Bulharsko je sice pro české turisty známé především díky krásným plážím a levným restauracím, nalezneme tu nicméně i tak nádherné historické vnitrozemní město jako Sofia. Hlavní město Bulharska láká na nádherné chrámy a pozůstatky z dob Byzantské říše, turisty je přitom město poměrně neobjeveno, a můžete si tam proto užít onu úchvatnou pravou atmosféru Bulharska.

Jak se dostat z letiště?

Sofia International Airport

Spojení metrem

Velice pohodlně se lze do centra města dostat metrem, které jezdí na letiště nově od roku 2014. Metro jezdí od 5:30 do 00:00, noční dopravu zajišťují autobusy. Stanice se nachází u Terminálu 2, přímo ve stanici se také nachází automat, kde za 1,00 BGN (14 Kč) koupíte lístky, se kterým můžete v rámci metra přestupovat, pokud však potřebujete pokračovat v cestě autobusem, budete si muset koupit další lístek.

Autobusové spojení

Z letiště v Sofii jezdí do centra města dvě stěžejní autobusové linky. Linka 84 jezdí nonstop v intervalech 10 až 30 minut do centra města na zastávku Gen. Gurko. Linka 384 fungující mezi 5:00 a 23:00 je alternativou za první linku, s autobusem č. 384 se však dostanete na stanici Druzhba. Cesta do centra s linkou 84 trvá cca 35 minut, s linkou 384 je cesta asi o 10 minut kratší. Jízdenky se dají koupit v automatu v příletové hale, případně v dalších automatech na obou terminálech. Jízdenka stojí 1,00 BGN, což je asi 14 Kč, automaty berou pouze hotovost. Jízdenku lze koupit i u řidiče, zaplatíte ale přirážku. Lístky se při nástupu označí cvaknutím v nenápadné krabičce u řidiče.

Taxi

Bulharsko je známé tím, že na rozdíl od ostatních evropských zemí je zde poměrně levné jezdit s taxi. Přímo v budově letiště naleznete pobočky společnosti OK Taxi, které Vás bezpečně doveze s taxou 0,79 BGN/ km, do centra se tak lze dostat za cca 10 BGN.

Ubytování v Sofii

Ubytování v Sofii je velice levné, nejobyčejnější pokoj pro dva seženete cca za 500 Kč za noc, standardní pokoj stojí zhruba 1000 Kč na noc, a pokud jste ochotní zaplatit kolem 1500 Kč na noc pro dva, můžete sehnat ubytování i v nádherných 4* a 5* hotelech. Za rozumnou cenu jsme našli například pěkný pokoj v hotelu Marinela, nízkonákladovou alternativou může být například EasyHotel Sofia. Cenové nabídky hotelů se vyplatí porovnat na srovnávacích serverech typu www.trivago.cz.

Jak se pohybovat po Sofii?

Metro

Po Sofii se lze celkem pohodlně pohybovat metrem. Tamní metro má pouze dvě linky, ale pokrývá většinu turistických atrakcí i letiště, takže svou funkci plní dobře. Metro funguje cca od 5:30 do půlnoci a vystačíte si v něm s klasickým lístkem za 1 BGN, který označíte u turniketů.

Ostatní veřejná doprava

Kromě metra zde dopravu zajišťuje 21 tramvajových linek, 9 trolejbusových linek a přes 600 autobusových linek. Ve všech zmíněných prostředcích platí jednotné jízdné 1 BGN. Zajímavostí je, že tramvajové linky 20, 22 a 23 používají jiné rozchody kolejnic než zbytek tramvají. Centrum veřejné dopravy se nachází u Centrálního nádraží, které je výchozím bodem velké části linek veřejné dopravy. Denní doprava ve městě většinou končí kolem půlnoci, ačkoliv funguje několik nočních autobusových linek, bezpečnější a jistější je zavolat si taxi, které je v Sofii velice levné.

Jízdné

Jednotné jízdné pro všechny zmíněné dopravní prostředky je 1,00 BGN. Tyto jízdenky lze koupit v automatech na stanicích metra a větších autobusových zastávkách, v novinových stáncích nebo přímo u řidiče. Pokud plánujete používat veřejnou dopravu často, může se Vám vyplatit koupě elektronické karty za 2,00 BGN, na kterou můžete následně nahrávat balíčky 10 jízd za 8,00 BGN. Elektronickou kartu pořídíte výhradně na stanicích metra.

Taxi

Ve městě se lze poměrně levně a hlavně pohodlně pohybovat díky levným taxi službám. Dávejte si však pozor na taxi bez licence, nelegální „taxikáři“ nahánějí na ulicích turisty a účtují si absurdně vysoké částky. Vyplatí se proto jezdit pouze žlutými licencovanými taxíky, mezi renomované služby patří například OK Taxi.

Památky, které nesmíte vynechat

Katedrála sv. Alexandra Něvského

Katedrála sv. Alexandra Něvského byla postavena jako výraz vděku caru Alexandru II., který v roce 1878 udělil Bulharsku nezávislost. Před katedrálou se nachází pomník slavného cara.

Kostel sv. Sofie

V parku nedaleko katedrály sv. Alexandra Něvského nalezneme také kostel svaté Sofie, po které je hlavní město Bulharska pojmenováno.

Mešita Banja Baši

Mešita Banja Baši je jednou z mála památek dochovaných z osmanské nadvlády a současně jedinou Mešitou v celé Sofii. Mešita, jejíž jméno v překladu zní „mnoho lázní“, byla postavena během osmanské nadvlády v roce 1576.

Bojanský kostel

Kostel sv. Mikuláše a Pantaleona, známý pod jménem Bojanský kostel, zvenčí sice oproti monumentálním sofijským katedrálám nevypadá nijak zajímavě, uvnitř však najdeme opravdové skvosty. Tato památka zapsaná na seznamu UNESCO v sobě ukrývá dokonale dochované středověké malby a fresky ze 13. století.

Kostel sv. Jiří

Uprostřed města nalezneme malebný kostel sv. Jiří vybudovaný již ve 4. století. Velice vzácné jsou především staré fresky uvnitř kostela.

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum v Sofii v sobě ukrývá velice vzácné starověké a byzantské památky. Klasické vstupné stojí 10 BGN (140 Kč), studenti mají vstup za 2 BGN. Každou poslední neděli v měsíci je vstupné zdarma.

Památník Vasila Levského

Na počest revolucionáře, který bojoval za bulharskou nezávislost na Osmanské říši, se v centru nachází 13 metrů vysoký sloup navržený českým architektem Antonínem Kolářem.

sofia_map

Program na jeden den

9:00 – 10:00 – prohlídka mešity Banja Baši

10:00 – 10:30 – přesun ke kostelu sv. Jiří

10:30 – 11:30 – prohlídka kostela

11:30 – 13:30 – prohlídla nedalekého Archeologického muzea

13:30 – 14:00 – přesun ke kostelu sv. Sofie

14:00 – 15:00 – prohlídka kostela

15:00 – 17:00 – prohlídka nedaleké katedrály sv. Alexandra Něvského

17:00 – 18:00 – přesun k a prohlídka památníku Vasila Levského

Foto: Dennis Jarvis

Průvodce zdarma – Sofie
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!