Tallinn je hlavní město Estonska a jeden z důležitých baltských přístavů. Přes fakt, že Estonsko je nejateističtější zemí Evropy, zde najdeme monumentální kostely a masivní středověké opevnění. Nejzajímavější je však stejně ona atmosféra přístavního města, které je stále z velké části neobjevené turisty, a nabízí proto ten opravdový nádech Pobaltí.

Jak se dostat z letiště?

Tallinn International Airport

Autobusové spojení

Naproti velkému parkovišti před letištěm se nedaleko sebe nacházejí tři autobusové zastávky. Ze zastávky č. 1 a č. 3 odjíždí autobusy číslo 2 a 65, které jezdí do centra města. Jízdenky se platí u řidiče a stojí 1,60€. Ze zastávky č. 2 odjíždějí dálkové autobusy, se kterými se dostanete do dalších pobaltských měst.

tallin_air

Ubytování v Tallinnu

Ubytování v Tallinnu je na naše poměry levné, za pěkný pokoj pro dva v centru nemusíte zaplatit víc jak 1000 Kč za noc. Nám se líbí například nadstandardní a přitom levný City Hotel Tallinn nacházející se přímo v centru. Pro srovnání cen ubytování v Tallinnu využijte internetové srovnávače typu www.trivago.cz.

Jak se pohybovat po městě?

Autobusy, trolejbusy a tramvaje

V Tallinnu nenalezneme metro, dopravu však spolehlivě zajišťují autobusy, trolejbusy a tramvaje. Zajímavostí je, že veřejná doprava v Tallinnu funguje pro místní obyvatele zcela zdarma. Denní doprava funguje zpravidla od 6:00 do cca 23:30. Noční linky nejezdí příliš často, a pokud Vás cestuje víc, vyplatí se volit taxi. Ceny renomovaných společností se pohybují cca mezi 0,50 až 1,00 € za km, vždy volte licencované taxi, využít můžete například aplikaci Taxify. Do dopravních prostředků se podobně jako například v Praze nastupuje jakýmikoliv dveřmi a jízdenka se ukazuje pouze v případě, že s Vámi cestuje revizor.

Jízdné

Klasická jednorázová nepřestupní jízdenka se kupuje v automatech nebo u řidiče a vyjde na 1,60€ pro dospělé a 0,80€ pro studenty a žáky. Pokud nejste student, výhodnější je zakoupit si v tzv. R-Kioscích či na poště za 2€ SmartCard. SmartCard je elektronická karta, na kterou si nahráváte kredit. Při vstupu do dopravního prostředku přiložíte kartu k oranžovému validátoru a automaticky se Vám odečte jízdné dle tarifu:

60 min – 1,10€

24 hod – 3,00€

72 hod – 5,00€

120 hod (5 denní) – 6,00€

Vždy se Vám strhává kredit tak, aby pro Vás jízda byla co nejlevnější. Pokud tedy například využijete dva dny po sobě 3x MHD denně, automaticky se Vám strhne tarif za 5€. Pokud kupujete hodinové jízdenky, můžete jednou SmartCard po zvolení počtu pasažérů platit jízdné až pro 6 lidí, automaticky se Vám strhne násobek ceny jízdného. Při odjezdu z Tallinnu Vám kdekoliv na prodejních místech SmartCard vyplatí zbylý kredit. Alternativou za výše zmíněné jízdné je turistická karta Tallinn Card.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud si chcete užít Tallinn na plno za rozumnou cenu, vyplatí se turistická karta Tallinn Card. V ceně karty je vstupné do drtivé většiny muzeí a památek, neomezená doprava MHD, jedna vyjížďka hop on hop off busem a papírová mapa města. Tallinn Card lze zakoupit na 24h (31€), 48h (39€) nebo na 72h (49€). Kartu lze zakoupit přes internet a poté vyzvednout na letišti, hlavním autobusovém nádraží, infocentrech, mnoha hotelech a dalších místech.

Památky, které nesmíte vynechat

Vannalinn

Vannalin je historická část města opevněná dodnes stojícími hradbami z 13. století. Právě opevnění je jednou z největších městských atrakcí, navštívit můžete věže a za několik euro jsou na několika místech přístupné i tunely pod hradbami. Již od roku 1997 je tallinnské staré město na seznamu UNESCO.

Kien in de Kök

Kien in de Kök je asi nejslavnější věž z tallinnského opevnění. Původně dělostřelecká věž tyčící se do výšky 38 metrů byla postavena v roce 1475, dnes věž slouží jako muzeum tallinnského opevnění a středověku. Standardní vstupné je 5,00€.

Paks Margareeta

Paks Margareeta neboli Tlustá Margareta je nejmasivnější věží v tallinnském opevnění. V současné době se ve věži nachází Národní námořní muzeum. Vstupné je 5,00€.

Katedrála sv. Alexandra Něvského

Katedrála sv. Alexandra Něvského je monumentální pravoslavná katedrála, která se může pyšnit titulem největší pravoslavné sakrální budovy v Tallinnu.

Klášter sv. Olafa

Gotický klášter sv. Olafa byl až do roku 1625 se 159 metrů vysokou věží nejvyšší budovou na celém světě. Takto vysoká věž se ukázala být nevýhodná, jelikož do budovy hned několikrát udeřil blesk a po několika rekonstrukcích byla výška věže snížena na 124 metrů. Standardní vstupné jsou 2,00€.

Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše je jednou z nejstarších sakrálních staveb v Tallinnu, budova byla postavena již v roce 1230, během 2. světové války byl však kostel téměř zničen. V kostelu se nachází muzeum křesťanského umění – nalezneme tu cenné obrazy a další artefakty. Vstupné je 5,00€.

Kostel sv. Panny Marie

Kostel sv. Panny Marie byl založen ve 13. století bohatými německými pány. Dnes láká kostel především na 69 metrů vysokou věž, ze které je vidět na celé město. Vstupné je 5,00€.

Muzeum estonských dějin

V Muzeu estonských dějin můžete pozorovat vývoj estonské kultury od prehistorických dob po moderní historii. Vstupné je 5,00€.

tallinn_map2

Program na jeden den

8:00 – 9:30 – prohlídka Paks Margareeta včetně námořního muzea

9:30 – 10:00 – přesun ke klášteru sv. Olafa

10:00 – 11:30 – prohlídka kostela

11:30 – 12:00 – přesun jižně k Muzeu estonských dějin

12:00 – 14:00 – prohlídka muzea

14:00 – 14:15 – přesun ke kostelu sv. Mikuláše

14:15 – 15:30 – prohlídka kostela s muzeem

15:30 – 17:30 – prohlídka Kien in de Kök

17:30 – 18:30 – prohlídka katedrály sv. Alexandra Něvského

18:30 – 19:30 – prohlídka kostela sv. Panny Marie

Foto: Mike Beales

Průvodce zdarma – Tallinn
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!