Singapur + Bali z Vídně za 14990Kč (kombinace letenek tam i zpět, mnoho termínů)

Singapur + Bali z Vídně za 14990Kč (kombinace letenek tam i zpět, mnoho termínů)

Výhodných letenek společnosti British Airways z Vídně do Singapuru za 11990Kč využijeme v dalším levnocestovatelském tipu. Nemusíme totiž zůstat jenom u nich, ale navštívit velmi levně i Bali (letenky jsou k dostání již od 3 tisíc). Velkou výhodou je, že termínů je celá řada a s cenou se tak dostanete do 15 tisíc. Levných letenek na Bali je přitom letos jako šafránu.

<

Tip pro Vás: Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

Cokoliv kupujte jen tehdy, když víte co děláte :). To platí samozřejmě vždy, ale tento tip bych doporučil alespoň trochu zkušenějším cestovatelům, kteří mají s létáním zkušenosti. U navazujícího low-costu může dojít ke změně letu, je třeba počítat i s možným zdržením na trase Vídeň – Singapur atd. Naopak pro znalejší cestovatele to může být skvělá kombinace k poznání Singapuru, Bali a např. i Malajsie. Počítejte také s tím, že na trase Singapur – Bali máte za nejnižší cenu jen příruční zavazadlo a odbavené je za příplatek (nicméně letět na Bali jinak než s batohem nemá moc smysl).

Osobní tip: pokud kouříte el. cigaretu, nechte ji doma. V Singapuru jsou zakázány, hlídají to a vyhazují :/.

Hlavní letenky na trase Vídeň – Singapur – Vídeň zakupte zde <<Kalendář termínů >>

Přípoj na Bali můžete najít např. na Momondo.com. Doporučoval bych vám dostatečnou rezervu pro případ zpoždění či posunutí letu.

Po příletu na Bali si vyberte v bankomatu na letišti peníze, vyjde to výhodněji jak směnárny a je tam vysoký limit (to na Bali nebývá moc pravidlem). Odmítněte všechny nabídky odvozu včetně oficiálního okénka s taxi, projděte krytým parkovištěm ať se dostanete ven z letiště a stopněte si taxi. Trvejte na zapnutí taxametru. Někdy bez taxametru jet nechtějí, protože na cizincích rádi vydělávají, ale nedejte se a klidně si vemte jiného taxíka. Jezdí jich tu spousty. Cesta z letiště do hotelu v Kutě by měla stát mezi 50-100Kč, záleží kam konkrétně. Pokud stejně jako já preferujete Ubera, tak na letiště nesmí jezdit. Postup je pak stejný, odejděte cca 300 metrů od letiště a zavolejte si ho. Rozdíl v ceně do Kuty ale nečekejte, nás obojí vyšlo na zhruba 60Kč.

Na první 1-2 noci si vemte hotel v Kutě, pro aklimatizaci a srovnání časového posunu. Pokud chcete do centra nočního života, tak dobrou volbou je Maxi hotel. Je přímo naproti velkým diskotékám, má i bazén a vypadá dobře. Jen je tam hodně hluk, no :). Zarezervujte ho přes Booking až v den pobytu, má pravidelné slevy a dá se koupit deluxe pokoj za 500kč/noc.

Následně se rozhodněte co dál. Někdo upřednostní zůstat v Kutě, protože je to levné a má tam v podstatě vše, co potřebuje – pláž, služby, noční život. Jiný si půjčí motorku a ostrov si projede. A pro někoho je zase snem zůstat v luxusním hotelu a z něho podnikat výlety. Nelze říct, co je nejlepší, záleží na preferencích a možnostech každého.

