Edinburgh je dle mého jedno z nejkrásnějších měst Evropy, které mohu z vlastní zkušenosti doporučit. Bohužel ceny ubytování jsou v tomto městě opravdu hodně vysoko a tak je velmi obtížné, ho levnocestovatelsky navštívit. Následující tip proto využívá snad všeho, co využít jde – levných letenek, akční slevy na hotel, i momentálního propadu Libry. Výsledkem je, že můžete toto krásné město navštívit od čtvrtka do neděle za úžasnou cenu 2570Kč. Akční cena na hotel je platná pouze dnes a zítra. A s nákupem letenek bych také doporučoval neotálet.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji vám k přečtení tento podrobný návod >>

 

Odlet i přílet bude z dobře dostupné Bratislavy, kam se nejlépe dostanete s Eurolines nebo Student Agency. Průvodce Bratislavou naleznete zde >>

 

Letenky zakupte přímo u dopravce Ryanair.com a to na datum 19. – 22. ledna za 56€, tedy cca 1510Kč.

 

 

1

 

 

Cena je konečná a zahrnuje veškeré poplatky. V ceně letenky jsou dvě příruční zavazadla: velké 55 x 40 x 20cm  (max. 10kg) a malé 35 x 20 x 20cm. Jako vždy platí, že ceny letenek s obsazeností letadla stoupají.

 

Ubytování je obvykle velmi, velmi drahé. Proto si pomůžeme akcí od Easyhotel.com a za pokoj od čtvrtka do neděle, zaplatíme 70 liber, tedy cca 2100Kč / 2 osoby a 1050Kč za osobu. Půjde o skromné ubytování, ale na přespání dostačuje a poloha je skvělá. Samozřejmě si můžete připlatit a získat lepší ubytování, to už je na preferencích každého.

 

 

1

 

 

 

Přestože nejnavštěvovanějším městem britských ostrovů je bezpochyby Londýn, Edinburgh se v kráse britské metropoli bez pochyb vyrovná. Není náhoda, že se o hlavním skotském městě v mnoha prestižních turistických časopisech píše jako o nejkrásnějším městě celé Británie.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Edinburgh Airport

Autobusové spojení

Nejlevnější dopravu do centra města tradičně zajišťují autobusy. Nejlevnější je linka 35, se kterou se za 1,50 £ dostanete za necelou hodinu na Ocean Terminal či Scottish Parliament. Autobusy linka 35 jezdí v 15 až 30 minutových intervalech. Mnohem rychlejší je linka 100, která Vás během půl hodiny doveze do centra na Waverley Bridge. Autobusy linky 100 jezdí každých 10 minut, jízdné činí 4,50 £. Noční spojení mezi 00:40 a 4:20 zajišťuje linka N22, která jezdí v 30 minutových intervalech na Waverly, cena činí 3 libry. Jízdenky na autobusy zakoupíte v příletové hale ve stáncích, u řidiče, nebo dokonce s předstihem na internetu.

 

Tramvajové spojení

Velice pohodlně se lze z letiště dostat také prostřednictvím speciální tramvajové linky, se kterou se lze za cca 35 minut dostat na stanice v centru typu Princes Street, Edinburgh Park či Haymarket. Tramvaje jezdí každých 8 až 12 minut a za jízdenku, kterou koupíte v automatech ve stanici, zaplatíte 5 £ (zpáteční za 8 £).

 

 

edin-air

 

 

Jak se pohybovat po městě?

 

Autobusy

Nejrozšířenější formou veřejné dopravy v Edinburghu jsou autobusy. Prakticky všechny městské autobusové linky patří pod společnost Lothian Bus, kterou vlastní město. Autobusy jsou klasicky značeny čísly, noční spoje jsou zvýrazněny písmenem N. Denní doprava probíhá cca od 5:00 do 00:00, zbytek obstarávají noční spoje.

