První leteckou zahraniční dovolenou jsem se svým synem absolvovala, když mu byl jeden rok a tři měsíce. Spolu s kamarádkou a jejím malým chlapečkem jsme se v září s cestovní kanceláří vypravili do letoviska Primorsko v Bulharsku. Tento cestopis bych ráda věnovala maminkám, které mají také malé dítě a zvažují s ním vyjet poprvé na zahraniční dovolenou.

 

jaaa

 

Bulharsko jsem volila se ze dvou důvodů. Zaprvé jsem v Bulharsku zatím ještě nikdy nebyla a zadruhé se nám podařilo sehnat zájezd s odletem z Brna za velmi výhodnou cenu.

 

sam_2164

 

Při rezervaci zájezdu ještě nebyly známé letové časy, a proto jsme s kamarádkou obě trochu dostaly strach, když jsme se posléze dozvěděly, že na odlet z Brna bude probíhat v nočních hodinách. Nakonec jsme ale vše v pohodě zvládly. Spícího Míšu jsem ve dvě v noci přendala z postele do auta a pak na letišti z auta do kočárku (přeprava kočárku byla v ceně zájezdu). Hluk letiště malého probudil, tak jsem pak velmi ocenila hrací koutek pro malé děti, který na brněnském letišti mají. První Míšova cesta v letadle proběhla také ukázkově. Při vzletu a příletu jsem kojila, aby mu nezalehlo v ouškách (nechápavé pohledy některých spolucestujících mi nevadí, dítě je mi přednější).

 

sam_2352

 

Pak už nás čekal krásný týden v Primorsku, malém letovisku na pobřeží Černého moře v jihovýchodním Bulharsku. Primorsko leží přibližně 50 km od letiště v Burgasu. Samotné město není nijak turisticky zajímavé, jezdí se sem skutečně jen za odpočinkem u moře.

 

sam_2180

 

Primorsko má dvě pláže, severní a jižní. Náš hotel ležel v centru města, měli jsme to tedy na pláž blízko. Jak avizovala CK ve svém popisku zájezdu, k moři to bylo jen pár metrů.

 

sam_2264

 

Blízko jsme to ale měli ke kamenité oblasti mezi oběma plážemi, kde se ale nedalo koupat. Na skutečnou pláž (ať už severní nebo jižní) jsme to měli poměrně dál. S tímto fenoménem jsem se setkala v popisu nabídek různých CK už několikrát a je třeba si na něj při výběru zájezdu dávat pozor. Pro nalákání turistů CK avizují blízkost pláže u hotelu, bohužel se však často nejedná o pláže vhodné na koupání či o takové, na nichž by chtěl turista strávit hezký den. Pěkné pláže jsou pak často od ubytování více vzdáleny.

 

sam_2358

 

Většina novějších hotelů Primorska leží u severní městské pláže. Pláž je hezká, udržovaná, písečná, moře čisté a poměrně mělké. V září bylo moře krásně vyhřáté a na koupání tedy vhodné i pro malé děti.

 

sam_2354

 

Půjdete-li dál po severní pláži směrem od města, pláž se stává stále divočejší, až narazíte na přírodní rezervaci Perla, v níž se nacházejí písečné duny.

 

sam_2244

 

Oproti jižní pláži bývají na severní větší vlny, proto jsme s dětmi většinou volily spíše pláž jižní.

 

sam_2171

 

Nevýhodou severní pláže bylo pro nás také to, že v blízkosti centra města je pláž přístupná pouze po schodech (vozily jsme děti na pláž v kočárcích).

 

sam_2183

 

Jižní pláž, která se táhne až ke Kitenu, je přístupná po visutém mostě nad řekou. Chcete-li víc soukromí (ale také míň udržované pláže) je možné jít po silnici směrem ke Kitenu a poté na pláž odbočit až za městem. Výhodou pláží za městem je, že nejsou placené.

 

sam_2343

 

V severní i jižní městské pláži pro nás byl problém najít místo, kam bychom si s dětmi mohli dát na hodinu deky a neplatit přitom celodenní zapůjčení lehátka a slunečníku.

 

sam_2300

 

V blízkosti pláží (i přímo na plážích) jsou roztroušené bary a hospůdky, je tedy možné si přímo na místě zakoupit občerstvení. Jelikož ale v nabídce neměli žádné jídla vhodné pro děti, chodily jsme s kamarádkou a jejím synem na jídlo do některé z místních restaurací (kterých je v Primorsku hodně).

 

restaur

 

Jídlo je možné zakoupit také v některém z bufetů, které nabízejí fastfoodová jídla v bulharském stylu. Jídla z bufetů ale bohužel byla hodně mastná a pro děti tedy nepříliš vhodná. Snídaně v našem hotelu byla bohužel v podobném mastném stylu (např. míchaná vajíčka plavající v oleji), obě naše děti a pak i my jsme si nejspíš právě díky místní stravě dovezli z Bulharska domů nepříjemnou gastroenteritidu.

 

sam_2168

 

Samotné město Primorsko na mě působilo takovým zvláštním neutěšeným dojmem. Město nebylo vysloveně špinavé, ale ani moc čisté. Chybělo mi více zeleně a celkový dojem kazila zástavba z komunistické doby. Přesto (asi díky nízkým cenám zájezdů a teplému moři) se Primorsko v letních měsících stává téměř českou kolonií. V některých restauracích je dokonce možné narazit na jídelní lístky v češtině. Nám se podařilo ve městě najít českou restauraci s nabídkou klasických českých jídel (což jsme kvůli dětem ocenily).

 

sam_2178

 

Co se mně (a hlavně Míšovi) v Primorsku líbilo, bylo množství dětských hřišť a také venkovních tělocvičen (na nichž se kromě dospělých zabaví i děti). Také mnoho restaurací, barů a hotelů myslí na děti a mají zřízeny venkovní dětské hrací koutky.

 

sam_2360

 

Co je ještě na městě a jeho okolí zajímavé?

 

sam_2172

 

V Primorsku je hezký malý přístav s malinkatým majákem (u jižní pláže).

 

sam_2173

 

Další lodě kotví na řece vtékající v Primorsku do moře.

 

sam_2186

 

Za městem u severní pláže je jezdecký klub, kde si můžete zapůjčit koníka na vyjížďku.

 

sam_2239

 

Romantická je procházka po přímořské promenádě mezi severní a jižní pláží (jedná se o zpevněnou cestu vedoucí podél moře, nečekejte zde žádné obchůdky a bary).

 

my

 

V centru města je spousta obchůdků se suvenýry.

 

sam_2316

 

Budete-li míst štěstí, podaří se Vám město navštívit v době konání jedné z mnoha lidových slavností. Nám se podařilo shlédnout průvod žen oblečených v krojích a poté jsme si na náměstí vyslechli, jak tyto ženy zpívají bulharské lidové písně.

Magdalena S

S batoletem poprvé letecky k moři – Bulharsko
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!