Jelikož se může stát, že jeden ostrov vám je málo, tak jsem během Erasmsu na Kypru opět hledala levné letenky a možnost vycestovat se přímo nabízela. Podařilo se nám objevit let z kyperského Paphosu na Krétu. Koupily jsme zpáteční letenku do Chanii u Ryanair za 32 euro a naše krétské dobrodružství mohlo začít. (pozn. Pro ČR – Krétu se dostanete z Prahy do Heraklionu či například z Katowic do Chanii, lowcost letenky můžete vyhledat například na www.kiwi.com).  A jen tam mimochodem – podle řecké mytologie se tu narodil Zeus, tak to stojí za omrknutí!

 

<

 

Náš výlet se odehrával v polovině dubna, počasí nám přálo: kolem 26 stupňů, moře je samozřejmě více vyhřáté přes hlavní sezónu a na podzim. Avšak v moři jsme se koupaly bez problémů a pláže nebyly přeplněné turisty. Jelikož jsme chtěly za necelé čtyři procestovat celý ostrov a vidět, co možná nejvíce, tak jsme zvolily pronájem auta. Auto jsme si pronajaly v Chanii ve středu města (4 osoby, 4 dny –  cca 30 euro/osoba s plnou nádrží se vším všudy), přesnou cenu si nepamatuji, ale vím, že se to určitě vyplatilo více, než cestování místními autobusy. Takže za čtyři dny projet skoro celý ostrov? Výzva přijata!

 

 

Chania a okolí

 

Letiště v Chanii se nachází asi 25 min. shuttle autobusem od středu města. Cena je 2,5 €. Rozpis je pravidelně aktualizovaný a naleznete jej na těchto stránkách: http://rethymnon.com/TheBus-Bus-Service-Crete/timetabledet.php?line=32&lg=2 Zde jsou také jiné autobusové spoje, ale my jsme je díky pronájmu auta nevyužívaly. Ubytovaly jsme se přes Airbnb kousek od středu města (8€/osoba/noc). Chania je krásné městečko, určité doporučuji – úzké a historické uličky jako v Itálii nebo Provance v kombinaci s řecko20160414_163156u atmosférou. Při procházce večerním městem jsme potkaly šedesátiletou paní z USA, která prodává v obchodu se suvenýry a podělila se s námi o její lovestory, kdy jako dvacetiletá jela na Krétu na letní brigádu a druhý den potkala jejího do dnes stávajícího manžela a zůstala na Krétě. Také jsme spolu s Australanem pomáhaly zachraňovat v přístavu pejska jedné krétské paní. Pejsek byl zachráněn a když jsme u přístavu –  V Chanii ho musíte  navštívit – Venetian Harbour! Je celý obklopen řeckými restauracemi.  V okolí se nachází muzeum námořnictva, maják, tržiště. My jsme se cítily trošku jako v bludišti plném místních suvenir shops, která byly otevřeny až do pozdních večerních hodin. V restauraci vám nabídnou zpravidla kromě vámi objednaného jídla i předkrm a desert, jeho součástí je Ouzo či Rakija (místní alkoholová pálenka). Nezbytnou součástí dne se pro vás stane také frappé.

 

Na druhý den po probuzení a jsme vyrazily prozkoumat západní část ostrova. A stálo to za to!

 

 

Co musíte vidět?

 • TOP! Balos lagoon – jedním slovem neuvěřitelná nádhera. Laguna, kterou si určitě nemůžete nechat ujít! Dostanete se k ní z parkoviště asi za 25min. pěšky údolím, které obklopují hory (vidíte na úvodním obrázku).
 • Elafonissi beach – jedinečná pláž s růžovým pískem, sledovaly jsme tu u majáku západ slunce na nejjihozápadněji položeném bodě ostrova. Asi kolem hodinky a půl od Chanii. Tuším, že je zde i autobusová zastávka.

