Město vybudované v zátoce se díky svému umístění na moři i romantickým uličkám může těšit označení „Benátky severu“. Švédská metropole pravidelně vyhrává soutěže o nejčistší a nejzelenější město, což z něj ve spojení s námořní historií i nejznámějšími švédskými památkami činí ideální turistický cíl.

Jak se dostat z letiště?

Stockholm Arlanda

Letiště Arlanda je největší švédské letiště, které ročně odbaví přes 22 milionů cestujících. Na toto letiště se můžete dostat například s ČSA nebo Norwegianem. Letiště má pět terminálů, přičemž většina letů z Česka přilétá na Terminál č. 5.

Autobusové spojení

Z letiště se pohodlně dostanete autobusy Flygbussarna, které jezdí z Terminálů 2, 3, 4 a 5. Autobusem se dostanete během 40 minut až do centra města, za cestu zaplatíte 110 SEK (cca 260 Kč), osoby pod 18 let poté platí jen 70 SEK. Lístky na autobus můžete koupit v automatech na terminálech, skrze internetové stránky přepravce či formou SMS jízdenky.

Vlakové spojení

Alternativou za autobusy je vlakové spojení, které zprostředkovávají vlaky Arlanda Express. Ty Vás zavezou do centra města za pouhých 20 minut, přičemž jednosměrná jízdenka stojí 280 SEK. Jízdenky jsou tedy poměrně drahé, na druhou stranu je k dispozici celá škála skupinových slev nebo slev pro mládež a důchodce.

Stockholm Skavsta

Letiště Skavsta je od samotného Stockholmu vzdálené cca 100 km a jedná se o letiště využívané především nízkonákladovými přepravci. Letiště má jen jeden terminál, takže orientace je velice jednoduchá, autobusy odjíždějí pár desítek metrů vpravo od výstupu z terminálu. Na toto letiště léta například Wizzair či Ryanair, kterými se do Stockholmu z polských měst dá dostat za pár set korun.

Autobusové spojení

Autobusovou dopravu z letiště opět zajišťuje dopravce Flygbussarna, s nímž se do Stockholm City Terminal dostanete za něco málo přes hodinu, přičemž zaplatíte 139 SEK. Lístky se dají koupit opět v automatech či přes SMS, ale nejpohodlnější je objednat je přes web dopravce.

Vlakové spojení

Z letiště se lze dostat i vlakem, přestože tento způsob přepravy je mnohem komplikovanější. Je totiž zapotřebí dostat se z letiště linkou č. 515 do nedalekého Nykopingu a teprve odtud se vlakem přesunout do Stockholmu. Takto kombinovaná cesta se dá nejlevněji sehnat cca za 100 SEK (cca 300 Kč), přičemž jízdenky se dají objednat na http://www.sj.se .

Stockholm Bromma

Na letiště Bromma se přímým letem z Česka nejspíše nedostanete, i tak se v případě letu z jiné destinace vyplatí říct něco o dopravě z letiště.

Autobusové spojení

Pro dopravu na City Terminal lze opět využít autobusy Flygbussarna, které Vás do Stockholmu dovezou během pouhých 20 minut. Jízdenka pak stojí cca 80 SEK.

Vlakové spojení

Alternativou může být cesta vlakem, z letiště je třeba dostat se linkou 152 na Sundyberg Station a odtud poté příměstským vlakem na Stockholm Centralstation, který se nachází nedaleko City Terminal. Jízdné vyjde cca na 40 SEK.

Ubytování ve Stockholmu

Stockholm patří mezi nejdražší evropské destinace, čistý a příjemný pokoj pro dva tak stěží seženete pod 2500 Kč na noc. Nejlevnější formou ubytování jsou hostely se sdílenými ložnicemi, kde můžete přespat i za 300 SEK (900 Kč). Z vlastní zkušenosti mohu doporučit tento sympatický a cenově na Stockholm přijatelný hotel, ze kterého se zároveň lze rychle dostat do centra. Komplexní srovnání cen ubytování si můžete prohlédnout na serveru Booking .

Jak se pohybovat po Stockholmu?

Stockholmská veřejná doprava patří mezi nejspolehlivější a nejmodernější systémy na světě.

Nejrychlejší formou veřejné dopravy je metro. Stockholmské metro se nazývá Tunnelbana a označuje se často písmenem T. Metro má sedm linek, přičemž některé spolu v určitých trasách splývají. Linky jsou děleny dle barev na modrou (linky 10 a 11), červenou (13 a 14) a zelenou (17,18 a 19). Metrem se s výjimkou několika ostrůvků dostanete kamkoliv, včetně Starého Města či haly Globe. U vstupu a výstupu je vždy třeba označit jízdenku na turniketu. Stanice metra jsou vždy specificky vyzdobené a návštěva metra je tak sama o sobě zážitkem.

Vzhledem ke své poloze je ve Stockholmu rozšířena taktéž lodní doprava. Lodní transport využijete minimálně při návštěvách ostrovů Slussen a Djurgarden, které stojí za to vidět. Pro přepravu mezi ostrovy navíc můžete využít předplacenou Travelcard. Samozřejmostí je také autobusová doprava, která obsluhuje prakticky celé území města. Zde je vhodné zmínit, že se jízdenky u řidiče nedají platit v hotovosti, ale pouze platební kartou. Ideální je však stejně mít koupenou jízdenku dopředu.

