Putování MOLDÁVIÍ křížem krážem

Putování MOLDÁVIÍ křížem krážem

Na konci července jsem procestovala Moldávii a ráda bych se s vámi podělila o svoje zážitky, zkušenosti a praktické tipy ztéto chudé, ale nádherné země. Moldávie je zapomenutou zemí Evropy, která stále ještě čeká na objevení turisty. Přitom toho má Moldávie svým návštěvníkům hodně co nabídnout. Jde o zemi úchvatné přírody, slunečnicových polí, pozoruhodných jeskynních klášterů, tradičních vesniček spůvodním stylem života, výborného vína a největších vinných sklepů na světě. Mne Moldávie naprosto okouzlila. Doufám, že vás následující článek zaujme a inspiruje knávštěvě této překrásné, turismem dosud nedotčené země.

<

Letenky do Moldávie zakoupíte zde.

Bodový plán cesty Moldávií

Následující plán cesty zahrnuje hlavní moldavské krásy, které mě naprosto úchvátily a dle mého názoru by je žádný návštěvník Moldávie neměl opomenout. Můžete mezi nimi cestovat vlastním či pronajatým autem. Jde o zastávky, které se nacházejí poměrně blízko u sebe, takže není nutné zdolávat žádné dlouhé úseky. Jednou z možností je jet vlastním autem zČeské republiky, přičemž však najedete kolem 3000 km a cesta tam i zpátky včetně cestování Moldávií vám zabere zhruba 10 dní. Další možností je se vydat do hlavního města Kišiněvu letecky a pronajmout si tam auto. Na procestování Moldávie při této variantě vám bude bohatě stačit týden. Záleží jen na vás.

Kišiněv – hlavní město

Codrii – národní přírodní rezervace

Cricova – největší vinné sklepy světa

Orheiul Vechi – jeskynní klášter, krásná příroda a tradiční vesnice

Tipova – jeskynní klášter a krásná příroda

Příroda Tipova/Foto: Samocestování

Co musíte vMoldávii vidět a zažít

Tradiční moldavský způsob života

Moldavsko je nejchudší evropskou zemí a mimo města panuje stále ještě tradiční způsob života. Na venkově lidé převážně bydlí vjednoduchých krásně malovaných domech zelené nebo modré barvy, chodí si pro vodu svědrem ke studni, děti pobíhají bosé po ulicích a hrají si stoulavými psy a na lukách se pasou krávy. Zemědělství zde zůstává hlavním zdrojem obživy. Jednou ztradičních moldavských vesnic je např. vesnice Butuceni, která se nachází pod jeskynním klášterem Orheiul Vechi.

Jeskynní kláštery v přírodě

Moldávie nabízí poznávání hned několika jeskynních klášterů. Tím nejznámějším je jeskynní klášter Tipova na severo-východě země. Hrbolatá štěrková silnice vede kpravoslavnému kostelu Tipova, odkud se dá podniknout sestup kjeskynnímu klášteru. Je odtud nádherný výhled na koryto řeky a okolní krajinu. Cestou dolů kjeskynnímu klášteru si dejte pozor na hady, kteří se voblasti vyskytují. Sama jsem jich potkala několik. Vcíli uvidíte pozoruhodné jeskyně, které původně sloužily jako svatyně a příbytky pro mnichy. Jeskyně jsou vyzdobené pravoslavnými obrazy, kříži, svícny a barevnými koberci a střeží je tradičně oblečený pravoslavný kněz.

Kostel Tipova/Foto: Samocestování

Dalším jeskynním klášterem je Orheiul Vechi, který leží jižně od Tipova asi 30 km za městem Orhei. Orheiul Vechi se nachází vnádherné přírodě voblasti jakéhosi kráteru. Kráter je obrovský a po jeho skalnatém hřbetu se dá chodit a obdivovat zdejší krajinu ze shora. Výhled je tak překrásný, že zde probíhá focení moldavských svateb. Do skalního útesu jsou vytesány svatyně a primitivní příbytky, které dříve sloužily mnichům. Na vrcholku skály stojí pěkná pravoslavná bazilika a kaplička.

