Toulouse je milionové město v jihozápadní Francii, které je známé jako centrum kultury a vědy. Kromě převážně románských kostelů a dalších historických památek zde totiž nalezneme sídla společností jako Airbus či Galileo, které těží z tamní prestižní univerzity, jež se pyšní titulem třetí největší univerzity ve Francii.

Jak se dostat z letiště?

 

Aéroport Toulouse Blagnac

Tramvajové spojení

Nejpohodlněji se z letiště dostanete do centra města zbrusu novou tramvajovou linkou zřizovanou městským dopravcem Tisséo. Od 5:30 do 23:30 vyjíždí z letiště každých 15 minut tramvajová linka T2, se kterou se do centra dostanete do půl hodiny. Za cestu s jedním přestupem zaplatíte 1,60 €, případně můžete cestovat na předplacené vícedenní jízdenky.

Autobusové spojení

Z letiště Blagnac lze dostat celkem čtyřmi autobusovými linkami. Společnost Tisséo provozuje linku AERO, která jezdí do centra města, a linky 25 a 30, které jezdí na severní periferie. Mimo to zde funguje linka 88 soukromého dopravce Conseil Général de la Haute Gardonne, která taktéž jezdí do centra města. Na linkách 25 a 30 platí standardní jízdenky za 1,60€, do AERO linky je třeba koupit jízdenky za 8,00 € a do linky 88 je třeba zakoupit si u řidiče speciální jízdenku za 2,00 €.

toul-air

Ubytování v Toulouse

 

V Toulouse je k dispozici široká škála ubytovacích zařízení levnými motely začínaje a luxusními hotely v centru konče. Slušně vybavený pokoj pro dva většinou seženete pod 1500 Kč za noc, pěkně vypadá například hotel Kyriad Toulouse Centre nacházející se nedaleko centra.

Jak se pohybovat po městě?

 

Metro a tramvaje

Veřejná doprava v Toulouse stojí především na dvou linkách metra a dvou tramvajových linkách zřizovaných městským dopravcem Tisséo. Linky metra jsou označení jako A (červená) a B (žlutá). Metro v Toulouse je velice spolehlivé, moderní a čisté, pro cesty po městě je tak ideální. Metro doplňují také dvě tramvajové linky značené jako T1 a T2, které začínají u Palais de Justice a poté pokračují směrem na západ.  Tramvaje i metro vyjíždějí kolem 5:30 a končí většinou o půlnoci, v některých zastávkách však jezdí metro až do 3:00. Během dne jezdí metro a tramvaje v intervalech 7 až 15 minut.

Autobusy

Ve městě funguje celkem 84 autobusových linek, které jezdí spíše na předměstí, a po cestování po centru města je nejspíše nebudete potřebovat. Autobusy jsou moderní a čisté, vstupuje se do nich předními dveřmi, kde je třeba označit jízdenku. Nevýhodou autobusů je to, že většina linek končí provoz již kolem 21:00, poté jezdí až do 3:00 noční linky značené písmenem „S“.

Jízdné

Do všech autobusů, metra i tramvají platí stejný typ jízdného, tarify se liší pouze pro cestu na letiště, kde za shuttle bus zaplatíte 8,00 €. Jednorázová jízdenka vyjde na 1,60€, případně si ji můžete koupit v balíčku po deseti, který stojí 13,40 €. Tisséo nabízí i předplacené jízdné na 1 den za 5,50 €, 2 dny za 8,50 €, 3 dny za 10,50 € a unikátní večerní jízdenky, se kterými za 3,10€ získáváte neomezenou dopravu po 19:00.

Jak ušetřit na pobytu?

 

Pro milovníky muzeí a památek je velice výhodná turistická karta Toulouse Pass Tourisme. S ní získáváte možnost neomezeně využívat veřejnou dopravu, volné vstupné do většiny významných památek, prohlídku města s průvodcem, vyjížďky na loďce a mnoho dalších slev. V nabídce je karta na 1 den za 19,50€, 2 dny za 26,50 € a 3 dny za 33,50 €, pokud tedy plánujete navštívit alespoň dvě památky na den a využívat veřejnou dopravu, karta se Vám vyplatí. Kartu lze objednat přes internet a poté jen vyzvednout na letišti či v turistickém centru v centru města.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Basilique Saint-Sernin

Basilique Saint-Sernin je unikátní bazilika z 12. století, která patří mezi největší románské baziliky na světě. Tato monumentální památka zapsaná na seznamu UNESCO ve svých zákoutích uchovává hrobku sv. Saturnina, a jedná se proto o jedno z nejdůležitějších míst slavné poutě do Santiaga de Compostely.

Jakobínský klášter

Další velice významnou náboženskou památkou v Toulouse je Jakobínský klášter ze 13. století. Jedná se o stavbu v podobném architektonickém stylu jako u Basilique Saint Sernin, zajímavostí je, že jsou zde uchovávány cenné relikvie Tomáše Akvinského.

Place du Capitole

Nejznámější námětí v Toulouse nese jméno po Kapitolu, který se nachází uprostřed rozsáhlého náměstí.  V Kapitolu z 18. století sídlí městská rada i starosta, v blízkém okolí náměstí se navíc nachází i slavné divadlo Theatre du Capitole a historická čtvrť Vieux Quartier.

Katedrála St. Etienne

Katedrála St. Etienne byla budována od 12. do 18. století, v čemž tkví i její kouzlo. Jedná se totiž o stavbu, která na první pohled zaujme tím, že je stavěna hned v několika různých architektonických slozích.

Canal du Midi

Canal du Midi je 240 kilometrů dlouhý kanál vedoucí z Toulouse k Marseille, jehož hlavním cílem je totiž propojení Středozemního moře s Atlantickým oceánem. Kanál přímo vybízí k plavbě na loďce nebo procházce kolem četných mostů.

Musée des Augustins

Musée des Augustins je jedno z nejvyhlášenějších francouzských muzeí krásného umění. V budově původně sloužící jako Augustiniánský klášter se dnes nachází široká sbírka obrazových kolekcí mapující vývoj umění od středověku do 20. století.

toul-map

Program na jeden den

 

9:00 – 11:00 – prohlídka Basilique Saint-Sernin

11:00 – 11:15 – přesun na Place du Capitol

11:15 – 12:30 – prohlídka náměstí a Kapitoly

12:30 – 12:45 – přesun k Jakobínskému klášteru

12:45 – 14:00 – prohlídka kláštera

14:00 – 14:15 – přesun k Musée des Augustins

14:15 – 16:30 – prohlídka muzea

16:30 – 16:45 – přesun ke katedrále St. Etienne

16:45 – 18:00 – prohlídka katedrály

Foto: Maxime Raphael

 

Průvodce zdarma – Toulouse
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!