistku).

 

 

Po tomto zážitku jsem už mě přešla chuť zajíždět ještě k poslednímu hradu Castalla. Vidět ho od silnice nám stačilo. Stejně už se blížil večer a chtěli jsme se ještě po cestě někde okoupat a za včas přijet do městečka Polop, kde jsme měli následující dva týdny bydlet.

 

 

Co bylo dál? To se dozvíte v pokračování tohoto cestopisu!

Magdalena S

Španělská Costa Blanca – Díl 1. – Elche a hrady v okolí
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!