 

Tramvaj

Od května roku 2014 funguje v Edinburghu velice moderní tramvajová linka spojující centrum města s letištěm. Tramvaj projíždí stanicemi Princes Street, Haymarket, Murrayfield Stadium, Stenhouse a Gyle shopping centre, a nabízí proto rychlý transport po centru města. V tramvaji platí stejné tarify jako v autobusech, na každé stanici se navíc nachází automat, ve kterém je možné zakoupit jízdenky.

 

Jízdné

Jednorázová jízdenka platná na všech tramvajových i autobusových spojích vyjma těch na letiště stojí 1,50 £, většinou se ale vyplatí spíše denní jízdenka za 4,00£. Tyto dva typy jízdenek se dají zakoupit na jakékoliv tramvajové stanici. K dispozici jsou i tzv. CitySmart Card a Ridacard, které se ovšem vyplatí pouze při dlouhodobých pobytech.

 

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

V Edinburghu je sice možné zakoupit si turistickou kartu Edinburgh Pass, vzhledem k ceně karty a faktu, že mnoho významných památek typu Národní muzeum, Botanické zahrady, Royal Mile či Národní galerie jsou otevřeny zdarma, se koupě nevyplatí.

 

Během letních prázdnin probíhají v hlavním městě Skotska megalomanské festivaly, které lákají davy návštěvníků. Pokud vyloženě nejedete do města kvůli festivalům, vyplatí se odložit návštěvu na podzim či zimu, kdy jsou cenyubytování i služeb výrazně nižší.

 

 

Postcard from sunny Edinburgh in summer
Postcard from sunny Edinburgh in summer

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Edinburgh Castle

Monumentální hrad ze 7. století Edinburgh Castle je dominantou celého města, hrad se nachází vysoko na kopci a díky své strategické pozici nebyl nikdy dobyt.

 

Holyrood

Holyrood je bývalý klášter, který byl postupně přestavěn na palác. Dnes budova slouží jako sídlo britské královské rodiny při návštěvách Skotska. Prakticky během celého roku je palác otevřen veřejnosti, spatřit můžete bohatě zdobené interiéry i rozsáhlý Holyrood Park.

 

Royal Mile

Royal Mile je ulice dlouhá přesně jednu skotskou míli (1,8 km) vedoucí od hradu až po Holyroodské opatství. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších skotských ulic, nalezneme zde malebné domky, restaurace i obchody se suvenýry. Každoročně se zde také koná mnoho letních festivalů, z nichž nejznámější je Military Tatoo.

 

Katedrála St. Giles

Katedrála St. Giles nacházející se na Royal Mile je nejdůležitější sakrální budovou ve městě. Katedrála byla vybudována na začátku 12. století, během své existence však byla několikrát přestavěna a současná podoba pochází z rekonstrukce z 19. století.

 

Národní muzeum

Skotské národní muzeum nabízí velice poutavé sbírky mapující dějiny Skotska, které se rozhodně vyplatí vidět. Vstupné je zdarma.

 

Národní galerie

V Národní galerii sice nalezneme díla světoznámých jmen, mnohem větší pozornost je však poutána k malířům pocházejícím ze Skotska.

 

Královská botanická zahrada

V Edinburghu nalezneme velice populární zahradu, ve které se nachází deset skleníků s neuvěřitelným množstvím exotických květin. Botanickou zahradu je nejlepší navštívit na jaře, kdy zde většina rostlin kvete.

 

 

edin-map

 

 

Program na jeden den

9:00 – 11:00 – prohlídka Národního muzea

11:00 – 11:30 – přesun k hradu

11:30 – 13:30 – prohlídka Edinburgh Castle

13:30 – 13:45 – přesun dolů k St. Giles Cathedral

13:45 – 15:00 – prohlídka katedrály

15:00 – 15:30 – přesun přes Royal Mile k Holyroodu

15:30 – 17:00 – prohlídka Holyrood Palace

17:00 – 17:30 – přesun k Royal Botanic Gardens

17:30 – 19:30 – prohlídka Botanické zahrady

 

 

Skotsko (Edinburgh) na prodloužený víkend za 2570Kč! (letenky + hotel na 4 dny)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!