Rady a tipy, jak na práci v Austrálii

Rady a tipy, jak na práci v Austrálii

Láká vás práce v zahraničí? Austrálie je v posledních letech velmi vyhledávanou lokalitou. V následujícím návodu se dozvíte, jak začít hledat pracovní pozici, co je třeba zařídit před cestou, nebo jaká je průměrná mzda v zemi u protinožců.

<

Jak najít práci v Austrálii

Vždy si nejdříve rozmyslete, jaký druh práce chcete vykonávat. Spousta Čechů odjíždí k protinožcům v páru, zde je dobré si uvědomit, že se vám nemusí povést sehnat práci ve stejné lokalitě a budete muset za ní dojíždět větší vzdálenost (např. v Sydney). Z ČR odjíždějte vždy s dostatečnou finanční rezervou. Hledání práce může trvat několik dní, ale i týdnů.

Práci v Austrálii můžete hledat několika způsoby:

– na internetu
– osobně (dáte CV přímo na prodejně, ve firmě)
– na doporučení (od příbuzného, kamaráda)
– přes personální agenturu

Přes internet

Stejně jako u nás, i v Austrálii je mnoho portálů sdružujících nabídky práce podle filtru, který si zadáte do vyhledávače. Odpovědi zasílejte co nejrychleji, poptávka po práci je opravdu veliká. Jsou to například:

www.jobs.com.au
www.careerjet.com.au
www.seek.com.au
www.mycareer.com.au

Osobně

Vytiskněte si pár desítek vašeho CV a projděte městem skrz na skrz. nevadí, že nemají ve výloze, že někoho shání. Zkoušejte štěstí i tak. Na prodejně se pokuste požádat o zavolání manažera, kterému životopis předáte.

Na doporučení

Získat práci na doporučení je asi ten nejjednodušší a nejlepší způsob. Sledujte i skupiny Čechů a Slováků žijící v Austrálii, na Facebooku je jejich komunita poměrně rozšířená a poradí vám jistě i tam. Pokud plánujete práci v Austrálii spojit se studiem, ptejte se spolužáků ve škole, kam chodí, nebo jestli o něčem neví.

Přes personální agenturu

Můžete zvolit buď australskou, nebo českou agenturu. Přes českou agenturu si tak můžete zajistit práci již před plánovanou cestou. Což vám ušetří čas, i peníze.

Často vyhledávané pozice

Práce na farmě

Typickou prací je sbírání ovoce, tzv. fruit picking. V této práci jste placení obvykle podle nasbíraného množství ovoce. Pokud se dostanete do zpracovatelské linky, hodinová sazba se pohybuje mezi 16 – 18 AUD na hodinu. Výhodou je, že vám postačí základy angličtiny a tuto práci téměř vždy seženete, je jich totiž velká nabídka. Nevýhodou je, že je práce závislá na počasí a tak je jí někdy příliš málo a někdy zase až příliš. Práce je fyzicky náročná, připravte se tedy na to, že budete sedět, ohýbat se, klečet, nosit těžké košíky, apod.

Práce v restauraci

Tato pozice je velmi populární a zvládne se jí naučit skoro každý. Pokud chcete ušetřit pár korun, dovezte se oblek a společenské boty již z ČR. Doporučuji si pořídit kvalitní boty, na nohách strávíte takřka celý den.

By: Les Chatfield

Jaká je mzda?

Výše vašeho platu závisí na mnoha faktorech. Odvíjí se od lokality, kde budete působit, po sezónnost, vaše zkušenosti či úroveň vaší angličtiny. Obvykle platí, že dostáváte peníze každých 14 dní, na některých místech dokonce každý týden.

Zaměstnavatel je povinen odvádět za vás daně a penzijní připojištění (tzv. superannuation). O superannuation si můžete po svém odletu z Austrálie (např. z České republiky) požádat zpět a bude vám vyplaceno.

Průměrná mzda na hodinu je cca 16,50 AUD (315 Kč). Opět zde závisí na místu a ostatních faktorech práce, kterou děláte.

Pracujte jako student

Prakticky od prvního dne nástupu do školy můžete začít pracovat. Pokud budete v Austrálii pracovat v rámci studentských víz, můžete odpracovat maximálně 20 hodin týdně. V době „prázdnin“, tedy v mezidobí vašich kurzů pak můžete pracovat časově neomezeně. Neomezeně můžete také pracovat jeden měsíc po skončení vašeho kurzu.

Jestliže chcete v Austrálii spojit školu a práci, je důležité dobré nastavit období školy a prázdnin. Při studiu VOŠ trvá výuka většinou 36 týdnů a na plný úvazek můžete pracovat 4 měsíce ročně. Univerzity a soukromé školy se statutem Higher Education mají výuku zpravidla 24-30 týdnů. Poplatky za toto studium jsou však o něco vyšší. Zajímavou volbou je studium angličtiny v Austrálii s kombinací VOŠ, získáte tak 4-8 týdnů, kdy můžete pracovat na plný úvazek navíc.

Práce v Austrálii (pokud nejste student)

Pracovat v Austrálii bez studia je možné, budete ale potřebovat pracovní povolení, které získáte na úřadě na základě víza. Nejčastěji se bude jednat o Skilled Migration.

Pracovní vízum – jak jej získat a jaké podmínky splňovat

S pracovním vízem můžete v Austrálii pracovat po dobu jednoho roku. Doposud bylo možné vyjet do Austrálie pouze na turistická víza anebo studentská víza. Pokud chtěl člověk pracovat v Austrálii, zažádal si o studentská víza, která mu umožňovala částečně pracovat (např. 20 hodin týdně).

Jaké jsou požadavky?

– věk uchazeče 18 – 35 let
– musíte být buď student vysoké školy, nebo mít dokončené minimálně 2 roky studia na vysoké škole anebo mít minimálně titul Bc. (bakaláře) z vysoké školy
– doložitelnou úroveň angličtiny (prokazuje se certifikátem TOEFL nebo IELTS)
– finanční částku ve výši 5 000 AUD na bankovním účtu (cca 97 000,- Kč)

Pro koho jsou working holiday víza určena?

Working holiday víza jsou ideální pro ty, kdo chtějí vyrazit do Austrálie na delší pracovní pobyt. Víza vás opravňují k legální práci.

Co zařídit před cestou

– životopis (v AJ)
– motivační dopis (v AJ)
– australský bankovní účet (bude vám tam posílat zaměstnavatel výplatu)
– reference z předchozího zaměstnání v angličtině
– požádat o australské daňové číslo (TFN), případně u některých prací rovněž o australské číslo obchodního rejstříku (ABN)

Australské daňové číslo

Abyste mohli pracovat v Austrálii, je potřeba vlastnit australské daňové číslo (Tax File Number – TFN). Podání žádosti o toto číslo je jednoduché a zdarma. K žádosti potřebujete pouze cestovní pas. Jakmile tuto žádost podáte, máte statut držitele karty a můžete začít pracovat. Důležité ale je, říct svému zaměstnavateli, že konkrétní daňové číslo donesete v nejbližší možné době, jakmile ho obdržíte. Žádost o daňové číslo můžete podat elektronicky na adrese https://www.ato.gov.au.