Orheiul Vechi/Foto: Samocestování

Hlavní město

Hlavním moldavským městem je Kišiněv, který leží přibližně ve středu země. Stejně jako celá Moldávie, je i Kišiněv zhruba desítku let pozadu oproti ostatním hlavním městům Evropy. Vcentru města se nacházejí převážně socialistické budovy či pravoslavné kostely a na okrajích Kišiněva stojí hradby starých panelákových domů. Přesto anebo právě proto je však Kišiněv velice zajímavý a má jedinečné kouzlo, které nikde jinde nepoznáte. Nepotkáte zde téměř žádné turisty, ale místní obyvatele, kteří jsou velmi milí a přátelští. Nejzajímavější pamětihodností města je megalomanský socialistický vojenský památník v podobě pěti obrovských červených pušek opřených o sebe, mezi nimiž hoří věčný oheň. Památník střeží vojáci. VKišiněvě dále stojí za vidění Náměstí vítězství spravoslavnou katedrálou, zvonicí a Vítězným obloukem, Nádražní náměstí spěknou budovou nádraží a novodobým pomníkem obětem Stalinova režimu. Odpočinout si můžete vjednom zmnoha parků – Kišiněv je díky množství parků údajně jedním znejzelenějších měst Evropy.

Památník Kišiněv/Foto: Samocestování

Největší vinné sklepy světa

Obec Cricova, která se nachází nedaleko hlavního města, je proslulá pěstováním vína. Vinice se zde táhnou vdlouhých řadách a přímo pod obcí se ukrývají největší vinné sklepy na světě vdélce 120ti km, které vznikly způvodních chodeb používaných pro těžbu vápence. Je možná jejich prohlídka, při které se vinnými sklepy zdůvodu jejich rozlehlosti projíždí vláčkem. Prohlídku je vhodné pro jistotu rezervovat dopředu a vyjde vpřepočtu na cca necelých 500 Kč za osobu. Trvá přibližně hodinu a půl. Před hlavním vstupem do sklepů je obchod smístními víny. Vyhlášené jsou především zdejší Muškát a Sauvignon. Vína jsou výborná a ceny díky moldavské cenové hladině skvělé.

Vinné sklepy Cricova/Foto: Samocestování

Úchvatná příroda

Po celé Moldávii se nacházejí překrásná slunečnicová pole. Tisíce žlutých hlav těchto krásných květin se otáčí k slunci a vytváří tak nádherný pohled na žluté moře pod modrou oblohou. Přestože jsem slunečnicových polí viděla vMoldávii mnoho, pokaždé mi svou krásou vyrazily dech.

Milovníci přírody jistě uvítají možnost navštívit některou zmoldavských národních přírodních rezervací. Jednou znich je rezervace Codrii u obce Lozova, která se nachází západně od hlavního města. Přírodní rezervace se pyšní pěknou krajinou a lesy bohatými na vzácné živočichy a rostliny.

Slunečnicové pole Moldávie/Foto: Samocestování

Moldavská kuchyně

Moldavská kuchyně je velmi dobrá, zdravá a určitě stojí za ochutnání. Moldavským národním jídlem je tzv. mamaliga. Mamaliga je kukuřičná kaše posypaná sýrem a obvykle podávaná se skopovým masem a smetanovou omáčkou. Tento tradiční moldavský pokrm je výborný a vaří ho vtéměř každé restauraci. Dalším typickým jídlem je tzv. placinta – placka srůznými příchutěmi, např. bramborovou, brynzovou nebo koprovou. Moldavsko je proslulé také svými výbornými saláty zčervené řepy a kopru. Zpolévek jedí Moldavané především boršč nebo zamu – kuřecí vývar snudlemi.

Co se týče pití, holdují Moldavané především vínu. Aby také ne, moldavské víno je jedno znejchutnějších na světě a produkuje se zde ve velkém. Mezi místními je oblíbené především víno značky Purcari, které je na zdejší poměry poněkud drahé. Lahev vyjde vpřepočtu na necelých 200 Kč. Já jsem vyzkoušela Purcari vpodobě bílého suchého Pinot Grigio a můžu říci, že šlo o jedno znejlepších vín, co jsme kdy pila. Zpiva pijí místní především moldavské pivo značky Chisinau, které je moc dobré. Po celé Moldávii jsou kdostání také české značky piva, jako např. Kozel, kterého mají Moldavané velmi rádi.

