Na konci července jsem procestovala Moldávii a ráda bych se s vámi podělila o svoje zážitky, zkušenosti a praktické tipy z této chudé, ale nádherné země. Moldávie je zapomenutou zemí Evropy, která stále ještě čeká na objevení turisty. Přitom toho má Moldávie svým návštěvníkům hodně co nabídnout. Jde o zemi úchvatné přírody, slunečnicových polí, pozoruhodných jeskynních klášterů, tradičních vesniček s původním stylem života, výborného vína a největších vinných sklepů na světě. Mne Moldávie naprosto okouzlila. Doufám, že vás následující článek zaujme a inspiruje k návštěvě této překrásné, turismem dosud nedotčené země.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Letenky do Moldávie zakoupíte zde.

 

Bodový plán cesty Moldávií

Následující plán cesty zahrnuje hlavní moldavské krásy, které mě naprosto úchvátily a dle mého názoru by je žádný návštěvník Moldávie neměl opomenout. Můžete mezi nimi cestovat vlastním či pronajatým autem. Jde o zastávky, které se nacházejí poměrně blízko u sebe, takže není nutné zdolávat žádné dlouhé úseky. Jednou z možností je jet vlastním autem z České republiky, přičemž však najedete kolem 3 000 km a cesta tam i zpátky včetně cestování Moldávií vám zabere zhruba 10 dní. Další možností je se vydat do hlavního města Kišiněvu letecky a pronajmout si tam auto. Na procestování Moldávie při této variantě vám bude bohatě stačit týden. Záleží jen na vás.

 

Kišiněv – hlavní město

Codrii – národní přírodní rezervace

Cricova – největší vinné sklepy světa

Orheiul Vechi – jeskynní klášter, krásná příroda a tradiční vesnice

Tipova – jeskynní klášter a krásná příroda

 

Příroda Tipova/Foto: Samocestování

 

Co musíte v Moldávii vidět a zažít

Tradiční moldavský způsob života

Moldavsko je nejchudší evropskou zemí a mimo města panuje stále ještě tradiční způsob života. Na venkově lidé převážně bydlí v jednoduchých krásně malovaných domech zelené nebo modré barvy, chodí si pro vodu s vědrem ke studni, děti pobíhají bosé po ulicích a hrají si s toulavými psy a na lukách se pasou krávy. Zemědělství zde zůstává hlavním zdrojem obživy. Jednou z tradičních moldavských vesnic je např. vesnice Butuceni, která se nachází pod jeskynním klášterem Orheiul Vechi.

 

 

Jeskynní kláštery v přírodě

Moldávie nabízí poznávání hned několika jeskynních klášterů. Tím nejznámějším je jeskynní klášter Tipova na severo-východě země. Hrbolatá štěrková silnice vede k pravoslavnému kostelu Tipova, odkud se dá podniknout sestup k jeskynnímu klášteru. Je odtud nádherný výhled na koryto řeky a okolní krajinu. Cestou dolů k jeskynnímu klášteru si dejte pozor na hady, kteří se v oblasti vyskytují. Sama jsem jich potkala několik. V cíli uvidíte pozoruhodné jeskyně, které původně sloužily jako svatyně a příbytky pro mnichy. Jeskyně jsou vyzdobené pravoslavnými obrazy, kříži, svícny a barevnými koberci a střeží je tradičně oblečený pravoslavný kněz.

 

Kostel Tipova/Foto: Samocestování

 

Dalším jeskynním klášterem je Orheiul Vechi, který leží jižně od Tipova asi 30 km za městem Orhei. Orheiul Vechi se nachází v nádherné přírodě v oblasti jakéhosi kráteru. Kráter je obrovský a po jeho skalnatém hřbetu se dá chodit a obdivovat zdejší krajinu ze shora. Výhled je tak překrásný, že zde probíhá focení moldavských svateb. Do skalního útesu jsou vytesány svatyně a primitivní příbytky, které dříve sloužily mnichům. Na vrcholku skály stojí pěkná pravoslavná bazilika a kaplička.