Pokud si chcete ostrov projet, jel bych do Ubudu a tam si půjčil motorku. Průvodce po Bali, naleznete zde. Skvěle vám také může posloužit blog mého známého zivotnabali.cz

Pokud byste ubytování co nejlevněji a nevadí Vám zůstat v Kutě (ono to zase tak hrozné není, je to spíš o cílech a hodně turistů jinam nejezdí), tak zajímavě vychází toto ubytování

Pokud preferujete před poznávačkou ostrova jen klid a relax mimo hlavní město, doporučil bych vám z vlastní zkušenosti D’Tunjung Resort & Spa. Na zrelaxování, je to skvělé místo. Doporučil bych ho starším lidem, nebo naopak rodinám s malými dětmi, pro které nepřipadá v úvahu nějaké ježdění po motorce. Snadno si v místní cestovce objednáte výlety po celém ostrově, které nejsou na naše poměry ani příliš drahé (viz. níže)

a

V reálu to vypadá ještě mnohem lépe jak na fotkách. Resort má mladého a schopného manažera, bývalého cestovatele, který se opravdu snaží o vaši spokojenost. Jíst můžete přímo v resortu, ceny jsou tam srovnatelné s ČR (cca 100Kč za jídlo), nebo vyjděte ven a zhruba 300 metrů nalevo po silnici naleznete warung místní babičky, která vaří za pár korun a naprosto luxusně. Za 40Kč se tam bohatě najíte a olizovat se budete až za ušima :). Prodává i místní pálenku Arak, kterou určitě doporučuji vyzkoušet s ovocnou štávou (když se od resortu dáte cca 100 metrů doprava, tak v potravinách mají bohatý výběr ovoce a hned vám ho odštaví). Jestli vás čeká cesta dál, nakupte si ji klidně do zásoby, stojí u babči cca 60Kč za láhev a ne všude ji seženete. Zdejší Arak je navíc prý nejlepší z celého Bali.

Protože se mě už víc lidí ptalo na kouzelnou babču s Arakem pod pultem, tak tady je mapa :).

1

Kousek od resortu je i cestovní kancelář, která vám zajistí výlety v podstatě po celém ostrově. Motorka/půjčení auta je samozřejmě levnější způsob, ale není to pro každého. Tady relativně levně dostanete krásné auto s klimatizací a profi řidičem. Část cen naleznete zde, ale usmlouvat to jde o více jak polovinu. Pokud byste jeli ve 4, nebo kupovali více výletů, tak i více. Není prý ani problém složit výlet přesně podle vašich požadavků.

p1090122

Dostat se k tomuto resortu můžete Uberem. Dostat se zpět do Denpasaru je možné bud drahým taxíkem, nebo levnou místní dopravou. Jezdí tu dodávka sbírající lidi po cestě a kdo chce, ten na ni zamává. Cena je 100Kč za osobu. Když vám místní budou tvrdit, že jinak než taxíkem to nejde, nevěřte jim. Nám to taky tvrdili. Moc jsem to nechápal, bud v tom mají zmatek, nebo tam funguje systém „dnes pomůžu odrbat turistu já tobe, zítra pomůžeš ty mě“. Vážně nevím.

Pokud si nechcete půjčovat auto/motorku, nainstalujte si Ubera. Ve 2 lidech se vyplatí obvykle více, než soukromí dopravci. A v poměru cena/čas/pohodlí, zcela jistě vedou. Bohužel ne všude smějí vyzvedávat, místní vláda taxíkářskou mafii podporuje jak jen může a tak do některých turistických míst nesmí jezdit vyzvedávat (ale odvézt Vás tam mohou). Na motorce budte případně velmi opatrní, provoz je dost chaotický a znám dost Čechů, co na to doplatili. Ono to vzhledem k rychlostem nebývají smrtelné úrazy, ale i rozbité koleno na náladě nepřidá :). Rozhodně bych nedoporučoval jet na motorce a nemít pojištění.