Pokud hledáte levnou a zároveň chutnou variantu stravování, doporučuji navštívit některé zmístních bister. Např. vkišiněvském bistru Tik Tak si vyberete zmnožství tradičních a chutných moldavských pokrmů a poté zaplatíte za váhu talíře. Ceny jsou velmi příjemné – za talíř plný jídla zaplatíte cca 20 – 35 Kč.

Moldavská mamaliga/Foto: Samocestování

Praktické tipy

Kdy jet

Vhodná doba pro návštěvu Moldávie je kdykoliv od dubna do října, kdy je zaručeno teplé počasí. Nejteplejšími měsíci jsou červen, červenec a srpen, ve kterých se můžou teploty pohybovat až kolem 35ti stupňů. Pokud preferujete příjemné, ale ne tolik horké teploty, vydejte se do Moldávie na jaře nebo na podzim.

Doprava

Do Moldávie lze sehnat zpáteční letenky zČeské republiky do hlavního města Kišiněvu od cca 3 000 Kč. Pro nejvýhodnější cenu sledujte náš web levnocestovani.cz, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji. Jestliže se vám nechce čekat na akční letenky nebo jste vázáni konkrétním termínem, můžete použít náš vyhledávač výhodných letenek. Dobrými vyhledávači letenek od nízkonákladových společností jsou také stránky azair nebo kiwi. Pokud nekupujete letenku vakci, zakupte ji vdostatečném časovém předstihu, kdy bývají letenky zpravidla levnější. Zkuste si sebou vzít jen příruční zavazadlo, abyste ušetřili za poplatek za odbavené zavazadlo. Tip, jak na to, najdete zde. Pokud si vMoldávii budete chtít pronajmout auto, rezervujte si ho vco nejvyšším předstihu na stránkách ověřených Rentalcars – cena může být až o polovinu nižší než při rezervaci na poslední chvíli. Samotné cestování po Moldávii vlastním či pronajatým autem je pak již jednoduché. Dejte si pozor pouze na stav silnic, zvláště ty vedlejší jsou opravdu ve špatném stavu. Dálnice a silnice, které dotovala EU jsou však vpořádku. Vranních a večerních hodinách si dejte na silnicích i dálnici zvýšený pozor, jelikož je přecházejí krávy jdoucí zpastvy – na to vás však dopředu upozorní varovné značky. VMoldávii je nutné mít dálniční známku, která se prodává hned na hranicích. Stojí 4 eura na týden. Pokud do Moldávie přijíždíte přes hraniční přechod, buďte připravení na to, že celníci často zdržují nebo hledají záminku, proč vás do země nepustit. Vyřeší to úplatek ve výši několika euro. Je to smutné, ale je to tak. Ceny pohonných hmot vMoldávii jsou velmi příjemné. Nafta stojí kolem 17 Kč/litr. Při tankování si dejte pozor na to, zda je možné platit platební kartou nebo je nutné mít hotovost.

Ubytování

VMoldávii doporučuji ubytovat se u místních lidí přes stránky Airbnb. Díky této službě nejlépe poznáte lokální kulturu i obyvatele, u kterých budete bydlet za nízkou cenu. Airbnb nabízí v Moldávii levné pokoje či dokonce celé domy nebo byty, které seženete už od 200 Kč za noc pro 2 osoby. Navíc můžete ušetřit, protože pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevy. Více informací najdete zde. Další možností hledání ubytování jsou servery, které umožňují porovnání cen ubytování. Velice rozšířené jsou stránky booking.cz, budgetplaces.com či trivago.cz. Nemusíte se bát ani hledání ubytování na poslední chvíli až na cestě. Moldávie je levnou zemí a ceny ubytovacích zařízení vás překvapí spíše příjemně. Dejte si ovšem pozor, abyste shledáním hotelu začali včas – vzhledem ktomu, že Moldávie je ještě turismem téměř nedotčená, může hledání ubytování mimo města zabrat delší dobu.

Přeji šťastnou cestu!