 

Orheiul Vechi/Foto: Samocestování

 

Hlavní město

Hlavním moldavským městem je Kišiněv, který leží přibližně ve středu země. Stejně jako celá Moldávie, je i Kišiněv zhruba desítku let pozadu oproti ostatním hlavním městům Evropy. V centru města se nacházejí převážně socialistické budovy či pravoslavné kostely a na okrajích Kišiněva stojí hradby starých panelákových domů. Přesto anebo právě proto je však Kišiněv velice zajímavý a má jedinečné kouzlo, které nikde jinde nepoznáte. Nepotkáte zde téměř žádné turisty, ale místní obyvatele, kteří jsou velmi milí a přátelští. Nejzajímavější pamětihodností města je megalomanský socialistický vojenský památník v podobě pěti obrovských červených pušek opřených o sebe, mezi nimiž hoří věčný oheň. Památník střeží vojáci. V Kišiněvě dále stojí za vidění Náměstí vítězství s pravoslavnou katedrálou, zvonicí a Vítězným obloukem, Nádražní náměstí s pěknou budovou nádraží a novodobým pomníkem obětem Stalinova režimu. Odpočinout si můžete v jednom z mnoha parků – Kišiněv je díky množství parků údajně jedním z nejzelenějších měst Evropy.

 

Památník Kišiněv/Foto: Samocestování

 

Největší vinné sklepy světa

Obec Cricova, která se nachází nedaleko hlavního města, je proslulá pěstováním vína. Vinice se zde táhnou v dlouhých řadách a přímo pod obcí se ukrývají největší vinné sklepy na světě v délce 120ti km, které vznikly z původních chodeb používaných pro těžbu vápence. Je možná jejich prohlídka, při které se vinnými sklepy z důvodu jejich rozlehlosti projíždí vláčkem. Prohlídku je vhodné pro jistotu rezervovat dopředu a vyjde v přepočtu na cca necelých 500 Kč za osobu. Trvá přibližně hodinu a půl. Před hlavním vstupem do sklepů je obchod s místními víny. Vyhlášené jsou především zdejší Muškát a Sauvignon. Vína jsou výborná a ceny díky moldavské cenové hladině skvělé.

 

Vinné sklepy Cricova/Foto: Samocestování

 

Úchvatná příroda

Po celé Moldávii se nacházejí překrásná slunečnicová pole. Tisíce žlutých hlav těchto krásných květin se otáčí k slunci a vytváří tak nádherný pohled na žluté moře pod modrou oblohou. Přestože jsem slunečnicových polí viděla v Moldávii mnoho, pokaždé mi svou krásou vyrazily dech.

Milovníci přírody jistě uvítají možnost navštívit některou z moldavských národních přírodních rezervací. Jednou z nich je rezervace Codrii u obce Lozova, která se nachází západně od hlavního města. Přírodní rezervace se pyšní pěknou krajinou a lesy bohatými na vzácné živočichy a rostliny.

 

Slunečnicové pole Moldávie/Foto: Samocestování

 

Moldavská kuchyně

Moldavská kuchyně je velmi dobrá, zdravá a určitě stojí za ochutnání. Moldavským národním jídlem je tzv. mamaliga. Mamaliga je kukuřičná kaše posypaná sýrem a obvykle podávaná se skopovým masem a smetanovou omáčkou. Tento tradiční moldavský pokrm je výborný a vaří ho v téměř každé restauraci. Dalším typickým jídlem je tzv. placinta – placka s různými příchutěmi, např. bramborovou, brynzovou nebo koprovou. Moldavsko je proslulé také svými výbornými saláty z červené řepy a kopru. Z polévek jedí Moldavané především boršč nebo zamu – kuřecí vývar s nudlemi.

Co se týče pití, holdují Moldavané především vínu. Aby také ne, moldavské víno je jedno z nejchutnějších na světě a produkuje se zde ve velkém. Mezi místními je oblíbené především víno značky Purcari, které je na zdejší poměry poněkud drahé. Lahev vyjde v přepočtu na necelých 200 Kč. Já jsem vyzkoušela Purcari v podobě bílého suchého Pinot Grigio a můžu říci, že šlo o jedno z nejlepších vín, co jsme kdy pila. Z piva pijí místní především moldavské pivo značky Chisinau, které je moc dobré. Po celé Moldávii jsou k dostání také české značky piva, jako např. Kozel, kterého mají Moldavané velmi rádi.