Co se týká očkování, doporučujou se žloutenky + tyfus. Pokud byste ale jeli do resortu a jedli v kvalitnějších restauracích, pokládám to poměrně za zbytečné. Doporučoval bych se držet dál od opiček, na fotkách je to roztomilý, ale jinak už jsou to odrzlý spratci a slyšel jsem o hodně kousnutích. Což je velmi nemilé kvůli vzteklině, i když očkování máte, stejně musíte na injekce.

Podmínky vstupu na Bali

Pokud jedete navštívit Bali na dobu kratší, jak 30 dní, máte víza zdarma a nic se neplatí. Nutný je pas s 6 měsíční platností.

Ceny na Bali

Co se cen na Bali týká, bydleli jsme obvykle za zhruba 400-500Kč/2 osoby/noc (hezké, čisté bydlení, obvykle s bazénem), ale dá se i mnohem levněji, pokud Vám stačí místo na přespání. My jsme pak mířili do Austrálie a dalších drahých lokalit, kde se spalo, jak se dalo, tak jsme si poslední relatině levnou lokalitu chtěli užít :). Za jídlo dáte kolem 40-70Kč. U obojího by šlo platit méně i více, pro nás to byla taková rozumná střední cesta. Drahý je tu především alkohol, včetně piva. Výjimkou je Arak, to je v podstatě jediný způsob, jak se opít bez hypotéky. Druhou možností je vychytávat různé akce na alkohol v podnicích, ale z toho druhý den tak bolí hlava, že to doporučit rozhodně nemohu :). Motorku si pak půjčíte za cca 150Kč, zase záleží jakou, kde a na kolik to usmlouváte.

Čím platit na Bali

Platí se tu Indonéskou rupií, kurz je zhruba 1:2, když odpočtete nuly. Pokud něco stojí 100.000 rupií, je to za 200Kč. Tedy ne úplně, ale pro hrubý odhad je to takhle dobré počítat. Dávejte pozor na bankomaty a vybírejte v těch, umístěných v bance. Hrozí reálně zneužití vaší karty. Osobně to mám nastavené tak, že jakmile je pohyb na účtě, přijde i email. Doporučuji to hlídat podobně, určitě to nepodceňujte. Pokud chcete raději využívat směnárny, obejděte jich více – kurz se často dost liší. Celkově je nejrozumnější pořídit si na cestování speciální účet, kam si posíláte peníze po menších částkách z hlavního účtu. Za sebe bych doporučil Equa bank, zřídí účet zdarma na počkání, výběry v zahraničí stojí tuším 9Kč a pokud uvedete při zřízení jako referenci číslo 774969766, dostanete zdarma 100Kč (a já také, ale kvůli tomu to nedoporučuji, kdybych si nemyslel, že je do ciziny nejlepší, tak ho nepoužívám).

Celkově budte na peníze hodně obezřetní, místní žijí z cca 3 tisíc na měsíc a tak se snaží dostat z turistů, co jen to jde. Tedy ne všichni, ale zvlášt v turistických částech, je to většina. Z hotelu vám tak zavolají schválně drahého taxíka, protože z toho mají provizi, platíte jiné ceny než místnáci a často vám tvrdí, že něco levněji zkrátka nejde, i když vědí, že je to hloupost. To se děje všude v Asii, ale tady jsou tak nějak více organizovaní :). Jinak nejsou zlý a ono jim to nejde ani moc vyčítat, ale je třeba si na to dávat pozor. Že člověk babičce zaplatí o 5Kč více zase tak nevadí, ale proč platit taxíkářům nového iPhona.

Pokud uvítáte místního průvodce mluvícího česky, můžete napsat na email nabali@post.cz a zkusit se domluvit na ceně a rozsahu. Osobní zkušenost s ním nemám, ale slyšel jsem na něj chválu. Ohledně letenek se ho neptejte, nemá s tím nic společného :).

A na závěr pár fotek z našeho putování ?

p1080821 p1090265 p1090310 p1090316 p1090431 p1090530 p1090560 p1090692 p1090796 p1090905 p1090922