Rozhovor s blogerkou Šárkou (SurfTheEarth.eu) o nomádství a cestě kolem světa

Rozhovor s blogerkou Šárkou (SurfTheEarth.eu) o nomádství a cestě kolem světa

Rádi byste před tím, než se usadíte a založíte rodinu prožili nezapomenutelné dobrodružství? Pokud se k tomuto názoru hlásíte všemi deseti, bude dnešní rozhovor určený právě vám. Blogerka a překladatelka na volné noze, Šárka z blogu SurfTheEarth.eu, vás už naladí na tu správnou vlnu!

FB: https://web.facebook.com/surftheearthsm/ IG:https://www.instagram.com/surftheearth___/

<

Ahoj Šárko, představ se nám prosím – kdo je Šuri a proč zrovna „SurfTheEarth“?

No, jak bych se ve zkratce představila… Jmenuji se Šárka, ale všichni mi už od pradávna říkají Šuri, ani nevím, jak to vzniklo. Je mi 24 a mám už delší dobu přítele, se kterým od začátku tak nějak plánujeme budoucnost. A protože už jsme v pokročilejším stádiu našeho vztahu a začali jsme přemýšlet o zvětšení naší rodiny, tak jsme si řekli, že než se usadíme, tak ještě trochu pocestujeme. ´´Trochu´´ znamená v našem případě rok, dva, možná 5, to ještě úplně nevíme. V této době bychom chtěli projet spoustu krajin a zajímavých míst, ale hlavně – naučit se surfovat! Vlastně i tak vznikl můj blog a jeho jméno – Surf (naše hobby) the Earth (prostě svět, rýmovalo se to, tak jsem to tam šoupla ).

To je velké rozhodnutí! Co očekáváš, že vám taková cesta přinese?

Vždy si říkám: ,,hlavně nic neočekávej!’’ Očekávání jsou nejhorší, většinou si totiž přeješ něco super a fajn, no a když to tak není, tak přichází zklamání… Mám připravený seznam, kde jsem si přeci jen vypsala svá očekávání (nebo snad i cíle..?), tento můžeš již brzy najít na mém blogu.

Proč jste spojili cestu zrovna se surfingem, čí to byl nápad?

Byl to nápad přítele Marťa, který se do surfu nejprve zamiloval na Hawaii, poté ve Španělsku, kde jsme byli spolu a tak mi navrhl kompromis – pojedeme na cestu kolem světa (kterou jsem vždy chtěla já), ale spojíme ji se surfem! A podle toho tedy taky vybíráme místa, kam pojedeme..

Všimli jsme si, že tvůj blog SurftheEarth.eu, je už teď plný zajímavých článků a videí – chytlo tě blogování?

Díky! Chtěla bych své myšlenky rozšiřovat mezi co nejvíce lidí, tak proto jsem začala psát svůj blog už teď, abych si vybudovala nějaké publikum. Taky proto, aby lidi (i já sama) mohli sledovat naše kroky už od začátku a rovněž bych vždy po čase chtěla dělat nějaká srovnání, anebo co jsme si před cestou mysleli a co je naopak realita. Konkrétně mám na mysli třeba ta očekávání, zda se naplnila, nebo se ubíráme úplně jiným směrem…

Kde všude jsi sbírala zkušenosti a co na tvých stránkách čtenáře LevnoCestování určitě zaujme?

Zkušenosti ‘’sbírám’’ už léta, cestování a objevování mě začalo bavit po prvním výletu za tetou do Prahy, kdy jsem byla ještě malý prďoš . Teta mě vzala do akvária, na muzikál, do Zlaté uličky, atd. Mamka mě posadila samotnou na vlak a já se vydala jako velká holka do velkoměsta. Za touto tetou jsem rovněž o pár let později vyjela (v 17, 18 a 19 letech) do Londýna za svou první letní, zahraniční brigádou. No a tam už jsem byla prakticky odkázána sama na sebe, v práci se samozřejmě mluvilo jen anglicky, tohle byla pro mne má dosavadní největší životní zkušenost. A potom se nabalovaly další a další a já si už dlouho v hlavě nosím sen nezávisle cestovat po světě, který se mi od září naplno splní!

Co na mých stránkách vaše čtenáře zaujme? Na tuto otázku je těžké odpovědět, každý si najde, co se mu líbí. Možná můj styl psaní, naše cesta kolem světa, surfování (a někdy dost srandovní pohled na něj) nebo má samotná osoba – těžko říct..:)

Skloubit práci s cestováním je snem mnoha dobrodruhů. Jak se plánujete na cestách živit?

Úplně si nemyslím, že je to sen každého, práce přes internet (a na cestách) má své výhody i nevýhody, ale to by bylo asi na dlouho. Napsala jsem na toto téma článeka natočila i video, kde vykládám o tom, co dělám, kde to dělám, jak to dělám a tak dále.. Myslím tím práci samozřejmě! 😀 Můj Marťa je PR & Marketing manager, takže beztak dělá veškerou práci přes počítač, a tak se domluvil se šéfem, že to pojmou jako takovou delší pracovní cestu. 

Nějaká kritéria, podle kterých jste trasu vybírali?

Kritérií je spousta. Tím úplně nejhlavnější je však tento – musí být na daném místě surfový spot (a v tom měsíci se tam skutečně bude dát surfovat). Protože naše cesta je v první řadě spojena se surfováním. Ani v Thajsku nemůžeme (nechceme) zůstávat měsíc na místě, které je možná krásnější, než-li Phuket (třeba Chiang Mai), protože se tam nedá surfovat (není to u oceánu nebo surfového spotu). Druhým kritériem je internet, protože ten potřebujeme téměř denně. Asi tudíž nepojedeme na dva týdny někam do brazilské jungle bez signálu, to si teď prostě nemůžeme dovolit. Dalším jsou přijatelné ceny letenek, i když i tady celkem ulítáváme – chceme jet totiž na Nový Zéland, Fiji, Tahiti, Hawaii, atd. – no a právě do těchto míst jsou celkem drahé lety. Všechny další kritéria jsem také vypasala na blogu. (článek:http://surftheearth.eu/podle-ceho-vybirame-mista-ktera-navstivime/,pozn. red.)

Do jakých míst vás hledání vln letos zavede a kde vás můžeme sledovat?

To záleží na tom, kam budou levné letenky a zda v tom místě bude zrovna sezóna na surf. S jistotou však víme, že první měsíc strávíme na jihu Thajska a poté se začátkem října přesouváme na Bali, kde zatím plánujeme být zhruba 6 týdnů. Pokud se nám indonésie zalíbí, tak ji ještě trochu projedeme (já chci strašně na Komodo Island) a následně se přesuneme víc na východ.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na vaše příběhy z divokých vln!