Pokud hledáte levnou a zároveň chutnou variantu stravování, doporučuji navštívit některé z místních bister. Např. v kišiněvském bistru Tik Tak si vyberete z množství tradičních a chutných moldavských pokrmů a poté zaplatíte za váhu talíře. Ceny jsou velmi příjemné – za talíř plný jídla zaplatíte cca 20 – 35 Kč.

 

Moldavská mamaliga/Foto: Samocestování

 

Praktické tipy

 

Kdy jet

Vhodná doba pro návštěvu Moldávie je kdykoliv od dubna do října, kdy je zaručeno teplé počasí. Nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen, ve kterých se můžou teploty pohybovat až kolem 35ti stupňů. Pokud preferujete příjemné, ale ne tolik horké teploty, vydejte se do Moldávie na jaře nebo na podzim.

 

Doprava

Do Moldávie lze sehnat zpáteční letenky z České republiky do hlavního města Kišiněvu od cca 3 000 Kč. Pro nejvýhodnější cenu sledujte náš web levnocestovani.cz, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji. Jestliže se vám nechce čekat na akční letenky nebo jste vázáni konkrétním termínem, můžete použít náš vyhledávač výhodných letenek. Dobrými vyhledávači letenek od nízkonákladových společností jsou také stránky azair nebo kiwi. Pokud nekupujete letenku v akci, zakupte ji v dostatečném časovém předstihu, kdy bývají letenky zpravidla levnější. Zkuste si sebou vzít jen příruční zavazadlo, abyste ušetřili za poplatek za odbavené zavazadlo. Tip, jak na to, najdete zde. Pokud si v Moldávii budete chtít pronajmout auto, rezervujte si ho v co nejvyšším předstihu na stránkách ověřených Rentalcars – cena může být až o polovinu nižší než při rezervaci na poslední chvíli. Samotné cestování po Moldávii vlastním či pronajatým autem je pak již jednoduché. Dejte si pozor pouze na stav silnic, zvláště ty vedlejší jsou opravdu ve špatném stavu. Dálnice a silnice, které dotovala EU jsou však v pořádku. V ranních a večerních hodinách si dejte na silnicích i dálnici zvýšený pozor, jelikož je přecházejí krávy jdoucí z pastvy – na to vás však dopředu upozorní varovné značky. V Moldávii je nutné mít dálniční známku, která se prodává hned na hranicích. Stojí 4 eura na týden. Pokud do Moldávie přijíždíte přes hraniční přechod, buďte připravení na to, že celníci často zdržují nebo hledají záminku, proč vás do země nepustit. Vyřeší to úplatek ve výši několika euro. Je to smutné, ale je to tak. Ceny pohonných hmot v Moldávii jsou velmi příjemné. Nafta stojí kolem 17 Kč/litr. Při tankování si dejte pozor na to, zda je možné platit platební kartou nebo je nutné mít hotovost.

 

Ubytování

V Moldávii doporučuji ubytovat se u místních lidí přes stránky Airbnb. Díky této službě nejlépe poznáte lokální kulturu i obyvatele, u kterých budete bydlet za nízkou cenu. Airbnb nabízí v Moldávii levné pokoje či dokonce celé domy nebo byty, které seženete už od 200 Kč za noc pro 2 osoby. Navíc můžete ušetřit, protože pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevy. Více informací najdete zde. Další možností hledání ubytování jsou servery, které umožňují porovnání cen ubytování. Velice rozšířené jsou stránky booking.cz, budgetplaces.com či trivago.cz. Nemusíte se bát ani hledání ubytování na poslední chvíli až na cestě. Moldávie je levnou zemí a ceny ubytovacích zařízení vás překvapí spíše příjemně. Dejte si ovšem pozor, abyste s hledáním hotelu začali včas – vzhledem k tomu, že Moldávie je ještě turismem téměř nedotčená, může hledání ubytování mimo města zabrat delší dobu.

 

Přeji šťastnou cestu!

 

Putování MOLDÁVIÍ křížem krážem
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!