Jednoho dne jsem se rozhodla, že chci konečně navštívit Paříž a tak jsem si naplánovala jeden celý víkend, který byl doslova napěchovaný památkami a poznáním.

 

Nejdříve pár základních informací:

Délka cesty: autobusem téměř celou noc, letadlem pár hodin

Měna: Euro

Jazyk: Francouzština, domluvíte se i anglicky ale nejvíce si místní získáte pokud se naučíte základní fráze v jejich rodném jazyce.

 

 

Cesta autobusem trvala skoro celou noc ale ráno okolo 8 hodiny už jsem se ocitla v centru Paříže. Prvním cílem nemohlo být nic jiného, něž Eiffelova věž. Na tu se už takto brzy ráno stojí dlouhé točité fronty pod její ocelovou konstrukcí. Nakonec se dostala řada i na mě a po zaplacení zhruba 13 Eur jsem si zvolila tu možnost vyjít pěšky do 1. patra a následně využít výtah až na samý vrchol věže. Opravdu nedoporučuji pro osoby se strachem z výšek, já jej sice nemám, ale i tak se mi trochu točila hlava. I když byl parný srpnový den, na samotné špici to hodně foukalo,takže se mi mikina ještě hodila. Poté, co jsem se pokochala tím krásným výhledem kolem dokola, čekalo mě ještě vystát frontu na cestu dolů.

 

Galerie Louvre

Další na seznamu míst, které nelze vynechat byla známá galerie Louvre. Pro milovníky historie by se pouze zde dal strávit celý den, mě ale stačilo projít se vyzdobenými chodbami a podívat se na nejvýznamnější dílo v Louvre, kterým je bezpochyby obraz Leonarda da Vinciho, Mona Lisa. Před vchodem do galerie je téměř turistická povinnost vyfotit se u skleněné pyramidy, jež je vysoká 21 metrů.

 

Zahrada královského paláce

Tato krásná zahrada se nachází nedaleko Louvre a svádí k odpočinku. Najdete zde množství pohodlných laviček a kolem vás budou spokojeně poskakovat vrabci a loudit po vás kousky jídla. 

 

Vítězný oblouk

Oblouk se nachází uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle. Cestou od oblouku doporučuji vydat se bulvárem Champs-Élysées s množstvím světových obchůdků včetně Disney Store a mnoho stánků se suvenýry.

 

Katedrála Notre-Dame

 Katedrála se nachází na ostrově Île de la Cité na Seině uprostřed historického centra města. Dostanete se tam přez jeden z těch klasických pařížských mostů pro zamilované. Vstup do katedrály byl při mé návštěvě zdarma a podle toho také vypadala fronta a proto jsem se rozhodla tento vstup oželet a prohlédla jsem si pouze okolí katedrály.

 

Okružní plavba po Seině

Pokud se chcete pokochat Paříží trochu netradičně, doporučuji využít okružní plavby, ceny se pohybovaly okolo 15 Eur a vždy vás zavezou zpět odkud jste připluli.

 

Doprava po Paříži

Metro: Metro je velice přehledně značeno jak v samotném dopravním prostředku tak před vstupy do něj a pokud víte kam se chcete dostat nemůžete zabloudit. Jedná se o nejrychlejší způsob přepravy a proto jsem jej při svém pobytu nejvíce využívala. Přestupní místa jsou také velice přehledně značeny světelnými tabulemi Correspondance. Plánek všech stanic si můžete zdarma obstarat i v některých zastávkách metra. Na jízdné je nejvhodnější zakoupit si 24 hodinový neomezený lístek, který platí ve všech druzích dopravy.

 

Nákupy v Paříži

Než jsem se vydala na tento výlet, zjišťovala jsem si to je typickým suvenýrem a co určitě ochutnat, jelikož ráda poznávám nové chutě dálek.

Palačinky

Palačinky si můžete dát téměř na každém rohu ve stánku a nebo přímo v palačinkárně. Mají různé druhy jak sladkých tak slaných variant. Mě nejvíce zaujala sladká varianta s kaštanovým džemem.

Víno

K Francii patří neodmyslitelně také víno a jeho pěstování. Rozhodně doporučuji připlatit si nějaký ten peníz za kvalitní francouzské víno jako suvenýr domů. 

Sýry

Sýry k vínu prostě patří a ty francouzské jsou zárukou dobré kvality a chuti!

Eiffelova věž

Je to asi nejtypičtější suvenýr, který se vyskytuje na různých upomínkových předmětech. Jako památka na toto krásné město poslouží dostatečně.

 

Romantická Paříž a všechny její krásy
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!