 

20160414_185916

 

 

  Heraklion (Iraklion)

Po projetí západní části ostrova jsme pokračovali směr Heraklion, kam jsme dorazily kolem půlnoci. Ještě teď si pamatuji výhled z okýnka auta na noční moře a krásně osvětlené město. Ubytovaly jsme se opět přes Airbnb, kousek od středu města.  Musím říct, že Heraklion není tak krásný jako Chania, ale má něco do sebe, přístav je nádherný a město je obrovské. Jeden den jsme měly relax, takže jsme zvolily pláž kousek od Heraklionu – na Krétě je krásné a průzračné moře snad skoro kdekoliv a kdybych měla porovnat Kypr (který je mou srdeční záležitostí) a Krétu – tak Kréta se mu určitě vyrovná, ne-li na několika místech je ještě lepší!

 

 

A co navštívit tady a v okolí?20160415_175011

Určitě si běžte projít město – opět nádherný přístav, u přístavu plno rybích restaurací, krámky se suvenýry, kde jsme dostaly pozvání i na typickou Rakiji.  Nedaleko přístavu se nachází i shopping centrum (s free wifi). My jsme se najedly právě v jedné z rybích restaurací u přístavu.

 

 • Venetian Loggia – palác v Heraklionu, kousek od nákupního centra a po cestě do přístavu

 

 • Koules Fortress – symbol Heraklionu, nachází v přístavu

 

 • Kdo má rád muzea, může navštívit: Archeologické Muzeum, Muzeum Historie nebo The Battle of Crete Museum. Kostel Agios Titos, Kostel Agia Ekaterini Sinaites či Basiliku svatého Marka

 

 

V okolí:

 

Knossos palác: asi 5 km jižně od Heraklionu se nachází tento nejslavnější a největší v Řecku.  Palác je sice moc nadnesené slovo, dnes můžeme vidět pozůstatky a trosky, ale určitě must see z Kréty! Vstupné jsme měly jako studentky zdarma. V areálu se nachází také Minoan palace.

 

 

  20160416_112844

 

 

  Rhetymno

 

 Náš výlet jsme završily prohlídkou Rethyma. V Rethymu jsme se zastavily při zpáteční cestě do Chanii. Rethymo je středně velké město s promenádou kolem moře, vedoucí k historickému centru a hradu. Ceny zde byly ve srovnání s předchozími městy nejnižší.

 

Prošly jsme si město, tržiště a najedly se v rybí restauraci u pláže. A pak frrr domů na Kypr. Jasně, „domů“… Byl to hrozně zvláštní pocit, když člověk přemýšlí, že jede domů – ne domů, jak „domů“ do ČR z dovolené. Ale jede z dovolené, do jakési „mezi-reality“. Když to shrnu, bylo to jedno velké dobrodružství, improvizace jako vždy!

 

20160416_142631

   

Sacred Monastery of Arkadi – cestou z Herakionu do Rethyma jsme navštívily tento Monastery.

 

 

 

 

Ceny: Jak jsem již naznačila, ceny nás kupodivu překvapily – bohužel ne pozitivně. Celkové srovnání  – V Chanii jsou ceny vysoké, vyšší než na Kypru (a to Kypr je dražší destinace). Heraklion (hlavní město) je už o něco levnější a Rhetymno má ceny přiměřené.

 

 Další tipy, kam se vydat na Krétě:

 • Seitan Limania Beach – pěkná pláž nacházející se kousek od Chanii
 • Lake Kournas – jezero mezi Chanii a Rethymem
 • Preveli Beach – nenavštívily jsme, ale prý pěkný pláž v jižní části ostrova
 • Gramvousa Fortress – ostrůvek kousek od Balos beach
 • Cave Of Zeus – mezi Rhethymem a Heraklionem se nachází místo zrození Zeuse
 • Tabakaria – památka, oblast Chania
 • Therisso Villagehistorická vesnice kousek od Chanii
 • Phalasarna – další krásná pláž, na západní straně ostrova (kousek od Balos lagoon)

…a dále taky východní část ostrova! Více o nejen mých Erasmus zážitcích zde.

 

Adéla M.

Roadtrip po antické Krétě!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!