Pro předplatné jízdenky si budete muset koupit SL Access Card, což je vlastně elektronická karta, na kterou si teprve budete nahrávat jízdné. Tato karta Vás vyjde na 20 SEK a její platnost je 6 let, můžete jí tedy využít i při dalších návštěvách Stockholmu. Kartu koupíte na hlavním nádraží a místech označených jako SL Center.

Na kartu si můžete koupit 24 h (115 SEK), 72 h (230SEK) nebo 7 denní (300SEK) jízdenky Travelcard. SL Access Card však využijete i pro jednorázové lístky, které díky této kartě stojí značně méně. Jízdné je rozdělené podle tří zón, jízdenka pro první zónu vyjde na 36 SEK/s SL card25 SEK, zónu 2 54SEK/37,50SEK a zónu 3 72SEK/50SEK. Aktuální informace o jízdném a podrobnější Inko naleznete na http://sl.se/.

Jak ušetřit na pobytu

Pokud plánujete během návštěvy Stockholmu oběhnout co nejvíce památek, mohla by se Vám vyplatit Stockholm Card. Jedná se o kartu, díky níž získáte vstupné do cca 80 atrakcí, neomezenou jízdenku na veřejnou dopravu, vyhlídkovou jízdu městem lodí a mnoho dalších slev. Kartu lze zakoupit v turistickém centru v Kulturhuset a její cena činí 765 SEK na jeden den, 895 SEK na dva dny a 1150 SEK na pět dní. Podrobné informace naleznete na http://www.visitstockholm.com/en/Stockholmcard/ .

Cestováním mimo sezonu se dá ušetřit prakticky kdekoliv, ve Stockholmu je však výsledek ještě značnější. Pokud Vám nevadí navštívit město během podzimu či jara, můžete nejen na letenkách či ubytování, ale i na vstupech do památek ušetřit až polovinu nákladů.

Jízda taxíkem se Vám může pořádně prodražit. Nejenže Stockholm je sám o sobě drahou destinací, ale zároveň v něm neplatí žádné regulace cen pro taxi služby. Taxikáři se tak rádi přiživí na neznalých turistech, kteří nemají ponětí o tom, že dohadování o ceně je na denním pořádku. Před jízdou tak ideálně vždy domluvte cenu a až poté využijte taxi služby.

Památky, které nesmíte vynechat

Gamla Stan (Staré Město)

Historická část centra se nachází na několika ostrůvcích v srdci Stockholmu. Na poměrně malé ploše vedle sebe nalezneme například Královský palác, katedrálu a několik dalších kostelů, budovu parlamentu, muzeum pošty či muzeum A. Nobela. Do této oblasti se dá nejlépe dostat metrem ze zastávky Gamla Stan.

Královský palác nalezneme v severní částí Starého Města, jedná se o oficiální rezidenci krále a prohlídka paláce vyjde na 150 SEK.

Stockholmská katedrála (Storkyrkan)je nejstarší kostel Starého Města, který se nachází hned vedle paláce. Během letní turistické sezony činí vstupné 40 SEK, po zbytek roku je vstup zdarma.

Radnice se nachází na ostrově Kungsholmen a ze své nabízí vyhlídku na celé město. Výstup na věž Vás vyjde na 50 SEK.

Muzeum Vasa

Muzeum Vasa je námořní muzeum s unikátní budovou nacházející se na ostrově Djurgarden. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších muzeí ve Skandinávii, které láká turisty především na válečnou loď ze 17. století. Vstupné do muzea je 110 SEK, pro děti do 18 let je vstupné zdarma.

Skansen

Skansen je ZOO a muzeum pod širým nebem nacházející se na ostrově Djurgarden. Tato atrakce je dobře dostupná ze stanice metra Karlaplan, vstupné činí 170 SEK.

Moderna Museet

Muzeum moderního umění představuje umělecká díla od počátku 19. století po současné umění. Za prohlídku děl od umělců jako Picasso, Matisse či Dalí zaplatíte 120 SEK. Nejrychleji se sem dostanete ze stanice metra Kungstradgarden.

Program na jednodenní návštěvu

  • 7:00 – 10:00 – prohlídka Královského paláce a Stockholmské katedrály (metro Gamla Stan)

  • 10:15 – 11:15 – prohlídka nedalekého muzea Alfreda Nobela

  • 11:35 – 12:30 – městská radnice (cca 20 min chůze pěšky)

  • 12:30 – 13:00 – přesun autobusem č. 65 ze zastávky Tagelbacken na Stockholm Moderna Museet

  • 13:00 – 14:30 – prohlídka Muzea moderního umění

  • 14:30 – 15:30 – přesun lodí na ostrov Djurgarden

  • 15:30 – 16:30 – prohlídka Vasamuseet

  • 16:30 – 16:45 – přesun pěšky ke Skansen

  • 16:45 – 18:45 – prohlídka Skansenu

  • 19:00 – 19:40 – prostor pro okružní plavbu po Stockholmu z ostrova Djurgarden

Zdroje

Google Maps

https://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_metro

Průvodce zdarma – Stockholm
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!